Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: wielu terenom zielonym grozi zabudowa [MAPA]

Piotr Rąpalski
grafika: Bogdan Nowak
Na najcenniejszym terenie zielonym w Młynówce Królewskiej ma stanąć 7-piętrowy blok. To przykład tego, jak miasto przegrywa walkę z deweloperami. A terenów zielonych zagrożonych zabudową, jak Młynówka, jest w Krakowie więcej.

Problem tkwi w tym, że przez złe prawo nie można powstrzymać wydania pozwoleń budowlanych. Dla ratowania sytuacji miasto chce uchwalać ochronne plany zagospodarowania przestrzennego zanim inwestorzy pozwolenia dostaną. Nie zawsze się to udaje, a jeśli już, to prawnicy skarżą plany w sądzie i te są unieważniane.

Podczas burzliwej debaty w magistracie mieszkańcy okolic Młynówki Królewskiej zasypali urzędników pytaniami. Interesowali się, dlaczego wydano zgodę na budowę?

- Dwa razy odmawialiśmy jej wydania, ale inwestor poszedł do sądu i sprawę wygrał - tłumaczyła Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta miasta. Na pytanie, dlaczego wcześniej nie dało się zrobić planu, urząd odpowiada, że był on na dalszym miejscu w harmonogramie prac. Do robienia planów potrzebne są pieniądze i specjaliści. Jednego i drugiego brakuje. - Kiedy półtora roku temu przyszłam do urzędu, od razu rozpoczęłam pracę nad planami dla tego terenu - zapewnia Koterba. Teraz urzędnicy spieszą się z uchwaleniem aż czterech planów dla Młynówki, by ocalić pozostałe skrawki zieleni, którymi zainteresowani są kolejni deweloperzy.

- Dlaczego cztery plany, a nie jeden? - pytali mieszkańcy. Urzędnicy tłumaczyli, że lepiej robić kilka dla mniejszych terenów. Plan robi się wtedy szybciej, bo mniej osób domaga się zmian w trakcie projektowania. To też mniej firm, których prawnicy skarżą plan.

A inne tereny zielone w Krakowie zagrożone zabudową? Choćby ten przy ul. Rakowickiej. Tam amerykańska firma Hines prowadzi już budowę osiedla. Wcześniej był tu zielony teren należący do armii. Na wojskowym gruncie planu sporządzać nie było wolno. Niespodziewanie został on sprzedany, a firma szybko uzyskała pozwolenia budowlane. Na plan było już za późno.
Osiedle domów zakryje też Wesołą Polanę na Woli Justowskiej.

- A mamy już kolejną groźną inwestycję. Przy hotelu obok ul. Morelowej, na terenie zielonym, inwestor chce stawiać wielką halę - mówi Andrzej Hawranek, radny dzielnicy Zwierzyniec. Zaopiniowano ją negatywnie, ale to nie pomoże, bo tu też nie ma planu.
Walka w sądach trwa o zielone okolice parku Dębnickiego, w którego części deweloper chce postawić blok. Teren ma być chroniony planem obejmującym bulwary Wisły, ale prace nad nim się przeciągają.

Bez planu pozostaje też ostatni teren zielony na Woli Duchackiej. To stary park z oczkami wodnymi. Właściciel chce tam budować domy, ale na razie miasto skłoniło go do negocjacji w sprawie wymiany gruntów.

Planem udało się ostatnio powstrzymać budowę osiedla kilkudziesięciu dwupiętrowych domów w okolicy Wzgórza bł. Bronisławy.
Z tych powodów Kraków przyspieszył z planowaniem. W 2003 r. zaledwie 10 planami było pokryte tylko 1,5 proc. jego powierzchni. Dziś planów mamy 86, co daje 36 proc. A sporządzanych jest prawie 60 kolejnych. Ale nawet plan nie gwarantuje pełnej ochrony, bo plany można skarżyć. Dlatego np. uchwalony plan dla Małych Błoń (okolice Cichego Kącika), który już został zaskarżony przez deweloperów, jest wykonywany raz jeszcze. Wszystkich zaskarżonych planów mamy już 21! Co ciekawe, miasto musi planować zgodnie z tzw. studium - czyli planem ogólnym dla całego Krakowa, a wydawane deweloperom pozwolenia zgodne ze studium już być nie muszą. Już cztery lata temu rząd zapowiadał zmiany odpowiednich ustaw. I nic.

- To skandal, że z tą patologią nic nie zrobiono - oburza się poseł Andrzej Adamczyk (PiS). - Na szczęście ostatnio sprawą zajął się wywodzący się z Krakowa wiceminister infrastruktury Janusz Żbik. Zmiany są już konsultowane. Z początkiem 2013 r. zajmie się nimi Sejm.

Małopolska kolesi z partyjnego nadania sporo nas kosztuje. Sprawdź, kto zajmuje "ciepłe" posady w regionie!

Trwa konkurs na Miss Lata. Zgłoś swoją kandydaturę!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska