Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki gazociąg przejdzie przez Małopolskę [WIDEO]

Katarzyna Ponikowska
Na zdjęciu od lewej: Mariusz Noga, Zdzisława Pachuł i Paulina Nowakowska przed domem pani Pauliny. Tędy ma iść gazociąg
Na zdjęciu od lewej: Mariusz Noga, Zdzisława Pachuł i Paulina Nowakowska przed domem pani Pauliny. Tędy ma iść gazociąg Katarzyna Ponikowska
Trwają ostatnie ustalenia w sprawie przebiegu gazociągu wysokiego ciśnienia przez powiat olkuski, krakowski, tarnowski i dąbrowski. Trasa jest już praktycznie wytyczona. Problem w tym, że część właścicieli działek, przez które mają iść rury, ciągle się na to nie zgadza.

Autor: Katarzyna Ponikowska/Gazeta Krakowska

Gazociąg ma połączyć trzy województwa: małopolskie, świętokrzyskie i śląskie. Będzie przebiegał również przez cztery gminy powiatu olkuskiego: Trzyciąż, Olkusz, Klucze i Bolesław (dokładny przebieg tras znajduje się w ramce obok mapki).
Największy problem jest w gminie Klucze, a dokładnie w Bogucinie Dużym. Ogromne, metrowej średnicy rury mają tam iść przez kilka prywatnych działek budowlanych. Na jednej od dawna stoi już dom.

- Nie wyobrażam sobie tego - podkreśla Paulina Nowakowska, właścicielka działki z domem. Wraz z mężem Marcinem i rodzicami postawili dom w latach 80. Nadal go kończą, bo mieli problem z dostawieniem ganku z powodu słupów wysokiego napięcia przechodzących obok domu. Wreszcie w maju tego roku udało im się wkopać kable w ziemię. - I gdzie niby położą te rury? Na kablach? - pyta zdziwiona pani Paulina. - Nie zgadzamy się na to - mówi zdecydowanie. Podobnie zresztą jak reszta mieszkańców wsi.

- Z każdej strony mamy słupy wysokiego napięcia. Ograniczenia w budowie już teraz są tu ogromne - zaznacza Mariusz Noga, członek rady sołeckiej z Bogucina. Dwa lata temu było we wsi spotkanie w sprawie budowy gazociągu. Mieszkańcy ostro się temu sprzeciwili. Mimo to plany nadal są takie, by rury szły środkiem wsi. - Już sama nazwa ludzi przeraża. W razie awarii czy uszkodzenia nie wiadomo, co się może stać - zaznacza sołtys Bogucina Józef Pachuł. - Kilku mieszkańców, przez których działki gazociąg będzie szedł, może i dostanie odszkodowania. Ale co z resztą? - pyta Zdzisława Pachuł, żona sołtysa wsi. - Przecież działki sąsiadów też stracą na wartości. Kto by chciał mieszkać przy takich rurach z gazem. Już kiedyś był w Polsce wybuch, spłonęły domy i ludzie - przypomina.

W gmnie Olkusz raczej problemu nie ma, bo gazociąg idzie głównie po terenach leśnych i rolnych. Problem jest też w gminie Trzyciąż. Między Jangrotem a Trzyciążem rurociąg będzie przebiegał blisko zabudowań. - W planach zagospodarowania nie jest to na razie co prawda teren budowlany, ale ludzie mieli nadzieję, że kiedyś będze się tu można rozbudować - wyjaśnia Roman Żelazny, wójt Trzyciąża. Zaczynają już do niego docierać głosy niezadowolonych mieszkańców. Podobnie jak w gminie Bolesław, gdzie jest jedno newralgiczne miejsce. - Jeśli gazociąg idzie terenami rolnymi, nie ma sprawy, ale kiedy zbliża się do zabudowań, zaczyna pojawiać się problem - podkreśla wójt Bolesławia, Kazimierz Dudzińki. Takim miejscem są okolice ul. Długiej w Kolonii. - Mieszkańcy będą pewnie protestować - uważa Dudziński.

Problem w tym, że na protesty może być za późno. Tym bardziej że inwestycja powstaje w ramach tzw. specustawy. Chodzi o to, że w przypadku realizacji strategicznych dla kraju inwestycji ani gmina, ani mieszkańcy nie mają na nie za bardzo wpływu. Ludziom przysługują wtedy jedynie odszkodowania. Mimo to szefowie gmin próbują negocjować zmianę przebiegu. W gminie Trzyciąż był pomysł, żeby skierować gazociąg w stronę Cieplic na grunty rolne. Okazało się jednak, że nie pozwala na to różnica wzniesień. W Bolesławiu wójt proponował przebieg przez Krzykawkę. Tam są jednak tereny chronione i podmokłe.

W Kluczach, gdzie problem jest największy, w kwietniu 2015 r. odbyło się spotkanie z projektantem w sprawie lokalizacji gazociągu. Wójt Norbert Bień, który też jest przeciwny obecnemu przebiegowi, zaproponował ominięcie budynków w Bogucinie. - Zaproponowaliśmy, aby przeprowadzić gazociąg wzdłuż drogi wojewódzkiej 791 i tereny ZGH Bolesław - mówi wójt. Przedstawiciele filmy projektowej stwierdzili jednak podczas spotkania, że trasa przebiegu jest już uzgodniona i zaakceptowana przez inwestora. Wójt nadal się jednak nie poddaje. W maju skierował kolejne pismo do inwestora - firmy Gaz-System S.A. Czeka na odpowiedź.

Tymczasem rzeczniczka firmy Małgorzata Polkowska zapewniła "Krakowską", że "obecnie inwestycja ta jest w fazie wstępnego projektowania i nie ma wytyczonej ostatecznej trasy przebiegu gazociągu". - Podczas procesu projektowego analizowane są różne warianty, ze szczególnym uwzględnieniem istniejącego zagospodarowania przestrzennego oraz wszystkich czynników technicznych, prawnych, ekonomicznych i przyrodniczych - informuje Polkowska.

Dokładna trasa przebiegu gazociągu przez poszczególne gminy:

* Gmina Trzyciąż
Do gm. Trzyciąż rurociąg dotrze od gm. Gołcza (pow. miechowski). Przejdzie polami przez Ściobrzyce, minie Małyszyce i Imbramowice i dotrze do Glanowa. Pójdzie północną stroną wsi, gdzie są grunty rolne w stronę Trzyciąża. Za halą Interkrąż skręci w lewo w kierunku Jangrota, przejdzie między Trzyciążem i Jangrotem i przetnie drogę powiatową. Z południowej strony minie Jangrot i Michałówkę i wejdzie na teren gm. Olkusz.

* Gmina Olkusz
Gazociąg przebiegać będzie przez Braciejówkę, Troks, Podlesie Rabsztyńskie oraz przez Rabsztyn (las na północ od miejscowości) i dotrze do granicy z gm. Klucze.

* Gmina Klucze
Dalej przetnie Bogucin Duży na pół, przejdzie niedaleko Bogucina Małego, przetnie drogę na Klucze i koło stacji w Kluczach dotrze do Pustyni Błędowskiej. Tamtędy dotrze do granicy z gm. Bolesław.

* Gmina Bolesław
Od granicy z gm. Klucze gazociąg dotrze do ul. Długiej w Kolonii, dalej idzie przez pola do drogi krajowej nr 94 i Ujkowa. Potem wchodzi w strefę ochronną już istniejącego gazociągu i ciągnie się od Małobądza aż do granicy z gm. i Sławkowa (pow. będziński).

Szczegóły dotyczące budowy gazociągu
Gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Pogórska Wola - Tworzeń ma być budowany w latach 2017-2020.
Nowa magistrala gazowa o długości 160 km ma prowadzić z okolic Tarnowa do Dąbrowy Górniczej. Trasa przebiegać będzie przez trzy województwa: małopolskie, świętokrzyskie oraz śląskie. Przez teren gmin: Skrzyszów, Tarnów, Lisia Góra, Dąbrowa Tarnowska, Żabno, Olesno, Gręboszów, Opatowiec, Bejsce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Pałecznica, Radziemice, Słomniki, Iwanowice, Gołcza, Trzyciąż, Olkusz, Klucze, Bolesław, Sławków, Dąbrowa Górnicza.

Wykonawcą projektu budowlanego i wykonawczego jest firma Tractebel Engineering S.A. Inwestorem to spółka Gaz-System S.A. Szacunkowy koszt inwestycji to 1 miliard 64 milionów zł. Celem inwestycji ma być wzmocnienie istniejącej południowej magistrali przesyłowej, a docelowo uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji. Gazociąg wysokiego ciśnienia ma też umożliwić zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez rozdział strumienia gazu oraz skrócenie drogi transportu paliwa gazowego.

Zgodnie z przepisami przy gazociągu będzie ustanowiony pas tzw. strefy kontrolowanej, gdzie będzie obowiązywał zakaz zabudowy. To od kilkunastu do około 60 metrów w zależności od wielu czynników.

Właściciele nieruchomości otrzymają indywidualnie wyliczone odszkodowania z tytułu wybudowania gazociągu na ich gruntach. Wypłata odszkodowań nastąpi po wybudowaniu gazociągu, przy czym ich wysokość będzie odpowiadać wysokości rzeczywiście poniesionych szkód. Odszkodowania mają otrzymać właściciele gruntów rolnych za straty w plonach i właściciele działek budowlanych za spadek ich wartości.

Firma Gaz-System będzie odprowadzała podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska