Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezkompromisowość w życiu moralnym, kompromis w polityce

Ks. Robert Nęcek
fot. Anna Kaczmarz
Papież Franciszek podkreśla, że: "trzeba przyznać więcej miejsca zdrowej polityce, zdolnej do reformowania instytucji, koordynowania ich i zapewnienia im dobrych praktyk pozwalających na przezwyciężenie presji i inercji".

Chodzi o rządzenie, będące "przede wszystkim praktykowaniem cnoty", której przejawem staje się poszanowanie prawdy.
Odniesienie do prawdy jest ważne, gdyż dialog nie jest powtarzaniem utartych słów z przejawami pozornego szacunku i uprzejmości dla rozmówcy, ale "drogą do prawdy. Taki jest podstawowy cel i uzasadnienie. Trzeba razem iść przed siebie i otwierać się na prawdę".

Otwarcie się na prawdę stwarza podstawę do zrozumiałej komunikacji. Chodzi o to, że polityka jest aktem międzyludzkiej komunikacji, w której dochodzi do wymiany poglądów na rzecz realizacji dobra wspólnego. Z tej racji Franciszek przypomina, że polityka sprzyjająca ludzkiej ekologii - będącej dobrem wspólnym - wchodzi w relację z prawem moralnym. Jest to bowiem relacja konieczna dla stworzenia środowiska godnego życia.

Na straży moralnego klimatu stoi sumienie, które jest głosem miłości, wymagającym nieustannego i ciągłego oczyszczania. Oznacza to, że osoba o prawym sumieniu nie mówi "czego innego jednym i czego innego drugim. Przeciwnie, mówi wszystkim to samo. Zgodnie z panującym systemem jakiejś społeczności czy też wbrew niemu głosi zawsze jeden i ten sam nakaz, że każdy powinien być ludzki wobec drugiego człowieka, że ma miłować".

W kontekście tych słów udział katolików świeckich w życiu publicznym i politycznym staje się obowiązkiem. Jednak potrzebni są politycy będący autentycznymi chrześcijanami. Tacy, którzy starają się odnaleźć mądrość polityczną, "wyzbywając się utopijnych roszczeń i redukcjonizmu ideologicznego".

Według papieża Franciszka "zawsze konieczne jest osiągnięcie konsensusu między różnymi podmiotami społecznymi, które mogą wnieść różne perspektywy, rozwiązania i alternatywy". Oznacza to, że w życiu moralnym bezkompromisowość, ale w życiu społeczno-politycznym kompromis, jest jedyną moralnością. Dzięki takiej mądrości polityk chrześcijański stanie się wiarygodnym wzorcem w środowisku polityki i administracji państwowej.

Jak? Domagając się "podjęcia stanowczych decyzji politycznych sprzyjających rodzinie, młodym, ludziom starszym i zepchniętym na margines".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska