Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chór Puellae Orantes z Tarnowa nagrodzony Fryderykiem

Paweł Chwał
Aleksandra Topor i ks. Władysław Pachota z wywalczonym Fryderykiem w kat. Album Roku -  Muzyka Chóralna i Kameralna
Aleksandra Topor i ks. Władysław Pachota z wywalczonym Fryderykiem w kat. Album Roku - Muzyka Chóralna i Kameralna Paweł Chwał
Udało się! Tarnowski dziewczęcy chór katedralny Puellae Orantes zdobył Fryderyka, najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w Polsce. Sukces jest tym większy, że tarnowianki jako jedyne z pięciu nominowanych są zespołem amatorskim. W pokonanym polu pozostawiły między innymi tak znane marki, jak Poznańskie Słowiki czy Camerata Silesia.

Zobacz także: Fryderyki 2012. Nagrody rozdane [ZDJĘCIA]

Było to już trzecie podejście chóru Puellae Orantes do Fryderyków. - Jechaliśmy do Teatru Dramatycznego w Warszawie, gdzie odbywała się gala wręczenia nagród, z nadziejami, że może tym razem się uda - przyznaje ks. Władysław Pachota, założyciel i dyrygent chóru.

Nominowana do Fryderyków ostatnia płyta chóru z Tarnowa "Łukaszewski&Bembinow. Kolędy i pastorałki" wcześniej zebrała bardzo pochlebne opinie zarówno krytyków, jak i słuchaczy. Znalazła się m.in. wśród dziewięciu najlepszych świątecznych wydawnictw na świecie, polecanych przez prestiżowy brytyjski magazyn "BBC Music", a dołączony do niej krążek DVD z koncertem, zarejestrowanym w tarnowskiej katedrze - jako pierwsze w Polsce wydawnictwo z muzyka poważną - zyskał status Złotej Płyty.

Ksiądz Pachota przyznaje, że emocje sięgnęły zenitu podczas odczytywania wyników głosowania członków 1200-osobowej Akademii Fonograficznej. - Paweł Łukaszewski uświadomił mi, że każda z nominowanych w tym roku płyt w naszej kategorii jest z najwyższej, muzycznej półki i wywalczenie Fryderyka w taki silnym gronie, będzie tym bardziej cenne - mówi kapłan, który już ponad ćwierć wieku prowadzi Puellae Orantes. Statuetkę odebrał na scenie wspólnie z Aleksandrą Topor, odpowiedzialną za emisję głosu w chórze, oraz Miłoszem Bembinowem, który skomponował część utworów na nagrodzony album.

- Nie mogliśmy pojechać do Warszawy z całym chórem, dlatego - licząc na to, że dziewczyny oglądają relację w telewizji - gorąco je pozdrowiłam ze sceny - mówi Aleksandra Topor. Niestety, w relacji z gali moment wręczenia nagród w kategoriach muzyki poważnej został ograniczony praktycznie do minimum. - Fryderyk zapewnia przede wszystkim rozgłos medialny. Trudno go porównywać z nagrodami, które wywalczyliśmy na prestiżowych konkursach chóralnych w całym świecie - zauważa Aleksandra Topor.

Chór niebawem rozpoczyna nagrywanie materiału na kolejną płytę "Ave Maria" z pieśniami maryjnymi. Materiał zarejestrowany zostanie na przełomie maja i czerwca na zamku w Nowym Wiśniczu.

Chór z historią
Chór Puellae Orantes istnieje od 1985 roku przy bazylice katedralnej w Tarnowie. Liczy ok. 60 dziewcząt w wieku 11-19 lat, które pochodzą przede wszystkim z Tarnowa i okolicznych miejscowości. Chór jest laureatem 20 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do Fryderyków był nominowany wcześniej za płyty w 2007 i 2010 roku.

Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chór Puellae Orantes z Tarnowa nagrodzony Fryderykiem - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska