W wielu miastach w 2014 roku nie będzie I komunii

W wielu miastach w 2014 roku nie będzie I komunii

Maria Mazurek

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

W wielu miastach w 2014 roku nie będzie I komunii
W wielu miastach w 2014 roku nie będzie I komunii

©fot. archiwum Polskapresse

Od 2015 roku do sakramentu komunii będą przystępować uczniowie klas trzecich. O takiej zmianie zadecydował Episkopat Polski. Została ona zainspirowana rządową reformą edukacji, która zakłada, że dzieci rozpoczną szkolną edukację w wieku sześciu lat.
Wówczas przystępując do komunii w trzeciej klasie będą miały dokładnie tyle samo lat, co dotychczasowi drugoklasiści - dziewięć.
Tyle że póki co mamy do czynienia z "okresem przejściowym", podczas którego w pierwszych klasach uczą się zarówno sześcio-, jak i siedmiolatkowie. Episkopat pozostawił więc diecezjom wybór: tegoroczni pierwszoklasiści pójdą do komunii albo w trzeciej klasie, albo w drugiej, albo nastąpi podział i starsza część klasy przyjmie komunię wcześniej, a młodsza - w kolejnym roku.
Niemal każda kuria z naszego regionu postanowiła inaczej uporać się z tym problemem.

Co biskup, to inna decyzja
Ordynariusze krakowscy i kieleccy (w tej diecezji znajduje się m.in.
Miechów i Proszowice) zdecydowali się na szybką realizację planów Episkopatu. Dzisiejsi pierwszoklasiści z archidiecezji krakowskiej pójdą do komunii dopiero w trzeciej klasie. Co za tym idzie, w 2014 roku w krakowskich (i miechowskich) kościołach praktycznie nie będzie Pierwszej Komunii.

- Kardynał Stanisław Dziwisz zdecydował, że już od 1 września 2012 roku w szkołach jest realizowany wskazany przez Episkopat trzyletni program przygotowania do komunii. Nie ma na co czekać - mówi ks. Krzysztof Wilk, szef Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży krakowskiej kurii. - Lepiej, by dzieci szły do komunii trochę później, niż o rok za wcześnie, niewiele z niej rozumiejąc - argumentuje.

Wtóruje mu ks. dr Karol Zegan z kurii kieleckiej, która zdecydowała się na podobne regulacje. - Uzgodniliśmy je zresztą z kurią krakowską, bo nasze diecezje mocno się przecież przenikają.

Zupełnie inaczej zdecydował biskup kurii bielsko-żywieckiej, na terenie której leżą m.in. małopolskie Kęty. Tu obecnych pierwszaków czeka komunia w drugiej klasie. - Chyba że klasa składa się wyłącznie z sześciolatków, co jednak jest rzadkością: wtedy komunia odbędzie się rok później - wyłuszcza ks. Marek Studenski z kurii bielsko-żywieckiej. I zaraz dodaje: - Niestety, narobiło się zamieszania przez te zmiany w oświacie.

Na "mieszany" system zdecydowały się z kolei kurie tarnowska i sosnowiecka (należy do niej m.in. Olkusz). Tu klasy zostaną podzielone na sześcio- i siedmiolatków. Tych pierwszych obejmie trzyletni program przygotowawczy do komunii, którą przyjmą w 2015 roku. Obecne siedmiolatki miałyby przystąpić do niej w 2014 roku, po dwóch latach przygotowań. - Zdecydowaliśmy się na wyjście, które w naszym mniemaniu jest najbliższe wytycznym Episkopatu - tłumaczy ks. dr Tadeusz Michalik z tarnowskiej kurii.

To wyjście nie bardzo podoba się jednak rodzicom pierwszaków, które siłą rzeczy zostana podzielone na bardziej i mniej dojrzałe. Przynajmniej religijnie.

Decyzje są, gorzej z informacją o nich
Nawet księża poszczególnych diecezji nie są pewni, jak będzie u nich wyglądać termin Pierwszej Komunii. Najbardziej zdezorientowani są jednak rodzice, którzy o wszystkim dowiadują się z nieoficjalnych informacji. - Nie chcemy dyskutować z kurią, kiedy powinna być komunia, ale uważam, że ktoś powinien nas jasno i oficjalnie poinformować o jej terminie - tumaczy pani Marta, mama pierwszoklasistki z SP 138 w Krakowie.

- Wielu rodziców niepokoiło się o termin komunii, bo chcieli rezerwować restauracje na przyjęcia - dodaje Dagmara Wrześniowska z Tarnowa, mama Martynki. - Chociaż w tym przypadku zamieszanie może wyjść na dobre: może rodzice zrozumieją, że w tym sakramencie chodzi o coś wiecej niż sukienki i prezenty - dodaje.

Dyrekcje szkół też robią wrażenie zdezorientowanych. - Żadne informacje nie spłynęły jeszcze ani do mnie, ani do rodziców - twierdzi Dorota Gondek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Krakowie. A Anna Kalafar, dyrektorka krakowskiej siódemki, mówi wprost: - To nie moja sprawa, a księży. Ja nic na ten temat nie wiem.

Ks. Wilk o dezorientacji rodziców dowiedział się od nas. - Katecheci zostali poinformowani o dekrecie kard. Dziwisza i powinni przekazać tę informację w szkołach - tłumaczy. - Jestem wdzięczny za tę informację: w najbliższych tygodniach uczulimy katechetów, aby jasno poinformowali rodziców i dyrektorów.

Ważniejsze od wieku jest wychowanie
Rozmowa z Dorotą Wyleżoł, psychologiem dziecięcym
Maria Mazurek: Mówi się, że dziś dzieci dojrzewają wcześniej. Może więc lepiej było zostawić komunię w drugiej klasie, tak jak jest tradycyjnie od lat?
Dorota Wyleżoł: Rzeczywiście, obserwujemy teraz u dzieci szybszy rozwój, ale dotyczy on sfery poznawczej i biologicznej. Emocjonalnej niekoniecznie. Natomiast między 9 a 10-latkiem nie ma aż tak dużej różnicy. Bo czy w ogóle dzieci w tym wieku mogą być tak dojrzałe pod względem wiary, żeby ten sakrament zrozumieć? Niektórzy uważają, że powinny do niego przystępować jedynie osoby dorosłe.
Inni twierdzą, że do komunii powinny iść 5-6-latki.
Tak, na Śląsku jest bogata tradycja wcześniejszych komunii, choć dotyczy to rodzin aktywnych religijnie.

A może sześciolatki są jeszcze mniej zepsute? Może skupiają się na Bogu, a nie prezentach i przyjęciach?
Rzeczywiście, na tym etapie u dzieci bardziej rozwinięte jest magiczne myślenie, sfera duchowa, co może pomóc w głębokim przeżywaniu komunii. Ale najwięcej i tak zależy od rodziców. Mama i tato pokazują dziecku, czy w tym wydarzeniu najważniejszy jest sakrament, czy organizacja przyjęcia i prezenty.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!Śmiertelny wypadek w Bydlinie. Dwie osoby roztrzaskały się na drzewie [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wiara

ala (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 19 / 11

wiare i wiek pozostawcie sobie inwidualnie a nie wszyscy som za ja jestem przeciw jestescie popaprani leczcie sie, nie kosciol was uratoje ,komunia w 2 klasie powina byc jak byla

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sakrum

kobieta 66 lat (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 29 / 20

No to problem handel straci, kościół też,nie będzie w 2013 prezentów dla parafii i to dużych ,restauracje zanotują obniżenie dochodów z powodu braku wystawnych przyjęć.Widzicie tę paranoję ,gdzie...rozwiń całość

No to problem handel straci, kościół też,nie będzie w 2013 prezentów dla parafii i to dużych ,restauracje zanotują obniżenie dochodów z powodu braku wystawnych przyjęć.Widzicie tę paranoję ,gdzie miejsce na przeżycie duchowe, komercja ,komercja a nie sakrament .Kościół powinien coś z tym zrobić aby SAKRUM było nad PROFANUM.Tak nawiasem mówiąc sakramenty powinny być dla ludzi dorosłych i w pełni świadomych swojego postępowania ,ale to nie spodoba się urzędnikom.....zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

o rany

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 16

kogo to obchodzi

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ubezwłasnowolnienie

antykatol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 26 / 16

Pierwsza komunia, bierzmownie tylko dla ludzi pełnoletnich najlepiej w latach ewangelicznego Jezusa.
A w szczególności polanie wodą "chrzest" przez który niemowlę jest wszczepione w ciało...rozwiń całość

Pierwsza komunia, bierzmownie tylko dla ludzi pełnoletnich najlepiej w latach ewangelicznego Jezusa.
A w szczególności polanie wodą "chrzest" przez który niemowlę jest wszczepione w ciało ewangelicznego Jezusa. Moi zdaniem: Jest gwałt światopoglądowy na niemowlaku, ponieważ odbiera się dziecku prawo wyboru religii lub bezwyznaniowości!
Informuje, że raz niemowlę ochrzczone w Kościele katolickim pozostaje po wsze czasy, czyli w życiu po życiu.
Z Kościoła katolickiego nie ma wystąpienia!!!
Do refleksji! Ku przestrodze!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PRZYCZYNA JEST PROSTA

ALA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 98 / 27

NAJPIERW MUSZA BYC SZCZEPIENIA NA LEMINGOZĘ

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

..

