Menu Region

Limanowa: ekshumacja szczątków żołnierzy niemieckich

Limanowa: ekshumacja szczątków żołnierzy niemieckich

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

PAP

1Komentarz Prześlij Drukuj
Szczątki pięciu żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, ekshumowano ze zbiorowej mogiły w lesie na górze Jeziernik w Młynnem k. Limanowej. Szczątki zostaną przeniesione na niemiecki cmentarz wojenny w Siemianowicach Śląskich.
Bezimienną mogiłę zlokalizowali członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych w Limanowej (woj. Małopolskie). Poszukiwania mogiły trwały półtora roku. Członkowie stowarzyszenia dotarli do świadków wydarzeń z czasów wojny. Z ich relacji wynika, że żołnierze zginęli w walce z wojskami sowieckimi i zostali pochowani w styczniu 1945 roku na górze Jeziernik przez okolicznych mieszkańców.

- Z informacji zebranych przez Stowarzyszenie wynika, że w mogile jest pochowanych 18 ciał.
Ze względu na trudny teren do tej pory udało się wydobyć szczątki pięciu żołnierzy - powiedziała kierowniczka fundacji "Pamięć" Izabela Gruszka.

Fundacja "Pamięć" we współpracy z niemieckim Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel, zajmuje się znajdującymi się na terenie Polski mogiłami niemieckich żołnierzy.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!Śmiertelny wypadek w Bydlinie. Dwie osoby roztrzaskały się na drzewie [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Przekaz historyczny

+20 / -71

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stalybywalec (gość)  •

Mój ojciec mówił, że od Rozdziela przemieszczało się 25 Niemców i tylu zatrzymało się w domach u Czamary. W czasie akcji kilku uciekło z obławy a z relacji ludzi wynika że udali się w kierunku makowicy a potem młynnego a trzech wzięto do niewoli. Po akcji nieśli w dół (na Folwark) ciało zabitego żołnierza rosyjskiego zatrzymali się u nas na gorącą strawę a jeńców przywiązali do drzewa. Niemieccy żołnierze byli na boso a wtedy był bardzo duży mróz. Ojciec dużo opowiadał o tamtych czasach ale jako dzieci mieliśmy małe zainteresowanie. Nikt nie przypuszczał, że to będzie jeszcze przez kogoś odgrzebywane.

odpowiedzi (0)

skomentuj