Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: praca czeka na młodych jeszcze do końca wakacji

Paweł Chwał
Monika Tchórz (z prawej) znalazła pracę przy sortowaniu warzyw i owoców w zakładach przemysłu chłodniczego Fritar
Monika Tchórz (z prawej) znalazła pracę przy sortowaniu warzyw i owoców w zakładach przemysłu chłodniczego Fritar Paweł Chwał
Praca czeka na młodych. Uczniowie i studenci mają jeszcze sporo czasu, by przynajmniej część wakacji spędzić na zarabianiu pieniędzy. Ofert nie brakuje. Monika Tchórz jest jedną z 1400 osób, znajdujących się w ewidencji Młodzieżowego Biura Pracy w Tarnowie. - Zgłosiłam się kilka lat temu - i tak już co roku, kiedy zbliżają się wakacje, czekam na kolejne propozycje, gdzie mogłabym zarobić parę groszy - mówi. Od dwóch lat jest to sortowanie owoców i warzyw w tarnowskim Fritarze, ale wcześniej pracowała też na licznych w okolicy plantacjach, m.in. przy zbiorze truskawek, borówek czy cebuli.

Sezonowość pracy polega na tym, że trwa ona najwyżej kilka tygodni, a zatrudnione w ten sposób osoby mają płacone od godziny, bądź od ilości zebranych owoców lub warzyw. Miesięcznie można zarobić w ten sposób od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych.

- Nie jest to lekka praca, przeważnie na słońcu, ale nic nie ma za darmo - zauważa Maria Guz, pośrednik pracy w MBP. Dodaje, że jeśli ktoś nie chce zajmować się zbiorem, może skorzystać z ofert zatrudnienia na stanowisku kasjer-sprzedawca bądź przy wykładaniu towaru na półki, m.in. w marketach. - Przyjmowane są nawet osoby, które do tej pory nie miały styczności z kasami fiskalnymi. Pracodawcy oferują im bowiem szybkie, darmowe przeszkolenie - wyjaśnia.

Oferta Młodzieżowego Biura Pracy kierowana jest do osób w wieku 15-25 lat, przy czym w przypadku niepełnoletnich konieczne jest przedstawienie przez nich pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.

- Współczesny rynek pracy nie jest przyjazny dla młodych ludzi. Nie każdy zna siebie na tyle dobrze, by zdawać sobie sprawę z własnych atutów i ograniczeń, a przez to umieć się dobrze zaprezentować i przygotować odpowiednie dokumenty. Staramy się im pomóc w tym, aby znalezienie pracy, nawet krótkoterminowej, nie było dla nich przeszkodą nie do przejścia - mówi Adam Potempa, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, przy którym działa MBP. Młodzi mogą dowiedzieć się tutaj m.in. jak założyć firmę oraz w jaki sposób napisać życiorys.

Procedura znalezienia zatrudnienia jest prosta. Wystarczy zarejestrować się w bazie MBP i wypełnić ankietę, a przyjmujący ją pośrednicy zaproponują nam od ręki jakąś pracę, bądź skontaktują się telefonicznie. Podjęcie pracy nie jest obowiązkowe. Z tej możliwości szukania zarobku mogą skorzystać też bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy.

Gdzie szukać?
Młodzieżowe Biuro Pracy mieści się w Tarnowie przy ul. Mościckiego 27 i jest czynne w godz. 8-15 (tel. 14 621 95 65).
Jego filie znajdują się w Brzesku - ul. Kościuszki 33 (tel. 14 686 23 02), Bochni - ul. Wojska Polskiego 1 (tel. 14 611 20 68), Żabnie - ul. Jagiełły 16 (tel. 14 645 66 79) i w Dąbrowie Tarnowskiej - ul. Joselewicza 8 (tel. 14 642 20 36).

Damy Ci więcej!Zarejestruj się!

Wyznanie krakowskiego gangstera: Strasznie zawaliłem Przeczytaj!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska