Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zator: jest strefa gospodarcza, potrzebna też zawodówka

Bogusław Kwiecień
Wśród uczniów III klas Gimnazjum ZSO w Zatorze (na zdjęciu wraz z wicedyrektor Renatą Pękalą) jest wielu myślących o zdobyciu konkretnego zawodu
Wśród uczniów III klas Gimnazjum ZSO w Zatorze (na zdjęciu wraz z wicedyrektor Renatą Pękalą) jest wielu myślących o zdobyciu konkretnego zawodu Bogusław Kwiecień
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu do spółki z władzami Zatora chce od następnego roku szkolnego 2013/2014 uruchomić w sercu Doliny Karpia szkołę zawodową obejmującą edukację na poziomie technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Nie zraża ich to, że niż demograficzny pustoszy szkoły ponadgimnazjalne. Pomysł powołania szkoły forsuje burmistrz Zatora Zbigniew Biernat, przekonując, że będzie ona stanowić zaplecze dla Zatorskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, w której działalność podjęło już osiem firm, a będzie ich kilkadziesiąt. Docelowo zatrudnienie w strefie ma znaleźć ponad tysiąc osób.

Inwestorzy, w tym zagraniczni, pytają o fachowców na tym terenie, ale na razie wyboru zbyt dużego nie mają. - Na pewno pojawi się zapotrzebowanie na fachowców wysokiej klasy. Myślę, że przy określeniu kierunków wskazane będą konsultacje z pracodawcami - mówi Zbigniew Krupnik, wiceprezes Wytwórni Kotłów Grzewczych w Gierałtowicach, która także otwiera swój zakład w strefie.

Wstępnie rozważane są kierunki mechaniczne, elektromechaniczne i górniczy. Ten ostatni pod kątem kopalni, która ma powstać w sąsiednim Przeciszowie. - Na początek byłaby to filia jednej z naszych szkół, a z czasem nowy samodzielny zespół - mówi Zbigniew Starzec, wicestarosta oświęcimski.

Jego zdaniem, powstanie nowej szkoły w Zatorze niczego nie zmieni w funkcjonowaniu innych placówek oświatowych w powiecie oświęcimskim. Za to może ułatwić życie młodym ludziom, którzy muszą w tej chwili dojeżdżać do szkół w Oświęcimiu czy w Wadowicach, po 20 km w jedną stronę. Na dodatek sporo jest takich, którzy chcąc zostać górnikami, uczą się nawet w Bieruniu na Śląsku, bo tam mają lepszy dojazd przewozami górniczymi.

- Myślę o szkole górniczej - mówi Jarosław Oleksy, uczeń III klasy Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zatorze. Gdyby od września przyszłego roku w sąsiedztwie ruszała nowa szkoła, to jeszcze by się zastanowił nad ostatecznym wyborem. Strefę gospodarczą widzi z okien swojego domu, tak jak jego kolega z klasy Łukasz Bogunia, który chciałby związać przyszłość z branżą budowlaną.

Według wicedyrektor ZSO Renaty Pękali, coraz więcej młodych ludzi marzy o zdobyciu konkretnego fachu i planuje dalszą edukację w zawodówkach czy technikach. Inaczej jest w Olkuskiem - zdaniem Aldony Nowickiej, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Olkuszu. Jest jednak wyjątek, czyli kierunek ślusarz uruchomiony w ub. roku po latach przerwy. Od razu znalazło się 18 młodych ludzi chcących się uczyć w tym zawodzie.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Niebieskie kozy i owce z napisami "MO" I "JP" [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska