Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice - gdzie tysiące żyją, jak miliony marzą

.
Niepołomice oddalone są od centrum Krakowa o zaledwie 25 kilometrów. Prócz miasta, w skład gminy wchodzi dwanaście otaczających je miejscowości: Chobot, Ochmanów, Podłęże, Słomiróg, Staniątki, Suchoraba, Wola Batorska, Wola Zabierzowska, Zabierzów Bocheński, Zagórze, Zakrzowiec i Zakrzów. Teren gminy obejmuje 95 kilometrów kwadratowych, z czego samo miasto zajmuje niecałą jedną trzecią.

Gminę zamieszkuje ponad 25 tysięcy osób, z których niemal połowa żyje w Niepołomicach. Tutaj przecinają się ważne szlaki komunikacyjne – od południa Autostrada A4 oraz Droga Krajowa nr 94, z północy na południe Droga Krajowa nr 75 z Krakowa do Krynicy, a z zachodu na wschód – główna oś komunikacyjna gminy – Droga Wojewódzka nr 964. Równocześnie południe gminy przecina linia kolejowa E30 (ze stacjami w Podłężu i Staniątkach).

Najstarsze zabytki Niepołomic datowane są na połowę XIV stulecia i zostały wybudowane na rozkaz Króla Kazimierza Wielkiego. Dawne dzieje ściśle łączą się z dworem królewskim i częstymi wizytami monarchów w niepołomickim zamku. Zamek Królewski to nie tylko jeden z najważniejszych zabytków w gminie, ale też istotny punkt na kulturalnej mapie miasta. W jego salach, w pobliskich ogrodach i na leżącym u jego stóp parkurze odbywają się liczne koncerty, pokazy wystawy i spektakle.

Kościół w Niepołomicach jest pierwszą znaną budowlą z okresu początku Niepołomic. Ufundował go w latach 1350-1358 król Kazimierz Wielki. Był budowlą gotycką z dwiema zakrystiami i kaplicami. Zbudowano go z cegły gotyckiej, a elementy nośne powstały z kamienia. Początkowo wnętrze świątyni było dwunawowe. W 1596 roku Jan Branicki dobudował południową kaplicę w stylu renesansowym. W 1640 roku po przeciwnej stronie Lubomirscy dobudowali barokową kaplicę św. Karola Boromeusza. W kościele podziwiać można jedyne w Polsce włoskie freski z XIV wieku.

Ważny zabytek w Gminie Niepołomice stanowi Opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach. W położonych nieopodal Niepołomic Staniątkach, na skraju Puszczy Niepołomickiej, na początku XIII wieku powstał pierwszy na ziemiach polskich klasztor sióstr benedyktynek. Fundatorem klasztoru i zbudowanego przy nim kościoła pod wezwaniem św. Wojciecha był kasztelan krakowski Klemens z Ruszczy. Pierwszą siostrą przełożoną została jego córka Wizenna. Obecnie kompleks składa się z: kościoła, klasztoru, dzwonnicy, byłej przyklasztornej szkoły dla szlachcianek, ogrodu, dawnego folwarku wraz z rządcówką oraz domu kapelana. Klasztor był przez lata miejscem, do którego pielgrzymowali królowie polscy. Również i dzisiaj przyjeżdża tu wiele, by pomodlić się przed słynącym z łask obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Klasztor odwiedzali najznamienitsi władcy i dostojnicy. Modlili się tutaj Władysław Jagiełło i królowa Jadwiga, Zygmunt Stary i Zygmunt August Bywał tu też cesarz Józef II. Klasztor ocalał pomimo wielu najazdów i wojen. W kościele staniąteckim znajduje się sala muzealna, w której można oglądać bogate zbiory szat i sprzętów kościelnych, obrazów, rzeźb i inkunabułów oraz figur woskowych produkowanych niegdyś przez siostry zakonne.

Niepołomice charakteryzują się bogatym życiem kulturalnym. Istotną rolę w kreowaniu życia kulturalnego pełni Urząd Miasta i Gminy.

Urząd organizuje największe i najbardziej widowiskowe przedsięwzięcia kulturalne na terenie gminy w tym coroczne święto miasta zwane Dniami Niepołomic. Dni Niepołomic to z jednej strony przegląd tego co osiągnęły zespoły artystyczne działające na terenie gminy, a z drugiej możliwość uczestniczenia w koncertach gwiazd polskiej sceny muzycznej. Występowali tu m.in. Bajm, Łzy, Kasia Kowalska, Perfect, T.Love, Kult, Budka Suflera, Enej. Widownie przyciągają liczne koncerty, występy, zawody, pokazy i wystawy. Tradycyjnie podczas imprezy prowadzona jest sprzedaż cegiełek, które biorą udział w losowaniu cennych nagród, w tym samochodu osobowego.

Działalność muzealną prowadzi Muzeum Niepołomickie. Znajdujące się w komnatach zamkowych muzeum, organizuje wystawy kolekcji dzieł zarówno znanych mistrzów jak i mniej znanych twórców. Najważniejszą obecnie ekspozycją jest wystawa „Sukiennice w Niepołomicach 2 – znane i nieznane”. Prezentowana wystawa to drugi pokaz sztuki polskiej przygotowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie w salach niepołomickiego zamku. W ośmiu zamkowych salach prezentowane są dzieła sztuki polskiej XIX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Niektóre z nich gościły już w zamkowej galerii, inne, a jest ich ponad 60, nie były dotychczas pokazywane publiczności. Teraz, po latach poddane pieczołowitym zabiegom konserwatorskim zaskakują swoją urodą. Wystawa zatytułowana ZNANE i NIEZNANE pokazuje 133 obrazy, m. in. Henryka Siemiradzkiego, Leona Wyczółkowskiego, Piotra Michałowskiego, Artura Grottgera, Jacka Malczewskiego, Stanisława Witkiewicza oraz 29 rzeźb, wśród nich Niewolnik Piotra Wójtowicza, popiersia wielkich Polaków oraz cykl Tańce polskie Antoniego Kurzawy.

Zwiedzający mogą również zwiedzić Kaplicę Zamkową wyposażoną w bezcenne zabytki niepołomickiego kościoła parafialnego, wystawę "Myślistwo i trofea" oraz gabinet Włodzimierza Puchalskiego, w który zgromadzono archiwum twórczości znakomitego polskiego fotografa przyrody, filmowca i podróżnika.

Więcej informacji: www.muzeum.niepolomice.pl.

Kolejnym ważnym punktem na kulturalnej mapie Niepołomic jest Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa. Obiekt składa się z sali widowiskowej z widownią na 220 miejsc. To idealne miejsce na organizację koncertów, recitali, wystawianie kameralnych spektakli, a nawet… nagrywanie płyt. Parter to głównie sale warsztatowe, z największą salą lustrzaną, przeznaczoną głównie na zajęcia taneczne i baletowe.

W przyziemiu znajduje się Muzeum Fonografii. W siedmiu salach można zobaczyć jak słuchano muzyki od końca XIX wieku po lata dziewięćdziesiąte ubiegłego stulecia. Tam też znajduje się sala, w której można posłuchać jednej z trzech tysięcy udostępnionych płyt winylowych. W przyziemiu funkcjonuje klub muzyczny Piwnica Dźwięku oraz kino.

Więcej informacji: www.mcdis.pl.

Na terenie gminy Niepołomice działa Biblioteka Publiczna. Jej główna siedziba mieści się w Niepołomicach; ma cztery dobrze wyposażone filie w Podłężu, Staniątkach, Woli Batorskiej i Zabierzowie Bocheńskim. W zbiorach Biblioteki znajduje się niemal 80 tysięcy książek, a rocznie korzystają z jej usług 6192 osoby.

Więcej informacji: www.biblioteka-niepolomice.pl

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne – jedyny taki dom kultury w Polsce, organizuje nocne pokazy nieba i Zamkowe Spotkania z Astronomią.

Więcej informacji: www.moa.edu.pl

Dużą rolę w organizacji życia kulturalnego na terenie Gminy Niepołomice spełnia Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Inspiro, które obecnie przejęło Dom Kultury w Podłężu i realizuje różne, czasem bardzo innowacyjne projekty kulturalne.

Więcej informacji: www.inspiro.org

Niepołomice są również miejscem aktywnego wypoczynku nie tylko dla swoich mieszkańców, ale i ludzi z sąsiednich miejscowości. Zajmująca powierzchnię około 12 tysięcy hektarów Puszcza Niepołomicka jest popularnym kompleksem leśnym popularnym wśród spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów oraz jeźdźców konnych. Oprócz tego dobrze rozwinięta infrastruktura sportowa przyciąga tu pływaków, tenisistów, piłkarzy oraz miłośników sportów walki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niepołomice - gdzie tysiące żyją, jak miliony marzą - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska