Pilne
Film
Odc. 2/4: Broń cenna jak życie

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

Rozwiń

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

W 2. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" opowiadamy, jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w oblężonym mieście. Sprawdzamy też, jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Zakopane chce Zawoi, ale ta woli Słowaków

Zakopane chce Zawoi, ale ta woli Słowaków

Tomasz Mateusiak

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Władze Zakopanego zapewniają, że są gotowe, by zarejestrować w sądzie spółkę Polskie Koleje Górskie. Firma w imieniu stolicy Tatr, a także Poronina, Kościeliska i Bukowiny Tatrzańskiej, stanie do walki ze Słowakami o prywatyzowane Polskie Koleje Linowe.
We wrześniu o kolejkę na Kasprowy Wierch będą bić się Polskie Koleje Górskie i Słowacy z TMR

We wrześniu o kolejkę na Kasprowy Wierch będą bić się Polskie Koleje Górskie i Słowacy z TMR ©Tomasz Mateusiak

Zanim jednak obie strony przedstawią swoje oferty, PKG zamierzają rozszerzyć grono swoich akcjonariuszy. Burmistrz Zakopanego chce bowiem zaprosić w szeregi spółki pozostałe gminy, na terenie których leży infrastruktura PKL. Będzie to jednak trudne, bo Zawoja, Szczawnica czy Krynica dogadały się już ze Słowakami.

- Jesteśmy gotowi do rejestracji Polskich Kolei Górskich w sądzie - mówi Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego i główny pomysłodawca idei, by prywatyzowane kolejki kupiły podhalańskie gminy. - Rady wszystkich gmin, które założą spółkę, głosowały już za jej utworzeniem. Gdy tylko formalności w sądzie zostaną zakończone, powołamy jednoosobowy zarząd spółki.

Jak dodaje Majcher, nazwisko prezesa Polskich Kolei Górskich poznamy więc jeszcze w lipcu. Pośpiech jest w tym przypadku konieczny, bo osoba ta musi znaleźć doradcę finansowego, który pomoże opracować ofertę prywatyzacyjną, jaką samorządowa spółka przedstawi Ministerstwu Skarbu Państwa - właścicielowi PKL. Powinno to nastąpić nie później niż w połowie września, kiedy rozpocznie się finalny etap prywatyzacji właściciela kolejki na Kasprowy Wierch.

- Prezes na razie będzie działał charytatywnie - mówi Łukasz Chmielowski, doradca burmistrza Zakopanego. - Trzeba pamiętać, że naszych gmin nie stać na zakup Polskich Kolei Linowych. Od początku mówimy, że trzeba będzie wypuścić obligacje. Dopiero za pieniądze z ich sprzedaży kupimy PKL.

Co ciekawe, w międzyczasie może się okazać, że Polskie Koleje Górskie zwiększą liczbę swoich akcjonariuszy. Nad wejściem do spółki zastanawia się marszałek województwa małopolskiego. Czy ostatecznie zdecyduje się na ten krok i jaką kwotę wpłaci na rzecz kapitału PKG, będzie wiadomo jutro.

- Chcemy zaprosić do naszego grona pozostałe gminy, na terenie których leżą kolejki PKL - mówi Majcher. - Chodzi głównie o Zawoję oraz Szczawnicę. Jeżeli się na to zdecydują, odstąpimy im część naszych udziałów.

- Takie propozycje nas nie interesują - mówi jednak Tadeusz Chowaniak, wójt gminy Zawoja (na jej terenie leży kolejka Mosorny Groń). - Polskie Koleje Górskie to nowy twór, który nie zdąży okrzepnąć przed prywatyzacją PKL-u. My już mamy partnera. Są nimi Słowacy z Tatry Mountain Resorts. Już od dawna mówimy, że chcemy z nimi stanąć do przetargu o PKL. Teraz zdania nie będziemy zmieniać, bo to byłoby dla nas nieopłacalne.

Do konsorcjum stworzonego przez TMR, oprócz Zawoi, weszły także Szczawnica, Krynica oraz Czernichów.

Wybieramy strażaka roku 2012. Zgłoś swojego kandydata!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Narciarz

Szew (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 61 / 45

Zgadzam się z tobą całkowicie, prywatyzacja ma na cele zmiany właściciela który by mógł inwestować a nie kupi to jakaś spółka PKG i co ona zrobi ? Wystarczy tylko zobaczy jak wyglądają ośrodki TMR...rozwiń całość

Zgadzam się z tobą całkowicie, prywatyzacja ma na cele zmiany właściciela który by mógł inwestować a nie kupi to jakaś spółka PKG i co ona zrobi ? Wystarczy tylko zobaczy jak wyglądają ośrodki TMR co roku budują nowe wyciągi, hotele itp. Chopek po tych inwestycjach co trwają będzie dorównywał ośrodka Austryjackich !zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Franco

Zakopiański (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 58 / 45

Wcale się tym z Zawoi nie dziwię,jak nasi się tylko wadzą.Cała Polska się z nas śmieje,a tu czytam,że znów blokada TdP,toż to cyrk jakiś. Ciekawe kto kupi te obligacje,i na ile % będą oprocentowane...rozwiń całość

Wcale się tym z Zawoi nie dziwię,jak nasi się tylko wadzą.Cała Polska się z nas śmieje,a tu czytam,że znów blokada TdP,toż to cyrk jakiś. Ciekawe kto kupi te obligacje,i na ile % będą oprocentowane i z jakim terminem wykupu.Ciekawe jak zamieni je na akcje PKL SA?Przecież nie można zabronić wykupu tych obligacji nikomu włącznie ze Słowakami,więc nie oszukujcie burmistrzu ludzi.A co gorsza mogą je kupić Rosjanie i inni Marsjanie!!!Pic na wodę ten pomysł,widać,że to gra na zwłokę,aby pokazać ludziom jak to się władze starały,ale nie wyszło!A co będzie jak emisja obligacji,która ma wynosić 150 mln wartości będzie za mała i braknie np.50 mln do zakupu PKL SA?Czy burmistrz ma plan,czy go przedstawił,skąd weźmie wtedy brakującą kwotę.Ludzie,a jak nie kupi burmistrz kolei,to te obligacje trzeba będzie wykupić od właścicieli z oprocentowaniem jak wyżej? I co wtedy?Nie dajcie się zwariować,bo ten pomysł nie ma szans realizacji,i Ci górale z Zawoi,Szczawnicy i Krynicy mają rację.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo