Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krynica: osiem mercedesów dla ratowników górskich

Iwona Kamieńska
Jan Łuszczewski: - Oby  w kolejnym roku ratowania było, jak jest, bo na szczęście nie jest źle.
Jan Łuszczewski: - Oby w kolejnym roku ratowania było, jak jest, bo na szczęście nie jest źle. fot. Jerzy Kowalski
Osiem nowych mercedesów GLK dostali od polskiego dystrybutora tych samochodów ratownicy Grupy Krynickiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przekazanie kluczyków do aut odbyło się w sobotę przed pijalnią podczas uroczystości 60-lecia GK GOPR. Ratownicy przerwali na dzień urodzin swojej formacji przygotowania do zimowego sezonu. Czego im życzyć przed kolejnym rokiem służby?

- Żeby sponsorzy dopisywali, tak jak dopisują i aby młodych w szeregach nie brakło, a więc żeby było przynajmniej tak, jak jest, albo lepiej - uśmiecha się Jan Łuszczewski, prezes górskiego pogotowia. Jak mówi - górscy ratownicy rozpoczynają 61. rok działania świetnie ubrani i nieźle wyposażeni, bo MSW zasiliło ich budżet milionem złotych na ten cel.

- Mamy do dyspozycji osiem nowiutkich samochodów, które przydadzą się między innymi po to, abyśmy mogli szybko dotrzeć na ratownicze szkolenia, świeża kadra jest i atmosfera jak za dawnych lat pełna wzajemnego szacunku, więc dusza się raduje - dodaje Jan Łuszczewski.

W GOPR służy 1650 ratowników, w tym 105 zawodowych. Grupa Krynicka ma dziewięciu zawodowców i 220 ochotników.

- Każdy z nich - jak zapewnia prezes Łuszczewski - rwie się do ratowania, ale jednocześnie marzy, aby trzeba było wyruszać do akcji tylko w wypadkach losowych, nie zaś wynikających z braku wyobraźni.

- Beskidy może nie bywają aż tak śmiertelnie groźne jak Tatry, lecz specyfika terenu jest taka, że jeśli ktoś zaginie, akcja poszukiwawcza jest bardzo trudna. Choćby na Jaworzynę można wyjść na dziesięć sposobów i czasem nie sposób ustalić, gdzie jest osoba czekająca na ratunek - mówi prezes.

Ratownik Maciej Więcek, znany przede wszystkim miłośnikom białego szaleństwa, bo służący pomocą na stokach beskidzkich stacji narciarskich, życzyłby sobie, aby wprowadzono w Polsce powszechne ubezpieczenie osób wybierających się w góry i aby ludzie przekonali się do rozgrzewek przed zjazdem, które mogą uchronić przed wypadkami, i do kasków.

-Dziecko pięcio- sześcioletnie pod opieką rodziców jeżdżące bez kasku- taki obrazek mocno utkwił mi w pamięci z ostatniego sezonu - to skrajna nieodpowiedzialność - mówi ratownik.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska