Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, wysyp żmij pod Zawoją!

Małgorzata Targosz
Żmije sieją postrach w powiecie suskim. Jest ich wyjątkowo dużo. Wylegują się w słońcu na kamieniach, można na nie nadepnąć podczas spaceru w lesie. W tym roku już pięć osób ukąszonych przez jadowite węże trafiło na oddział chirurgii szpitala w Suchej Beskidzkiej.

- Średnio na rok mamy dwadzieścia ukąszeń, teraz może być więcej - mówi nam jeden z lekarzy. Placówka ma dość surowicy przeciwko jadowitym wężom. Lekarze przypominają, że gdy dojdzie
do ukąszenia, poszkodowanego należy szybko przywieźć do szpitala.
Mieszkańcy Zawoi, Pewelki czy Kurowa skarżą się, że żmij jest w tym roku wyjątkowo dużo. - Można zobaczyć je wygrzewające się na ulicy - mówi Krzysztof Fujak z Zawoi.
Mieszkańcy plotkują, że... żmije są wypuszczane do lasów przez pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego lub ekologów.

- Jak mi ludzie o tym mówili w poprzednich latach, to śmiałem się z tego, ale teraz wcale by mnie
to nie zdziwiło - twierdzi Marek Listwan, wójt gminy Zawoja. Przyznaje, że od mieszkańców słyszał już, iż żmije w tym roku mają inne ubarwienie, są bardziej jaskrawe, a miejscowi nigdy takich wcześniej
nie widzieli.

- Gdyby ich nikt nie wypuścił, to skąd by się one wzięły. I jak powstałyby nowe odmiany? - zastanawia się wójt.

Ekologów rozbawiły zarzuty. - To jakiś absurd - odpiera je Jacek Bożek, prezes klubu Gaja z Wilkowic koło Bielska-Białej.

Zgadza się, że w tym roku żmij jest więcej, ale to na skutek zmian klimatycznych. Jest ciepło i dużo wilgoci, a to sprzyja rozmnażaniu się węży. Podobnego zdania są pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego. Dodają , że nieuprawiane pola zarastają wysokimi trawami, a to też sprzyja większej populacji.

Sabina Pieróżek-Nowak, specjalistka z BPN, mówi, że w Polsce występują tylko dwa rodzaje żmij.
- Jedne są ciemnobrązowe z czarnym zygzakiem, a drugie szare z czarnym zygzakiem - mówi. Tłumaczy, że żmije dostosowują się do środowiska, w którym żyją. - Jeżeli jest to las bukowy, to są jaśniejsze, a jeżeli świerkowy, to są ciemniejsze. Stąd różnice w ubarwieniu gadów - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska