Menu Region

Nowy dyrektor szpitala w Limanowej zapowiada cięcia

Nowy dyrektor szpitala w Limanowej zapowiada cięcia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Wojciech Chmura

1Komentarz Prześlij Drukuj
Nowy dyrektor szpitala w Limanowej zapowiada cięcia

(© Piotr Krzyżanowski)

Marcin Radzięta, nowo wybrany dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej, zapowiada plan oszczędnościowy, który zakłada także zwolnienie części pracowników. We wtorek pierwszy raz zasiadł w dyrektorskim gabinecie po wygranym konkursie i niespodziewanym pokonaniu Marka Surowiaka, pełniącego od stycznia obowiązki szefa szpitala. Rozmawiał m.in. z zastępcą do spraw medycznych Arturem Kalitą i podpisał aneks do umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczącej ambulatoryjnej opieki medycznej.
Nowy dyrektor ma 36 lat, studia prawnicze na UJ i podyplomowe z zakresu zarządzania służbą zdrowia. Przez cztery lata kierował Wydziałem Organizacji i Zdrowia, nadzorując szpital kierowany przez Dariusza Sochę, pod którego adresem starostwo kieruje teraz dużo krytycznych uwag.

- Nadzór był z konieczności wyrywkowy - zaznacza Marcin Radzięta. - Dyrektor Socha miał bardzo indywidualny sposób prowadzenia placówki.
Pełny obraz wyłoni się jednak dopiero po analizie sytuacji od środka. Już widać nieprawidłowości, ale ze szczegółową oceną wstrzymam się do zakończenia kontroli starostwa.

Z informacji Radzięty wynika, że po pierwszym kwartale limanowski szpital jest na minusie 600 tys. zł, tj. dwukrotnie więcej, niż zakładano. W tej sytuacji nieodzowna jest restrukturyzacja i cięcia zbędnych wydatków. Planowane zwolnienia mają dotknąć przede wszystkim pracowników pionów gospodarczo-technicznego i administracji.

- Zdaję sobie sprawę, że stawiam na nogi pięć związków zawodowych w szpitalu, ale muszą one zrozumieć, że optymalizacja zatrudnienia jest konieczna - nadmienia Radzięta.

Dystansuje się od zgłaszanej na radzie powiatu przez Marka Surowiaka liczby 160 osób do zwolnienia (na ponad 760 wszystkich zatrudnionych)

- Nie zamierzam rozliczać słów i czynów poprzedników, patrzę w przyszłości - dodaje.

W najbliższym czasie przeanalizuje wszystkie umowy szpitala z zewnętrznymi podmiotami. Starostwo powiatowe ogłosiło już konkurs na wicedyrektora do spraw medycznych.

Wielu osób przyjęło z zaskoczeniem przegraną Marka Surowiaka w walce o dyrektorski stołek w Limanowej. On sam w rozmowie z nami swoją sytuację skomentował krótko: - Takie jest życie, na razie zostaję z niczym.

Sytuacja w limanowskim szpitalu przypomina nieco tę w krynickim. Dokładnie rok temu urzędnik Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Sławomir Kmak objął tam dyrekcję.

- Śledziłem przez rok jego poczynania - zdradza Marcin Radzięta.Miss Małopolski 2012! Zobacz zdjęcia ślicznych kandydatek i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

szpital

+122 / -102

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

k (gość)  •

znow wierny piesek rady powiatu i starosty Puchaly

odpowiedzi (0)

skomentuj