Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniuszowa, Przyszowa: powstają nowoczesne multimedialne klasy

Dorota Dziedzic
Koniuszowa. W I klasie gimnazjum tablica multimedialna odesłała gąbkę i kredę do lamusa
Koniuszowa. W I klasie gimnazjum tablica multimedialna odesłała gąbkę i kredę do lamusa Dorota Dziedzic
Gimnazjaliści z Koniuszowej rozmawiają z naukowcami z Państwowej Akademii Nauk, śledzą transmisje satelitarne ze stacji polarnej na Spitsbergenie i statku badawczego Oceania. Z nauczycielem kontaktują się przy pomocy multimediów. Zaczęło się od braku środków na nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Dyrektor Zespołu Szkół w Koniuszowej, Jarosław Gliński, głowił się, gdzie znaleźć fundusze. Kiedy usłyszał o projekcie Eduscience, postanowił spróbować. Szczęście dopisało - jego gimnazjum, jako jedna z 250 placówek w kraju, zostało wylosowane do pilotażowego programu Eduscience, który za dwa lata ma stać się normą w polskich szkołach. Celem jest zapoznanie uczniów ze światem nauki i zachęcenie do studiów na kierunkach ścisłych.

W szkole pojawiła się kupiona za unijne pieniądze tablica elektroniczna i inne multimedia za 15 tysięcy złotych. - Czekamy jeszcze na specjalistyczny sprzęt do obserwacji przyrodniczych - dodaje dyrektor. - Wówczas będę mógł określić wartość całego projektu. Rodzice 16 pierwszoklasistów zobowiązali się zapewnić dzieciom stały dostęp do komputera i internetu, a nauczyciele przeszli odpowiednie szkolenie. Do ich obowiązków należy teraz przygotowywanie lekcji w wersji elektronicznej.

- To trudniejsze niż tradycyjne pisanie po tablicy - zauważa Anna Kowalska, opiekunka projektu. Uczy chemii, biologii i fizyki. - Przygotowanie sześciu slajdów zajmuje czasem kilka godzin. Ale za to materiały zostaną na przyszły rok. Nauczyciel może w każdej chwili skonsultować się z dyżurnym dydaktykiem w PAN. Czasem robi to na lekcji, by uczniowie mogli zadać pytanie naukowcowi. W domu za jednym kliknięciem dzieci zyskują dostęp do lekcyjnych materiałów. Mają też treść zadań domowych.

- Często korzystam z platformy - mówi gimnazjalistka Marysia Szlag. - Powtarzam lekcje, mogę też zadać pytanie pani, gdy czegoś nie rozumiem. - Przydałyby się jeszcze tablety - dodaje Kinga Baran. - Wtedy w ogóle nie musielibyśmy robić notatek w zeszytach.
Uczniowskie logowania na stronie są ewidencjonowane. To już nie wzbudza takiego entuzjazmu młodzieży. Od razu widać, kto unika pracy domowej. Uzupełnieniem są wycieczki dydaktyczne i pikniki naukowe.

Projekt będzie realizowany przez dwa lata i obejmie łącznie 180 godzin lekcyjnych. Oprócz wybranej szesnastki, również pozostali uczniowie mogą korzystać z interaktywnych materiałów lekcyjnych. Po zakończeniu projektu sprzęt zostanie w szkole.

Eduscience u najmłodszych
W regionie nowosądeckim, oprócz gimnazjum w Koniuszowej, program Eduscience realizuje 21 uczniów klasy I Szkoły Podstawowej w Starej Wsi i 17 czwartoklasistów z Przyszowej. Z pomocą interaktywnych środków dydaktycznych prowadzone są tam zajęcia z matematyki, przyrody i informatyki. Lekcje urozmaicają pikniki naukowe i wycieczki. Dzieci ze Starej Wsi pojadą w ramach projektu na dwudniową wyprawę do obserwatorium astronomicznego w Warszawie, a z kolei uczniowie z Przyszowej zwiedzą w Gdańsku statek badawczy Horyzont II.

Kraków: przetestujmy razem nową siatkę połączeń! [AKCJA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska