Wielki gazociąg przejdzie przez Małopolskę [WIDEO]

Wielki gazociąg przejdzie przez Małopolskę [WIDEO]

Katarzyna Ponikowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Na zdjęciu od lewej: Mariusz Noga, Zdzisława Pachuł i Paulina Nowakowska przed domem pani Pauliny. Tędy ma iść gazociąg
1/4
przejdź do galerii

Na zdjęciu od lewej: Mariusz Noga, Zdzisława Pachuł i Paulina Nowakowska przed domem pani Pauliny. Tędy ma iść gazociąg ©Katarzyna Ponikowska

Trwają ostatnie ustalenia w sprawie przebiegu gazociągu wysokiego ciśnienia przez powiat olkuski, krakowski, tarnowski i dąbrowski. Trasa jest już praktycznie wytyczona. Problem w tym, że część właścicieli działek, przez które mają iść rury, ciągle się na to nie zgadza.

Autor: Katarzyna Ponikowska/Gazeta Krakowska

Gazociąg ma połączyć trzy województwa: małopolskie, świętokrzyskie i śląskie. Będzie przebiegał również przez cztery gminy powiatu olkuskiego: Trzyciąż, Olkusz, Klucze i Bolesław (dokładny przebieg tras znajduje się w ramce obok mapki).

Największy problem jest w gminie Klucze, a dokładnie w Bogucinie Dużym. Ogromne, metrowej średnicy rury mają tam iść przez kilka prywatnych działek budowlanych. Na jednej od dawna stoi już dom.

- Nie wyobrażam sobie tego - podkreśla Paulina Nowakowska, właścicielka działki z domem. Wraz z mężem Marcinem i rodzicami postawili dom w latach 80. Nadal go kończą, bo mieli problem z dostawieniem ganku z powodu słupów wysokiego napięcia przechodzących obok domu. Wreszcie w maju tego roku udało im się wkopać kable w ziemię. - I gdzie niby położą te rury? Na kablach? - pyta zdziwiona pani Paulina. - Nie zgadzamy się na to - mówi zdecydowanie. Podobnie zresztą jak reszta mieszkańców wsi.

- Z każdej strony mamy słupy wysokiego napięcia. Ograniczenia w budowie już teraz są tu ogromne - zaznacza Mariusz Noga, członek rady sołeckiej z Bogucina. Dwa lata temu było we wsi spotkanie w sprawie budowy gazociągu. Mieszkańcy ostro się temu sprzeciwili. Mimo to plany nadal są takie, by rury szły środkiem wsi. - Już sama nazwa ludzi przeraża. W razie awarii czy uszkodzenia nie wiadomo, co się może stać - zaznacza sołtys Bogucina Józef Pachuł. - Kilku mieszkańców, przez których działki gazociąg będzie szedł, może i dostanie odszkodowania. Ale co z resztą? - pyta Zdzisława Pachuł, żona sołtysa wsi. - Przecież działki sąsiadów też stracą na wartości. Kto by chciał mieszkać przy takich rurach z gazem. Już kiedyś był w Polsce wybuch, spłonęły domy i ludzie - przypomina.

W gmnie Olkusz raczej problemu nie ma, bo gazociąg idzie głównie po terenach leśnych i rolnych. Problem jest też w gminie Trzyciąż. Między Jangrotem a Trzyciążem rurociąg będzie przebiegał blisko zabudowań. - W planach zagospodarowania nie jest to na razie co prawda teren budowlany, ale ludzie mieli nadzieję, że kiedyś będze się tu można rozbudować - wyjaśnia Roman Żelazny, wójt Trzyciąża. Zaczynają już do niego docierać głosy niezadowolonych mieszkańców. Podobnie jak w gminie Bolesław, gdzie jest jedno newralgiczne miejsce. - Jeśli gazociąg idzie terenami rolnymi, nie ma sprawy, ale kiedy zbliża się do zabudowań, zaczyna pojawiać się problem - podkreśla wójt Bolesławia, Kazimierz Dudzińki. Takim miejscem są okolice ul. Długiej w Kolonii. - Mieszkańcy będą pewnie protestować - uważa Dudziński.

Problem w tym, że na protesty może być za późno. Tym bardziej że inwestycja powstaje w ramach tzw. specustawy. Chodzi o to, że w przypadku realizacji strategicznych dla kraju inwestycji ani gmina, ani mieszkańcy nie mają na nie za bardzo wpływu. Ludziom przysługują wtedy jedynie odszkodowania. Mimo to szefowie gmin próbują negocjować zmianę przebiegu. W gminie Trzyciąż był pomysł, żeby skierować gazociąg w stronę Cieplic na grunty rolne. Okazało się jednak, że nie pozwala na to różnica wzniesień. W Bolesławiu wójt proponował przebieg przez Krzykawkę. Tam są jednak tereny chronione i podmokłe.

W Kluczach, gdzie problem jest największy, w kwietniu 2015 r. odbyło się spotkanie z projektantem w sprawie lokalizacji gazociągu. Wójt Norbert Bień, który też jest przeciwny obecnemu przebiegowi, zaproponował ominięcie budynków w Bogucinie. - Zaproponowaliśmy, aby przeprowadzić gazociąg wzdłuż drogi wojewódzkiej 791 i tereny ZGH Bolesław - mówi wójt. Przedstawiciele filmy projektowej stwierdzili jednak podczas spotkania, że trasa przebiegu jest już uzgodniona i zaakceptowana przez inwestora. Wójt nadal się jednak nie poddaje. W maju skierował kolejne pismo do inwestora - firmy Gaz-System S.A. Czeka na odpowiedź.

Tymczasem rzeczniczka firmy Małgorzata Polkowska zapewniła "Krakowską", że "obecnie inwestycja ta jest w fazie wstępnego projektowania i nie ma wytyczonej ostatecznej trasy przebiegu gazociągu". - Podczas procesu projektowego analizowane są różne warianty, ze szczególnym uwzględnieniem istniejącego zagospodarowania przestrzennego oraz wszystkich czynników technicznych, prawnych, ekonomicznych i przyrodniczych - informuje Polkowska.

Dokładna trasa przebiegu gazociągu przez poszczególne gminy:

* Gmina Trzyciąż
Do gm. Trzyciąż rurociąg dotrze od gm. Gołcza (pow. miechowski). Przejdzie polami przez Ściobrzyce, minie Małyszyce i Imbramowice i dotrze do Glanowa. Pójdzie północną stroną wsi, gdzie są grunty rolne w stronę Trzyciąża. Za halą Interkrąż skręci w lewo w kierunku Jangrota, przejdzie między Trzyciążem i Jangrotem i przetnie drogę powiatową. Z południowej strony minie Jangrot i Michałówkę i wejdzie na teren gm. Olkusz.

* Gmina Olkusz
Gazociąg przebiegać będzie przez Braciejówkę, Troks, Podlesie Rabsztyńskie oraz przez Rabsztyn (las na północ od miejscowości) i dotrze do granicy z gm. Klucze.

* Gmina Klucze
Dalej przetnie Bogucin Duży na pół, przejdzie niedaleko Bogucina Małego, przetnie drogę na Klucze i koło stacji w Kluczach dotrze do Pustyni Błędowskiej. Tamtędy dotrze do granicy z gm. Bolesław.

* Gmina Bolesław
Od granicy z gm. Klucze gazociąg dotrze do ul. Długiej w Kolonii, dalej idzie przez pola do drogi krajowej nr 94 i Ujkowa. Potem wchodzi w strefę ochronną już istniejącego gazociągu i ciągnie się od Małobądza aż do granicy z gm. i Sławkowa (pow. będziński).

Szczegóły dotyczące budowy gazociągu
Gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Pogórska Wola - Tworzeń ma być budowany w latach 2017-2020.
Nowa magistrala gazowa o długości 160 km ma prowadzić z okolic Tarnowa do Dąbrowy Górniczej. Trasa przebiegać będzie przez trzy województwa: małopolskie, świętokrzyskie oraz śląskie. Przez teren gmin: Skrzyszów, Tarnów, Lisia Góra, Dąbrowa Tarnowska, Żabno, Olesno, Gręboszów, Opatowiec, Bejsce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Pałecznica, Radziemice, Słomniki, Iwanowice, Gołcza, Trzyciąż, Olkusz, Klucze, Bolesław, Sławków, Dąbrowa Górnicza.

Wykonawcą projektu budowlanego i wykonawczego jest firma Tractebel Engineering S.A. Inwestorem to spółka Gaz-System S.A. Szacunkowy koszt inwestycji to 1 miliard 64 milionów zł. Celem inwestycji ma być wzmocnienie istniejącej południowej magistrali przesyłowej, a docelowo uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji. Gazociąg wysokiego ciśnienia ma też umożliwić zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez rozdział strumienia gazu oraz skrócenie drogi transportu paliwa gazowego.

Zgodnie z przepisami przy gazociągu będzie ustanowiony pas tzw. strefy kontrolowanej, gdzie będzie obowiązywał zakaz zabudowy. To od kilkunastu do około 60 metrów w zależności od wielu czynników.

Właściciele nieruchomości otrzymają indywidualnie wyliczone odszkodowania z tytułu wybudowania gazociągu na ich gruntach. Wypłata odszkodowań nastąpi po wybudowaniu gazociągu, przy czym ich wysokość będzie odpowiadać wysokości rzeczywiście poniesionych szkód. Odszkodowania mają otrzymać właściciele gruntów rolnych za straty w plonach i właściciele działek budowlanych za spadek ich wartości.

Firma Gaz-System będzie odprowadzała podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
może być puste.

soltys (gość)

Zgłoś naruszenie treści

sie pytam gdzie jest dokladny plan ??????????

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Zagłosuj na liderów medycyny [PLEBISCYT]

Zagłosuj na liderów medycyny [PLEBISCYT]

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Miss Lata [GŁOSOWANE]

Miss Lata [GŁOSOWANE]

Wyniki Lotto

Wyniki Lotto