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 107 / 95

a ja uważam, że do tak ważnego sakramentu dla katolików, dzieci powinny przystępować w wieku minimum 10 lat, kiedy to już zrozumieją, że to nie chodzi tylko o kasę i prezenty, tylko coś dużo...rozwiń całość

a ja uważam, że do tak ważnego sakramentu dla katolików, dzieci powinny przystępować w wieku minimum 10 lat, kiedy to już zrozumieją, że to nie chodzi tylko o kasę i prezenty, tylko coś dużo ważniejszego!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

...

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 66 / 17

To dorośli sprowadzili I komunię do kasy i prezentów, nie dzieci. Dawniej dzieci prezentów nie dostawały, do komunii przystępowały w II klasie i jakoś potrafił zrozumieć wagę sytuacji. Więc te...rozwiń całość

To dorośli sprowadzili I komunię do kasy i prezentów, nie dzieci. Dawniej dzieci prezentów nie dostawały, do komunii przystępowały w II klasie i jakoś potrafił zrozumieć wagę sytuacji. Więc te pretensje to miej do dorosłych, zachowanie dzieci jest tylko odbiciem zachowania dorosłych.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

potyka

benedykt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 98 / 18

pasjonujące

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:)

jan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 110 / 45

A my z Żoną dziecka nie ochrzcimy, problem komunii odpadnie, jeśli dziecko/dorosły człowiek uzna że chcę należeć do tej instytucji samo się podda temu tzw. sakramentowi. P.S. Historia Polski nie...rozwiń całość

A my z Żoną dziecka nie ochrzcimy, problem komunii odpadnie, jeśli dziecko/dorosły człowiek uzna że chcę należeć do tej instytucji samo się podda temu tzw. sakramentowi. P.S. Historia Polski nie zaczęła się od jej chrztu... Państwowość polska wykształciła się wcześniej i niema rodowodu chrześcijańskiego :)zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tzw.sakrament

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Sakrament to sakrament , a nie jakieś tzw coś.
Powinniście oddać co do grosza kasę i prezenty otrzymane z okazji przyjęcia Tzw. sakramentu małżeństwa !!! Widzę , że mądrzyć to się umiecie, ale...rozwiń całość

Sakrament to sakrament , a nie jakieś tzw coś.
Powinniście oddać co do grosza kasę i prezenty otrzymane z okazji przyjęcia Tzw. sakramentu małżeństwa !!! Widzę , że mądrzyć to się umiecie, ale nic poza tym!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

idźmy dalej

worm (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 22

Ja bym się tak nie ograniczał. Przed Polską też tu coś było. Dinozaury i te sprawy. W tych rejonach szukaj.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hehe

jan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 26 / 19

https://slowianin.wordpress.com/maslaw-znad-warty/

https://slowianin.wordpress.com/
https://opolczykpl.wordpress.com/

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

a co mnie to obchodzi

ksiadz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 95 / 22

posylajcie albo nie posylajcie. wasze dzieci-wasza sprawa. mnie to wali.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ależ tak

xxx (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 97 / 91

I mam nadzieję, żę ślubu kościelnego nie wzięliście z żoną/ To dopiero byłaby hipokryzja...


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Hipokryzja

GOŚĆ (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Hipokryzja!!! Ależ SKĄD!!! tacy ludzie z" PSEUDO"ZASADAMI NIE MOGLIBY BYĆ HIPOKRYTAMI !!! Wszyscy , tylko nie oni!!!
OCZYWIŚCIE ,ŻE WZIĘLI ŚLUB KOŚCIELNY I JESZCZE JAKIE PRZYGOTOWANIA BYŁY!!! a...rozwiń całość

Hipokryzja!!! Ależ SKĄD!!! tacy ludzie z" PSEUDO"ZASADAMI NIE MOGLIBY BYĆ HIPOKRYTAMI !!! Wszyscy , tylko nie oni!!!
OCZYWIŚCIE ,ŻE WZIĘLI ŚLUB KOŚCIELNY I JESZCZE JAKIE PRZYGOTOWANIA BYŁY!!! a teraz głupoty o "świadomości "religijnej wygadują !zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo