Menu Region

Obwodnica Tęgoborza ma cenę ludzkiego życia

Obwodnica Tęgoborza ma cenę ludzkiego życia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Stanisław Śmierciak

13Komentarzy Prześlij Drukuj
Obwodnica Tęgoborza ma cenę ludzkiego życia

Obwodnica kończy się w szczerym polu, nikt nie potrafi określić, kiedy zostanie dokończona (© Stanisław Śmierciak)

Przez centrum wsi Tęgoborze prowadzi główna droga Kraków - Nowy Sącz. Bardzo ruchliwa i równie niebezpieczna.
Niedawno znów doszło na niej do tragedii. Jak relacjonowała "Krakowska", życie straciła 19-letnia dziewczyna z tej miejscowości. Mieszkańcy mówią, że większości drogowych dramatów można byłoby uniknąć, gdyby wioska miała obwodnicę dla ruchu lokalnego.

Domy, kościół, ośrodek zdrowia, trzy szkoły, komisariat policji, remiza OSP z placówką pocztową i sklepy są po tej samej stronie drogi.
Teoretycznie mieszkańcy nie powinni więc wjeżdżać na główną, krajową szosę. Chcąc jednak dostać się z jednej części wsi do drugiej, muszą tam wjeżdżać.

Piotr Litwiński, tęgoborski przedsiębiorca branży komunikacyjnej, a zarazem wiceprzewodniczący Rady Gminy Łososina Dolna, doskonale wie, jak powinna biec taka wewnątrzwiejska obwodnica. Najpierw do szosy powiatowej Tęgoborze - Zawadka - Chomranice, potem do szosy gminnej ze wsi Białawoda do drogi Kraków-Nowy Sącz.

Budowę takiej obwodnicy podjęto siłami gminy. Miejscowy proboszcz jako jeden z pierwszych wsparł realizację inwestycji. To zrozumiałe, bo parafianie nie mogli dotrzeć do kościoła inaczej, niż korzystając z drogi krajowej. Tak jak wielu innych mieszkańców centrum wioski, dał kawałek plebańskiego pola pod budowę lokalnej szosy równoległej do "krajówki". - Kto nie oddawał ziemi, dokładał pieniądze - opowiada wójt gminy Łososina Dolna Stanisław Golonka, też tęgoborzanin. - To obrazuje, jak bardzo i jak pilnie obwodnica jest potrzebna dla wsi.

Z drogi powiatowej na nowy szlak wjeżdża się między Ośrodkiem Zdrowia i Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych. Dotąd powstało ledwie 250 m jezdni, czyli jej pierwszy odcinek. Prowadzi do dużego parkingu na tyłach kościoła. Tam asfalt się urywa. Dalej jest jeszcze kilkadziesiąt metrów żwirówki. Na końcu stoi wielki spychacz, a za nim rozciągają się pola należące do parafii i prywatnych właścicieli. Tamtędy powinno przebiegać kolejnych 250 m obwodnicy.

Zbudowanie tego drugiego odcinka otworzyłoby dojazd do centrum Tęgoborza dla kolejnych mieszkańców wioski i całej Białejwody. Powstałby także bezpieczniejszy wyjazd z centrum wsi w stronę Nowego Sącza.

Budowa stanęła, bo właściciele nie chcą sprzedać po cenie urzędowej działek. Miejscowi mówią (zastrzegając nazwiska), że jak proboszcz przekaże potrzebny kawałek ziemi, to inni pójdą w jego ślady.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!Pogryzł kontrolera MPK, nie wiedział, że ma HIV

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

13

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

DROGA JAK WIELE W POLSCE

+48 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kierowca (gość)  •

Droga w Tęgoborzy jest taką samą drogą jak tysiące taki dróg w Polsce.Co to znaczy ,że jest niebezpieczna i ruchliwa.Dzisiaj każda droga jest ruchliwa.Problem polega na tym,że za kierownicą zasiadają ludzie bez wyobrażni ,często młodzi ludzie którzy myślą ,że są doświadczeni w prowadzeniu samochodu i depczą w pedał ile wlezie.Jeżeli wszyscy będą myśleć w czasie jazdy do takich wypadków nie będzie dochodziło.

skomentuj

....

+51 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gosc (gość)  •

zgadzam sie z krk, niestety jest wiele niebezpiecznych dróg ale ta ma swoją szczególnosc... co jakis czas notorycznie dochodzi tu do wypadków, i nat ogół giną nie przejezdni lecz tutejsi... Kierowco dopóki nie utracisz bliskiej CI osoby bedziesz twierdził ze to tylko wina kierowców. Proponuje pomieszkac tu i zobaczyc jak to naprawde wyglada

odpowiedzi (0)

skomentuj

Widać, że nigdy nią nie jechałeś ...

