Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ upamiętni swoich olimpijczyków

Łukasz Bobek, Tomasz Mateusiak
- Na cokole chcemy ustawić sylwetkę hokeisty, a niżej tabliczkę z nazwiskami olimpijczyków - mówi Fryźlewicz
- Na cokole chcemy ustawić sylwetkę hokeisty, a niżej tabliczkę z nazwiskami olimpijczyków - mówi Fryźlewicz Tomasz Mateusiak
Nowy Targ chce uhonorować 43 sportowców rodem ze stolicy Podhala, którym udało się wystąpić na igrzyskach olimpijskich. Tablica z ich nazwiskami ma stanąć przy pomniku hokeisty, który z kolei znajdzie się w parku miejskim, niedaleko hali lodowej.

- Chcemy do tego celu wykorzystać pusty postument stojący w parku - mówi burmistrz Fryźlewicz. - W przeszłości stało na nim popiersie Adama Mickiewicza. Potem zostało ono przeniesione w inne miejsce w parku. Wiosną na cokole stanie odlany w brązie pomnik hokeisty. Większość naszych olimpijczyków, bo aż 38, grało w hokeja. Na samym postumencie umieścilibyśmy natomiast tabliczki z wygrawerowanymi nazwiskami wszystkich olimpijczyków. Oczywiście, jeśli w przyszłości na igrzyska pojedzie kolejny nowotarżanin, jego nazwisko też trafiłoby na pomnik.

Zdaniem Fryźlewicza, pomysł na wykorzystanie pustego cokołu jest trafiony. To dobre miejsce na pomnik idei olimpizmu - w pobliżu parku są obiekty sportowe miejski stadion i hala lodowa. Co ciekawe, jeśli pomysł zostanie zrealizowany, to za kadencji burmistrza Fryźlewicza stanie pomnik m.in. jednego z najbardziej zagorzałych politycznych wrogów obecnego gospodarza miasta - Gabriela Samoleja. Obecny opozycyjny radny, w przeszłości był bramkarzem reprezentacji Polski w hokeju. Z orłem na piersi rozegrał 108 spotkań, w tym na trzech zimowych igrzyskach olimpjiskich w Sarajewie (1984), Calgary (1988) i Albertville (1992).

- Uważam, że miasto powinno honorować takie osoby - mówi Samolej. - Jednak moim zdaniem lepiej byłoby, gdyby burmistrz wybrał miejsce, które wcześniej proponowali mu radni z komisji sportu, czyli nowotarski rynek. To centralny i najważniejszy punkt w mieście, gdzie promocja hokeja znakomicie by się komponowała.

Głosy o uhonorowaniu wybitnych sportowców spod Tatr słychać także w sąsiednim Zakopanem. Tutaj jednak od 11 lat, gdy po raz pierwszy pojawiła się idea stworzenia muzeum sportu, do tej pory nie udało się jej zrealizować. - Uważam, że idealnym miejscem do tego byłby budynek Czerwonego Dworu na Kasprusiach, skąd niedługo wyprowadzi się przedszkole - rzucił niedawno miejski radny Maciej Wojak.

- To znakomity pomysł, chociaż uważam, że ten budynek i tak byłby za mały, by pomieścić wszystkie zbiory związane z naszymi sportowcami - zaznacza burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Jak dodaje burmistrz, na finiszu są rozmowy o utworzeniu pod Wielką Krokwią pomnika Stanisława Marusarza. - Jest na to zgoda rodziny, znalazł się także inwestor, który wyłoży pieniądze na pomnik. My z kolei myślimy o tym, by na ulicy Piłsudskiego, która dochodzi do skoczni, zrobić aleję gwiazd sportu - dodaje Majcher.

Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego, znawca sportu, zaznacza, że chociaż pomysły sypią się jak z rękawa, do tej pory nikt nie zgłosił się w tej sprawie. To właśnie muzeum ma największe zbiory dotyczące sportowców.

Kraków: słynne krypty w fatalnym stanie [ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska