Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: usłyszeli zarzuty uszkodzenia symbolu miasta

Paweł Chwał, jkl
Zarzut uszkodzenia mienia usłyszało czworo tarnowian, którzy zrzucili maszkarona zdobiącego Wielkie Schody w Tarnowie. Straty oszacowano na 9 tysięcy złotych. W weekend dwaj 24-latkowie, 26 i 29-latek zrzucili z cokołu kamienny posąg - jeden z symboli Tarnowa.

Jeden z nich uszkodził także witrynę w sklepie odzieżowych przy Placu Bema. Mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Wszyscy byli pijani.

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. - Około godziny trzeciej nad ranem patrol, który przechodził w tym miejscu, natknął się na strąconą głowę maszkarona. Leżała ona kilka stopni poniżej cokołu - relacjonuje Olga Żabińska, rzeczniczka policji. Kamienna rzeźba jest wprawdzie cała, ale wymaga renowacji, gdyż w wyniku uderzenia o schody doszło do jej uszkodzenia.

- Koszt naprawy wyszczerbień oszacowany został wstępnie na dziewięć tysięcy złotych - dowiedzieliśmy się w tarnowskim magistracie. Maszkarona w pierwszej kolejności oglądali policjanci. Na Wielkich Schodach - jak informuje Olga Żabińska - prowadzone były działania operacyjne. Ponieważ w pobliżu znajduje się kamera monitoringu miejskiego, przeglądano nagranie, które zarejestrowała.

Oburzenia tym, co się stało na Wielkich Schodach, nie kryją sami tarnowianie, jak i miłośnicy historii miasta.

- Dla mnie jest to nic innego, jak zwykłe barbarzyństwo, które trzeba piętnować - mówi Kazimierz Bańburski, historyk z Muzeum Okręgowego. Przyznaje, że choć sama rzeźba maszkarona nie ma wyjątkowej wartości historycznej, to jednak zdążyła się już mocno wpisać w krajobraz miasta, a zwłaszcza Wielkich Schodów. - Dziś trudno wyobrazić je sobie bez tej charakterystycznej rzeźby. W zamyśle twórcy miała przedstawiać Spycimira Leliwitę, który wystarał się o prawa miejskie dla Tarnowa - mówi.

Maszkaron ustawiony został w 1936 roku z inicjatywy inżyniera architekta Witolda Giżbert-Studnickiego, ówczesnego dyrektora budownictwa miejskiego. Projekt kompozycji wykonał najprawdopodobniej on sam, na podobieństwo maszkaronów znajdujących się na Ratuszu. Głowę figury wykuł Henryk Hochman - rzeźbiarz z Tarnowa, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Na cokół wróci ona najprawdopodobniej za kilka tygodni - po tym, jak uzupełnione zostaną ubytki powstałe w wyniku uderzenia o schody. Za zniszczenie mienia grozi sprawcom nawet pięć lat więzienia. Rzeźba nie jest zabytkiem, jednakże znajduje się w strefie zabytkowej tarnowskiej Starówki.

Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska