Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ta atrakcja ściągnie turystów z całej Europy?

Katarzyna Ponikowska
W Krzywopłotach stanął obelisk upamiętniający żołnierzy
W Krzywopłotach stanął obelisk upamiętniający żołnierzy archiwum urzędu gminy Klucze
Sześć wsi gminy Klucze - Bydlin, Krzywopłoty, Ryczówek, Rodaki, Chechło i Kolbark - zostało włączonych do małopolskiego odcinka Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Cała trasa przebiega przez osiem województw. Władze małopolskiej gminy i poszczególnych wsi cieszą się, bo to ogromna szansa dla rozwoju tych terenów.

W gminie Klucze ma powstać szlak turystyczno-historyczny, który dotyczy przemarszu Legionów Polskich marszałka Józefa Piłsudskiego przez ziemię kluczewską oraz bitwy pod Krzywopłotami w 1914 r.

Trasa będzie się rozpoczynać w Bydlinie przy mogile legionistów i poprowadzi do Krzywopłotów. Główna tablica zostanie umieszczona przy świetlicy. - To tu stacjonowały i ruszały do bitwy wojska - wyjaśnia Joanna Smentek z Urzędu Gminy Klucze, odpowiedzialna za projekt.

Następnie przez stoki Kwaśniowskie, Kwaśniów Górny, główną drogą szlak poprowadzi do Ryczówka, gdzie zostanie umieszczona kolejna tablica. W tej wsi podczas bitwy pod Krzywopłotami stacjonowało dowództwo wojsk austriackich wraz z kwatermistrzostwem. W domu gospodarza Karola Kazka - obecnie to ulica Dolna przy zbiegu z ulicą Kwaśniowską - przebywał komendant I Brygady Legionów Józef Piłsudski, natomiast w stodole obok spali jego żołnierze.

Dalej szlak będzie biegł do Rodak, gdzie przy skrzyżowaniu ulic Długiej, Wiejskiej i Kamiennej wojska odpoczywały. W podziękowaniu żołnierze zostawili wtedy mieszkańcom swoje rysunki. Ich kopie zostaną umieszczone przy obelisku upamiętniającym miejsce odpoczynku. Kolejny punkt to Chechło. W miejscu tamtejszej remizy Marszałek miał swoją kwaterę. Następnie drogą przez Golczowice, Cieślin i Kolbark szlak pobiegnie do Bydlina.

Dzięki nowemu szlakowi do gminy Klucze mają ściągać turyści z całej Europy. Atrakcja ma też znaleźć szerokie grono odbiorców w kraju. Małopolski odcinek obejmujący osiem powiatów i liczący 455 km długość, będzie się składał z trasy samochodowej prowadzącej przez 37 miejscowości oraz trzech pętli tematycznych.

Na trasie znajdą się m.in. Gorlice, powiat tarnowski oraz gminy Sękowa, Biecz i Łużna. Cały odcinek ma być gotowy w 2014 roku. Jego koszt to 6 mln 500 tys. zł, przy czym dofinansowanie unijne wyniesie prawie 5 mln zł.

Turystyczny potencjał kluczewskich wsi doceniają ich sołtysowie. W Krzywopłotach dzięki sołtys Alinie Kuśmierskiej powstała już ścieżka dydaktyczno-historyczna, a 8 września odbędzie się inscenizacja bitwy. - Ruszyliśmy z promocją i zaczęli do nas zjeżdżać ludzie z całej Polski - cieszy się pani sołtys. - Mam wnuczka historyka i to on mnie dopingował. Nie sądziłam, że dzięki temu wieś stanie się taka znana - dodaje.

Także sołtys Bydlina Marian Mędrek jest zadowolony. - Nowy szlak to dla nas duża szansa. Warto zadbać o te tereny.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo

W szpitalu zlekceważono zgwałconą pacjentkę? Prokuratura sprawdza

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska