Kraków. W Szpitalu Uniwersyteckim rusza nowa pracownia

Kraków. W Szpitalu Uniwersyteckim rusza nowa pracownia

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Kojzar

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Dr Małgorzata Swornik
1/3
przejdź do galerii

Dr Małgorzata Swornik ©fot. M. Bujak, archiwum Szpitala Uniwersyteckiego

Do tej pory temat płodności pacjentów cierpiących na raka praktycznie nie istniał. Jednak, wbrew pozorom, jest to istotny problem dla osób, które walczą z nowotworem. Teraz, dzięki nowoczesnej pracowni andrologii w Szpitalu Uniwersytecki, pacjenci będą mogli zabezpieczyć swoje nasienie, i w przyszłości, po zakończeniu leczenia, mieć zdrowe potomstwo.
– Musimy pamiętać, że każda ingerencja w obrębie układu rozrodczego ­ zwłaszcza w przypadku leczenia onkologicznego czy urologicznego ­ niesie ze sobą potencjalne ryzyko utraty płodności – tłumaczy dr Małgorzata Swornik, odpowiedzialna za nową pracownię. – Zabezpieczenie płodności w skrócie polega na zamrożeniu w ciekłym azocie materiału genetycznego, czyli nasienia, tkanki jądra, komórek jajowych lub tkanki jajnikowej – dodaje. Usługa pobrania i zamrożenia nasienia jest komercyjna i będzie kosztowała ok. 400 zł.

To jednak dopiero pierwszy krok. – Zaczynamy od otwarcia pracowni andrologicznej, ale w niedługiej przyszłości uruchomimy możliwość inseminacji nasieniem partnera. Ten zabieg będzie już refundowany przez NFZ. W ostatnim etapie wprowadzimy możliwość zamrażania komórek jajowych i tkanki jajnikowej – mówi Swornik. Cały projekt, nazwany Oncofertility, będzie unikatowy w skali kraju. Żaden z polskich szpitali nie oferuje tak kompleksowego leczenia – zarówno badania, pobierana i przechowywania nasienia, jak i mrożenia komórek jajowych oraz przeprowadzania sztucznego zapłodnienia. Do tej pory takie usługi wykonywały jedynie prywatne ośrodki.

Z usług nowej pracowni będą mogły korzystać nie tylko osoby chore na raka, ale także inni pacjenci. – Kolejną grupę stanowią osoby zakwalifikowane do operacji urologicznych, a także mężczyźni cierpiący na azoospermię czyli brak plemników. Ostatnią grupę stanowią pacjenci, którzy nie mogą być obecni (np. na skutek wyjazdu zagranicznego, itp.) w trakcie procedury zapłodnienia pozaustrojowego swojej partnerki – tłumaczy dr Wojciech Pabian ze Szpitala Uniwersyteckiego.

Pobieranie i mrożenie nasienia będzie możliwe od 7 września. Rejestrować się można pod nr 124248438.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Lekarz Małopolski 2016 [PLEBISCYT]

Lekarz Małopolski 2016 [PLEBISCYT]

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce