Pamiątka po Gierku będzie zlikwidowana

Pamiątka po Gierku będzie zlikwidowana

Zdjęcie autora materiału

Robert Szkutnik

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Podczas budowy drogi osiedlowej linia energetyczna nie została przebudowana i słup został "wmontowany" w drogę.
1/7
przejdź do galerii

Podczas budowy drogi osiedlowej linia energetyczna nie została przebudowana i słup został "wmontowany" w drogę. ©Robert Szkutnik

Słup trakcji elektrycznej, prawdziwa zawalidroga, od kilkudziesięciu lat utrudnia życie mieszkańcom jednego z osiedli mieszkaniowych w Wadowicach. A to dlatego, że ustawiono go tak, że pomiędzy jego nogami odbywa się ruch pojazdów. Słup stoi po prostu w drodze.
Mieszkańcy ulicy Groble w Wadowicach od wielu lat żyją w "symbiozie" ze słupem linii energetycznej, który stoi w osiedlowej drodze. Nie mają wyjścia, bo wielokrotnie obiecywano im załatwienie sprawy a słup jak stał tak stoi.
-To jest niebezpieczne nie tylko ze względu na ruch pojazdów, które mogą zderzyć się z taką przeszkodą ale także dlatego, że jak wiatr trzęsie linkami to lecą iskry i może dojść do nieszczęścia - mówi Tomasz Korzeniowski, rady miejski, który mieszka przy tej ulicy. Jak mówi, chce aby tak kiepsko poprowadzoną linię energetyczną zastąpił kabel ułożony w ziemi. Według niego takie plany były już opracowane ale zaniechano ich realizacji.
Co ciekawe słup jest tak postawiony, że samochody mieszczą się pod nim i wewnątrz jego nóg. Nawet samochody ciężarowe, które przyjeżdżają opróżnić kubły ze śmieci. Dlatego nie wszyscy mieszkańcy chcą się intruza z drogi pozbyć.
- W pewnym sensie to on nas nawet chroni. Auta muszą tu hamować, on zastępuje próg zwalniający i dla dzieci tak jest bezpieczniej - mówi jeden z mieszkańców.
To nie my, to oni
Słup postawiono w latach 70. ubiegłego wieku. Jak twierdzą energetycy on tam już był.
- Słup nr 47040 linii napowietrznej 15 kV przebiegającej przy ulicy Groble w Wadowicach został wybudowany przed budową drogi osiedlowej.Czyli to droga została wybudowana, kiedy słup już był - odpowiedziała nam Ewa Groń rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja. Podczas budowy drogi osiedlowej linia nie została przebudowana i stan ten pozostał do dnia dzisiejszego.
Rada Osiedlowa nr 1 w Wadowicach wystąpiła do firmy Tauron o przebudowę linii utrudniającej ruch. Starali się też o to mieszkańcy.
- W ogródku mam drugi słup, który utrudnia mi życie, ale obiecano mi, że niedługo obydwa słupy zostaną przebudowane - mówi Wiesław Fijałek.
W firmie Tauron Dystrybucja SA zapewniono Gazetę Krakowską, że przebudowa linii została zlecona i zakończy się przed świętami Bożego Narodzenia.
- Przebudowa linii na odcinku kolizji z drogą została zlecona do zaprojektowania i realizacji w bieżącym roku a przewidywany termin realizacji to 21.12.2015 r.W dalszym etapie planowana jest modernizacja całego odcinka linii napowietrznej przebiegającego przez teren osiedla - wyjaśnia Ewa Groń, rzecznik prasowy woj. małopolskiego i opolskiego, Biuro Komunikacji Tauron Dystrybucja Spółka Akcyjna.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
No stoi

wymagasz-płać (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tak i co mu zrobisz?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ale tytuł !

AB (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A co ten słup ma wspólnego z Gierkiem ?
Ta gazeta z takimi tytułami i tematami spadła do rynsztoku !

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Już jest! Czytaj 2. numeru Magazynu Explorer

Już jest! Czytaj 2. numeru Magazynu Explorer