+46 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

krk (gość)  •

Proponuję się kiedyś przejechać DK 75 z Krakowa do Sącza i zobaczysz piękne serpentyny na zboczach góry Just, gdzie można się zabić szybciej niż myślisz, bo nawierzchnia stale się obsuwa w tym miejscu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

hehe

+44 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tegoborze (gość)  •

po pierwsze co chodzi o droge ,w radzie zarządza pan Litwinski ,po drugie przetarg na prace wygrała by jego firma a po trzecie pewnie ludzie z jakiego kregu jak i sam on maja chrapke na działki które posiada parafia zarzadzana przez proboszcza ... dziekuje dowidzenia !

skomentuj

hehe

+36 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tęgoborzanin (gość)  •

kto chrapke ma to wiemy a proboszcz niech nawet zaśpiewa 20 tyś za ar

odpowiedzi (0)

skomentuj

rzw

+42 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

1990 (gość)  •

zgadzam sie z kierowca. bo w polsce jest tysiace takich miejsc. sa wielkie miasta co nie maja obwodnic i trzeba jezdzic przez miasto. a oni chca robic w tegoborzy. niech wpierw zrobia w saczu. niech wstwia radar to w moment sie zmniejszy predkosc. a najlepszym rzw bylo by zrobiebienie rond przy skrecia na zawadke i przy skrecie na swidnik. to by zwolnilo ruch na calym odcinku. i bylo by bezpieczne. bo te dwa skrzyzowania tez sa niebezpieczne. a rondo to rondo:-) pzdr

odpowiedzi (0)

skomentuj

coooooo

+51 / -51

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ppa (gość)  •

k...wa to zdjecie jest k*** mnie niedaleko zrobione to nie jakas obwodnica tylko litwinskiego droga do dzialek ktore tam ma i prosze nie wypisywac glupot i dawac takich zdjec smieszne panie smierciak co to litwinski dal

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dojazd do działek Piotra L.

+24 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piórko (gość)  •

Panie Śmierciak jak jest pan tak dociekliwy to proszę napisać czy przypadkiem "obwodnica" to nie jest dojazd do działek niejakiego Piotra L. członka Rady Gminy i właściciela firmy transportowej, który ma być wybudowany za publiczne pieniądze pod przykrywką ułatwienia dojazdu mieszkańcom. To nie jest żadna obwodnica tylko kolejna droga wewnętrzna. która niczego nie zmieni bo i tak ludzie muszą jechać główną drogą. Obwodnica była by wtedy gdyby ruch tranzytowy w kierunku N. Sącza puścić brzegiem jeziora.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dodatkowa droga - propozycja

+25 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

On (gość)  •

Ciekawy artykuł :) skoro już tak wszyscy się rozpędzili z tymi drogami, to mam taką propozycje żeby przy plazjizrobić drogę z Świdnika przez Rachów aż pod remizę :)

skomentuj

hahha

+22 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

abc (gość)  •

nie drogę tylko "obwodnicę"!

odpowiedzi (0)

skomentuj

obwodnica? pfff....

+26 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

abc (gość)  •

Panie Śmierciak.. rozdmuchujesz Pan sprawę nie mając o niej zielonego pojęcia. Nie wiem, czy wiesz Pan nawet co znaczy słowo "obwodnica", bo mi to raczej na "obwodnicę" nie wygląda! Zwłaszcza, że biegnie przez centrum wsi...

Żal... Dramat... i jeszcze raz żal...
Skończ Pan pisać te swoje wyssane z palca artykuły.

odpowiedzi (0)

skomentuj

a może by co dla siebie ugrać na czyimś nieszczęściu...

+31 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

iwona (gość)  •

czy zawsze musi być tak ,że ktoś próbuje coś uzyskać dla siebie korzystając z cudzego nieszczęścia?????
Ta "obwodnica" czy raczej wiejska podrzędna dróżka prawie nic nie zmieni oprócz tego, że jak zwykle ci co mają najwięcej jeszcze się nachapią, wiadomo o kogo chodzi, bo wiele razy już tutaj padły nazwiska. Każdy ma jakiś interes proboszcz, radny, itd... , niedobrze się robi

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wstyd!

+32 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Paweł (gość)  •

Co za ludzie,jeśli działki mają włascicieli to oni zrobia z nimi co chcą. a nie namawianie do sprzedania po cenie "urzędowej" .. i kto tu bedzie miał w tym interes.

odpowiedzi (0)

skomentuj