Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak leczyć ostrogi piętowe?

artykuł sponsorowany
Cierpisz z powodu bólu okolicy pięty? Możliwe, że cierpisz na zapalenie rozcięgna podeszwowego i ostrogi piętowe. Sprawdź jakie są metody leczenia.

Powstanie narośli kostnej i zapalenie rozcięgna podeszwowego powoduje utrudnienia w poruszaniu się lub też całkowicie je uniemożliwia. Choroba ma charakter deformacyjny, zwyrodnieniowy. Tworzeniu się narośli towarzyszy bardzo silny ból.

Bywa, że powstała już narośl przestaje boleć, jednak ból powraca rano, po wstaniu z łóżka, po dłuższym wypoczynku, po zgięciu palców stóp. Sama narośl zwykle jest niewidoczna, można ją zdiagnozować na podstawie wywiadu z pacjentem, przedstawionych przez niego objawów oraz na podstawie zdjęć RTG. Leczenie nie jest łatwe. Zaczynamy od noszenia obuwia amortyzującego nacisk pięty na podłoże oraz specjalnych wkładek odciążających piętę.

Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia jest metoda ESWT, wykorzystująca fale uderzeniowe. Polega ona na wyzwalaniu fal o wysokiej energii w środowisku wodnym, które przez reflektor w kształcie elipsoidy skupiane są wewnątrz organizmu. Aplikacja fal następuje z częstotliwością 1-8 Hz.

Terapia ta w wielu przypadkach może być alternatywą operacji chirurgicznej. Metoda wykazuje 70-80 proc. skuteczności u pacjentów, którzy wcześniej leczeni byli (bezskutecznie) metodami zachowawczymi. W większości przypadków na wynik zabiegu nie trzeba długo czekać, szczególnie wtedy gdy choroba nie jest jeszcze bardzo zaawansowana. Wielką zaletą tej metody jest minimalna inwazyjność i bezpieczeństwo. Zabieg jest w niewielkim stopniu bolesny, ale nie wymaga znieczulenia.

- Metoda jest doskonałą alternatywą dla leczenia operacyjnego. Przede wszystkim dlatego, że jest mało inwazyjna. Ponadto już pierwsze zabiegi przynoszą ulgę. Wystarczy właściwie 5-7 zabiegów, aby usunąć problem - tłumaczy dr Rafał Więcek, krakowski ortopeda specjalizujący się w leczeniu schorzeń piętowych metodą ESWT.

Zaniedbania w leczeniu mogą powodować trwałe zniekształcenia. Nasilający się ból staje się z czasem wyjątkowo uciążliwy. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania narośli wymieniane są: nadwaga lub otyłość, zaniedbanie w leczeniu urazów stopy, wielogodzinne stanie, noszenie niewygodnego obuwia lub butów na zbyt wysokim obcasie, płaskostopie.

- Jakiś czas temu dr Więcek zdiagnozował u mnie ostrogę piętową. Najpierw długo się z tym męczyłam sama, bo jakoś nie składało się, żeby pójść do lekarza. Trafiłam do dr Więcka praktycznie kiedy ostroga była już mocno rozwinięta, czyli bolała nawet w spoczynku. Właściwie nie spodziewałam się cudów, głównie byłam zła na siebie, że tak odkładałam wizytę u lekarza.. Najpierw spróbowaliśmy masaży a później fali uderzeniowej i muszę powiedzieć, że poprawa jest bardzo wyraźna. Mam nadzieję, że uda mi się uniknąć maści przeciwzapalnych i sama fala wystarczy, ale zobaczymy. W każdym razie wielkie podziękowanie dla pana doktora, że przywrócił mi wiarę w to, że mogę wyzdrowieć oraz nie robił wyrzutów, że tak długo zwlekałam z wizytą - mówi pani Barbara, jedna z pacjentek.

Podobne zdanie na temat metody ESWT mają inni pacjenci. Zresztą , gdyby ktoś miał wątpliwości, czy zdecydować się na taką terapię , wystarczy że wejdzie na fora pacjentów leczonych tą metodą i przeczyta ich opinie. To powinno go przekonać.

www.praktyka.org

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska