Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranny koń na trasie do Morskiego Oka? [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek
Jest kolejne doniesienie do prokuratury na fiakrów wożących turystów na szlaku do Morskiego Oka w Tatrach. Tatrzańskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami uznało, że jeden z fiakrów Tadeusz W., ten sam, który miał kłopoty w czasie tegorocznych wakacji, znęca się nad końmi - każe im pracować na szlaku, mimo że mają poranione nogi.

Niepokojące doniesienia z Morskiego Oka dotarły do Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami od turystki, która w październiku wędrowała szlakiem do najsłynniejszego tatrzańskiego stawu.

- Na Palenicy Białczańskiej zauważyłam konie z poranionymi nogami. Akurat na wóz wsiadali turyści - zaznacza Beata B., autorka zdjęć. - Gdy zaczęłam robić zdjęcia koni, fiakier podszedł do mnie i oburzony spytał, co robię. Od razu powiedziałam mu co myślę o tej sytuacji, że te konie powinny stać w stajni. Od razu, przy góralu, zadzwoniłam do towarzystwa. Poinformowała także innych turystów o rannych koniach. Potem gdy szłam w górę, widziałam wiozące turystów na Włosienicę inne konie, ale nie te z chorymi nogami. Chyba fiakier się przestraszył i zrezygnował z kursu.

Zdjęcia, które trafiły do TTOnZ, zdaniem Animalsów jednoznacznie wskazują na to, że konie nie powinny pracować w Morskim Oku. - Na fotografiach widać, że zwierzęta mają poranione nogi. Widać, że te rany są dość głębokie. Poza tym widać też, że konie mają krzywe nogi, a to oznacza, że coś im dolega - mówi Beata Czerska z TTOnZ. - Zwierząt z takimi ranami na tak trudnym szlaku w ogóle nie powinny pracować. To jest zadawanie koniom cierpienia.

Jak dodaje Czerska, zwierzę z takimi ranami może szybko nabawić się flegmony, choroby, która według weterynarzy jest efektem mniejszych ran, które często przez właścicieli konia są lekceważone, a przez to nieleczone. Flegmona, ropne zapalenie tkanki łącznej, może prowadzić nawet do kulawizny. - Zdecydowaliśmy się sprawę zgłosić do prokuratury - wyjaśnia Czerska.

Stanisław Chowaniec, szef fiakrów z Morskiego Oka, wyjaśnia, że koń miał otarcie na nodze, ale nie kulał. - Właściciel popryskał mu ranę specjalnym preparatem odkażającym. To jednostkowy przypadek - dodaje Chowaniec.

Według Animalsów sprawa sfotografowanych w październiku koni jest dodatkowo o tyle dziwna, że należą one do Tadeusza W. , tego samego fiakra, którego koń Bohun upadł na szlaku do Morskiego Oka w czerwcu tego roku. Potem okazało się, że Bohun jednak żyje. Za to drugi koń tego górala - Cygon - w tym samym momencie trafił do rzeźni, bo jak twierdził fiakier, "był leniwy". - Z tego, co wiem, ten fiakier miał zawieszoną licencję - pyta Beata Czerska.

Tatrzański Park Narodowy wyjaśnia sprawę koni sfotografowanych przez turystkę. - Co zaś do pana Tadeusza W., to policja umorzyła śledztwo w sprawie upadku w czerwcu. Jego licencja została odwieszona. Góral może jeździć - informuje Szymon Ziobrowski z TPN.

Kraków: słynne krypty w fatalnym stanie [ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska