Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po naszej interwencji sądeczanki znów mogą za darmo badać piersi

Wojciech Chmura
Blanka Tabaszova przy starym mammografie, który nie ma już certyfikatu. Jego dni w sądeckim szpitalu są policzone
Blanka Tabaszova przy starym mammografie, który nie ma już certyfikatu. Jego dni w sądeckim szpitalu są policzone Wojciech Chmura
Sądeczanki mogą odetchnąć z ulgą. Bezpłatne badania piersi zaczęła robić niepubliczna przychodnia OPTI-MED Henryka Kaczmarka, a sądecki szpital do końca roku ma zakupić nowy mammograf. To efekt naszego artykułu sprzed tygodnia "Zbadaj się zepsutym mammografem", w którym opisaliśmy perypetie pacjentki z Nowego Sącza starającej się o bezpłatne badanie piersi. Szpitalna przychodnia onkologiczna wypisała jej skierowanie na badanie zepsutym od tygodni mammografem.

Czytaj także: Chcesz zbadać piersi - płać. Zepsuty mammograf do wyrzucenia

Mało tego, szpitalny dział diagnostyki obrazkowej nie umiał wskazać innego miejsca w Nowym Sączu, gdzie można zbadać za darmo piersi. Zaraz po artykule dyrekcję szpitala odwiedziła Bożena Kiemystowicz, prezes nowosądeckiego Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi "Europa Donna".

- Byłam poruszona całą sytuacją - powiedziała nam po wizycie w szpitalu Bożena Kiemystowicz. - Tyle mówi się o walce z rakiem piersi, a tu się okazuje, że pacjentka nie może wykonać w Nowym Sączu badania piersi na kontrakt z NFZ. Dyrektor szpitala Artur Puszko zapewnił mnie, że podejmie natychmiast działania, by to się zmieniło.

- Kobiety ze skierowaniem na badania mammograficzne nie zostaną odprawione z kwitkiem - zapewnił nas Artur Puszko. - Mając taki dokument z naszej przychodni, mogą zrobić badanie u doktora Kaczmarka w jego przychodni OPTI--MED. My będziemy się z nim rozliczać. Ponadto podjąłem decyzję zakupu jeszcze w tym roku nowego mammografu do naszego działu diagnostyki obrazkowej - dodaje Artur Puszko. Ewelina Małek, kierowniczka sądeckiej delegatury NFZ, zauważa, że obowiązkiem szpitala w chwili zawieszenia bezpłatnych świadczeń mammograficznych było wskazania innego miejsca.

- Gdyby szpital tego nie zrobił, mógłby mieć problemy z kontraktem na 2013 rok dla czterech przychodni, z których panie mogą być kierowane na badania do poradni: onkologicznej, chirurgicznej, ginekologicznej i endokrynologicznej - wyjaśnia Ewelina Małek.

Co roku kilkadziesiąt kobiet

Organizowane dwa razy w roku przez Stowarzyszenie Europa Donna badania mammograficzne dla kobiet nieobjętych programem rządowym, czyli w wieku 40-50 lat i powyżej 70. roku, życia ujawniają pokaźną grupę, której niezbędne są dalsze szczegółowe badania lub terapia onkologiczna. - Konkretnych przypadków nie znamy, bo jest ochrona danych osobowych - zastrzega prezes stowarzyszenia Bożena Kiemystowicz. - Z naszego rozeznania ogólnego wynika, że co roku około 50 kobiet po mammografii ma skierowania na dalsze diagnozowanie zmian w piersiach. W rozmowie z dyrektorm Puszką postulowałam utworzenie w Nowym Sączu ośrodka leczenia chorób piersi.

Kraków: przetestujmy razem nową siatkę połączeń! [AKCJA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska