18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące osób ma problem z paszportami dla dzieci

M. Stuch, M. Karkosza
fot. Andrzej Banaś
Po 26 czerwca br. żadne dziecko nie wyjedzie z Polski bez swojego paszportu. O tym, że tego dnia tracą wpisy dzieci do paszportu rodziców zdecydowała Komisja Europejska w 2009 r. Polskie władze zauważyły to dopiero teraz, tuż przed wakacjami, na gwałt rozpoczęły akcję informowania o tym mieszkańców. Dla wielu to zbyt późno, by zdążyć wyrobić dziecku paszport. Tylko w Małopolsce problem dotyczy 6 tys. dzieci.

Pan Maciej zawiadomienie o zmianie prawa dostał z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (MUW) pocztą 14 czerwca. Informacja została sporządzona 5 czerwca.

- Dlaczego urzędnicy tak późno ją wysłali? To zmniejsza nasze szanse na odpowiednio wczesne otrzymanie paszportu dla syna - ubolewa. Sprawdziliśmy, że urzędy dopiero po trzech latach zauważyły zmianę prawa unijnego. Poszczególne urzędy wojewódzkie co prawda na bieżąco informowały mieszkańców o zmianach, jednak do wielu ludzi informacje nie dotarły.

- Wpisy w paszporcie tracą ważność 26 czerwca br. My wyjeżdżamy na zagraniczny urlop 2 lipca. Wczasy, na które oszczędzaliśmy cały rok, są już opłacone. Nie widzę najmniejszej możliwości wyrobienia dla syna paszportu w dwa tygodnie, czyli wycieczka mi po prostu przepada - żali się pan Maciej, mieszkaniec Krakowa.

Urzędnicy z MUW nie mają sobie nic do zarzucenia.

- Dane o zmianach w prawie i o tym, że wpisy dzieci w paszportach nie będą ważne otrzymaliśmy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na początku czerwca. I natychmiast, najszybciej jak się dało podaliśmy ją do publicznej wiadomości - podkreśla Monika Frenkiel, rzeczniczka wojewody małopolskiego.

W maju takie informacje pojawiły się na stronie internetowej urzędu, zostały też wysłane mediom, szkołom, samorządom i biurom podróży. Urząd Wojewódzki poinformował też listownie zainteresowanych rodziców, czyli ok. 6 tysięcy osób.

- Oczywiście informacje nie zostały wysłane natychmiast. Z ministerstwa otrzymaliśmy jedynie numery PESEL mieszkańców, musieliśmy ustalić ich adresy, a to trochę trwało - tłumaczy Frenkiel.

MSW uważa, że informacja o zmianach została podana właściwie. Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW, nie odpowiada na pytanie, dlaczego wielkiej akcji informacyjnej nie przeprowadzono np. na początku roku lub w marcu, a dopiero tuż przed wakacjami.

Wcześniej też można było z wyprzedzeniem listownie powiadomić rodziców, że 26 czerwca tracą ważność wpisy ich dzieci do paszportu. - Jeżeli ktoś został poinformowany za późno i tak ma szansę na wyrobienie dokumentu dla dziecka. Wszystkie podania o paszporty, które zostaną złożone w związku z utratą ważności wpisów dzieci będą traktowane priorytetowo - obiecuje Małgorzata Woźniak. Rodzicom, którzy chcą otrzymać dokument dla dziecka radzi jak najszybciej złożyć podanie w urzędzie.

- Termin oczekiwania nie będzie dłuższy jak 2 tygodnie - obiecuje.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w biurze paszportowym w Krakowie. Wbrew temu, co mówi rzeczniczka ministerstwa, urzędnicy rodzicom czekającym na paszporty dla dzieci wyznaczają ok. 30-dniowe terminy oczekiwania. Pani Mariola, która złożyła wczoraj podanie o paszport dla syna Dawida, otrzymała termin na ... 17 lipca.

Urzędnicy tłumaczą, że krótszy termin przyznają jedynie osobom, które np. mają już zarezerwowane terminy wczasów i wycieczek. - Na pewno zdążą na nie pojechać. Muszą tylko zaznaczyć, składając podanie o paszport, że proszą o krótszy termin oczekiwania - twierdzi Monika Frenkiel.

Gdzie starać się o paszport
Kraków, ul. Przy Rondzie 6
Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 52,
Tarnów, al. Solidarności 5-9.

Dokumentem, który upoważnia dziecko do wyjazdu za granicę może być: paszport biometryczny, paszport tymczasowy lub dowód osobisty (jeżeli zezwalają na to przepisy krajów, przez które odbywa się podróż). Paszport tymczasowy dla dzieci do 5. roku życia kosztuje 30 zł i jest ważny rok. Koszt paszportu dla dzieci między 5. a 13. rokiem życia to 30 zł i dokument jest ważny 5 lat.

Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska