Menu Region

Pochowano ucznia, który popełnił samobójstwo

Pochowano ucznia, który popełnił samobójstwo

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska
290Komentarzy Prześlij Drukuj
Poniedziałkowego pogrzebu nie spodziewał się nikt. We Florynce pod Grybowem na Sądecczyźnie pochowano 19-letniego Pawła R., ucznia ostatniej klasy technikum w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie. Żegnali się z nim zrozpaczeni rodzice, starszy brat, przyjaciele, mieszkańcy wsi. Żegnali nauczyciele, koleżanki i koledzy z klasy, którzy rozstając się z Pawłem w piątek po lekcjach nie mieli powodów, by przypuszczać, że w poniedziałek będą mu towarzyszyć w ostatniej drodze.
Ciało Pawła znalazł w piątek ok. godz. 16 jego ojciec. 19-latek powiesił się w starym, niezamieszkanym budynku, tuż obok rodzinnego domu we Florynce. Jak informuje policja, nie zostawił pożegnalnego listu. Według aktualnego rozeznania funkcjonariuszy nic nie zapowiadało takiej tragedii. Nic nie wiadomo, żeby nastolatek miał jakieś problemy w domu czy uczuciowe.

- Był bardzo spokojnym chłopakiem, grzecznym, dobrze wychowanym.
Normalnym - kręcili głowami mieszkańcy Florynki tuż przed pogrzebem Pawła. - Ludzie mówią, że zrobił to przez problemy w szkole - powiedział "Krakowskiej" Sylwek, który chodził z Pawłem do gimnazjum. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, również policja bardzo poważnie bada ten wątek.
Wiele do powiedzenia na ten temat mają koleżanki i koledzy z klasy Pawła.

- Miał problemy z pracownią ekonomiczną. Nauczycielka tego przedmiotu jest bardzo ambitna, chce mieć stuprocentową zdawalność na egzaminie zawodowym, dlatego uwzięła się na Pawła - twierdzi jedna z uczennic. - Nie chciał wycofać deklaracji o przystąpieniu do egzaminu, dlatego dała mu jedynkę, żeby w ogóle nie miał możliwości zdawania - dodaje kolejna uczennica. Pozostali kiwają głowami.

Jak opowiadają uczniowie, w czwartek Paweł zdawał przedmiot wraz z dwiema również zagrożonymi jedynką koleżankami. Nie zdał jako jedyny. Nauczycielka wystawiła mu na koniec roku jedynkę, uniemożliwiając nie tylko podejście do egzaminu zawodowego na technika-ekonomistę, ale i do matury.

Dzień później Paweł wycofał się z podchodzenia do egzaminu zawodowego, bo miał nadzieję, że dostanie ostatnią szansę.

- Chciał zdawać tylko maturę, ale pani była nieugięta. Wszyscy poszliśmy się za nim wstawić. Powiedzieliśmy, że nie mamy nic przeciwko temu, żeby podniosła mu ocenę, ale nie chciała nas słuchać - stwierdziły zapłakane uczennice.

Za Pawłem próbowała się wstawić również Wiktoria Mól, wychowawczyni klasy.

- Prosiłam koleżankę, żeby jeszcze raz przemyślała decyzję, jednak odpowiedziała, że nie zmieni zdania - mówi nauczycielka. - Nie umiem powiedzieć, czy ocena była jedynym powodem tej tragedii, ale na pewno miała wpływ na decyzję Pawła. W piątek był strasznie zdenerwowany, bardzo chciał poprawiać.

Wychowawczyni potwierdza, że 19-latek był uczniem słabym. Ze łzami w oczach podkreśla jednak, że pracował do końca.
- Gdyby wycofał się z egzaminu zawodowego wcześniej, nadal byłby z nami - uważają uczniowie.

Lesław Tarasek, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie, jest wstrząśnięty tragedią. Nie wyklucza, że jedynka z pracowni ekonomicznej miała wpływ na decyzję ucznia.

- Powinniśmy być ostrożni z oskarżeniami - zastrzega dyrektor Tarasek. - To nie jest tak, że Paweł był piątkowym uczniem i nagle dostał jedynkę. Niedostateczny z pracowni ekonomicznej miał również na semestr, był zagrożony na koniec roku z dwóch innych przedmiotów.

Nauczycielka, która wystawiła Pawłowi jedynkę (nazwisko do wiadomości redakcji), jest przejęta tragedią. Przyznaje, że myślała o tym, czy na śmierć Pawła mogła mieć wpływ wystawiona przez nią ocena. Jednak stanowczo podkreśla, że traktowała ucznia jak wszystkich innych i dała mu szansę zaliczenia przedmiotu, chociaż miał z niego sześć jedynek i jedną dwójkę.

- Dostał inne zadanie niż jego koleżanki, ale miał zaliczyć cały rok, pokazać, że może przystąpić do egzaminu zawodowego - argumentuje kobieta. - Naprawdę nie jestem osobą, dla której wystawienie uczniowi oceny niedostatecznej jest satysfakcją. Nigdy też nie sugerowałam Pawłowi, że będzie miał dwójkę, jeżeli zrezygnuje z przystąpienia do egzaminu.

Stanisław Szudek, dyrektor nowosądeckiej delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty, wyśle dziś do grybowskiej szkoły dwóch wizytatorów. Sprawdzą system oceniania uczniów klasy czwartej technikum. - Spróbują też określić, czy mógł on zaważyć na decyzji ucznia o targnięciu się na życie - wyjaśnia Szudek.

W piątek na miejscu tragedii była Romualda Szymczak, zastępca prokuratora rejonowego w Gorlicach. W rozmowie z "GK" poinformowała, że w tym tygodniu podejmie decyzję w sprawie dalszego biegu sprawy, czyli umorzeniu postępowania lub wszczęciu śledztwa.

Czytaj też: Samobójstwo 19-letniego ucznia - ruszyło śledztwo

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Reklama
290

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Ojciec

+14 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Posłać wiadomość do kuratorium (gość)  •

...aby rozesłała do szkół ...a nuczycielkę posłać do psychiatry!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

...:(

+11 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wendy (gość)  •

DZIECKO CIEBIE JUŻ NIE MA ! WIELKA STRATA ! :( ALE CO TY ZROBIŁEŚ SWOIM RODZICOM ! :(

skomentuj

...

+13 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uczennica01 (gość)  •

chyba jej nie znałeś. wlała bym żeby zamiast 10ciu nauczycieli od 10ciu przedmiotów uczyła mnie ona tych 10ciu przedmiotów bo przynajmniej ta nauka była by na poziomie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

...

+9 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uczennica01 (gość)  •

ta wiadomość wyżej miała być odpowiedzią dla wiadomości od Ojciec

odpowiedzi (0)

skomentuj

uczen

+9 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kol (gość)  •

i jak Go nauczyłaś ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

naucz

+10 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kol (gość)  •

Ucieszyłaś się ? no to masz ambicje :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

zrozumienie

+11 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

karol23 (gość)  •

Moglibyście czasem pomyśleć,nim coś napiszecie.Każdy tą kobietę obwinia a kto ją tak naprawdę zna?Nieliczni.Mówicie, że powinna dać mu tą 2.Ale powiedzcie na jakiej podstawie?Tylko dlatego,że kończy szkołe i podchodzi do matury ??Czy na podstawie tych sześciu jedynek i 2? A może na podstawie 1 na półrocze?Jak widział,że sobie rady nie daje to czemu się wcześniej nie przepisał ?Chęci nie wystarcza do opanowania danego materiału.I tekst, że mogła go nauczyć a nie wstawiać 1 jest po prostu żałosne.

skomentuj

System edukacji

+11 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mirek954 (gość)  •

problem jest bardziej zlozony niz ci sie wydaje. Tu nie oceny, czy ich ilosc sa wyznacznikiem tego jaki jest uczen. Wedlug mnie problem lezy w kulawym tragicznym edukacji w Polsce. Poza tym, nie nam sadzic, to fakt. Bog ja osadzi. My mozemy tylko skomentowac, wyrazic wlasna opinie. Co mozemy jeszcze zrobic, to zmienic system edukacji, jak? Zaczac od pism do rzadzacych.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie oceniajcie...

+9 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

karol23 (gość)  •

No właśnie chyba o oceny chodzi.Bo jakim prawem ta kobieta mogła mu dać ocenę dopuszczającą?Jakby tak każdemu dawali 2 to każdy by miał gdzieś naukę .A jak był taki ambitny to co za problem byłoby mu zdać komisyjnie w sierpniu ?I później tą maturę....dla chcącego nic trudnego

odpowiedzi (0)

skomentuj

:(

+11 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jacuś (gość)  •

„Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata.”

odpowiedzi (0)

skomentuj

do karol

+13 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

nie wiecie nic na ten temat to sie nie wypowiadajcie bo to wkurzajace jest
przynajmniej uszanowalibyscie go a nie pisali bzdur!!!!!
jemu juz nie chodzilo o ta ocene tylko o BOL JAKI NOSIL W SERCU Z POWODU ODRZUCENIA!!!!
NIE DOSTAŁ KOLEJNEJ SZANSY

odpowiedzi (0)

skomentuj

:((((((((

+10 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MI.... (gość)  •

„Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone.”
Dlaczego wszystko przeciwko nauczycielce. Co ona wam takiego zrobiła? Ciekawe jak wy kiedyś będziecie może w przyszłości nauczycielami co wy byście zrobili na jej miejscu? Chłopak wziął za sobą całą prawdę i nie wiecie co naprawdę go skłoniło do samobójstwa?

skomentuj

WSKDJH

+10 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ADA (gość)  •

co zrobila proste USMIERCILA . jaka prawde wział ze sobą ? JAK KAZDY WIE JAKA JEST PRAWDA

odpowiedzi (0)

skomentuj

:(((

+6 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MI.... (gość)  •

ma pani/pan racje!

odpowiedzi (0)

skomentuj

opinia

+10 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

absolwentZSEM w NS (gość)  •

Postaw sie w jego sytuacji. Ostatania klasa 4 letniego technikum i masz do wyboru: 1 zawodowka, 2 na zielona trawke bez zadnego wykrztalcenia, poza podstawowym. Czy ktos tu sadzil nauczycielke?
wlasnie nie, w tym problem ze nikt jej nie osadzil, jest niewinna i bedzie dalej uczyc. Chcialbys wyslac dziecko tam do szkoly po tej tragedii, ja nie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie róbcie z tego sensacji !

+7 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

.!.!.!. (gość)  •

Dajcie już spokój temu wszystkiemu .!
Pawłowi to już tak życia nie wróci .
A z tego co tutaj czytam to niektórzy nawet źle sie o nim wypowiadają .
Pamiętajcie że o zmarłych nie mówi się źle .
Co do nauczycielki nie potępiam jej bo nie wiem jak było .
Stwierdzam jednak że na pewno nie jest bez winy .
Nie można jej osądzać .
Ona też może się załamać jeżeli przeczyta te wszystkie komentarze .
Jedno wiem na pewno , że nauczycielka ta będzie pamiętać to zdarzenie do końca swoich dni .
A Pawłowi najbardziej teraz pomoże modlitwa .
I tak też uczyńmy .!
Jak było na prawdę wie tylko Bóg i Paweł !.

odpowiedzi (0)

skomentuj

...

+10 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uczennica01 (gość)  •

zawsze mógł się zostać i powtarzac klase a wtedy wziąć się do roboty i nie zbierać samych jedynek. i ja na pewno kiedyś poślę tam do szkoły swoje dziecko jeżeli będzie chciało żeby właśnie ta pani je uczyła bo wtedy będę przynajmniej pewna że coś będzie umiało!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

dupa jasia

+9 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sranie w banie (gość)  •

wspolczuje dziecku. Dziecko najlepsza przyszlosc mialoby za granica, nei tu. Obojetne czy ta czy inna szkola. W polsce jest syf i bedzie tylko wiekszy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

SS

+10 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

komuna-obłuda (gość)  •

Znam nauczycieli z grybowa i napewno nie są bez winny,a wszczególności jeden nauczyciel ekonomi.Wykrztałcił sie w PRL-u,za przsłowiowe "jajka"i teraz uważa się za niewiadomo kogo.

odpowiedzi (0)

skomentuj

99% katolików w Polsce!!! Czy aby napewno? drzazgę ...

+16 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

anonymous (gość)  •

Wszyscy obwiniają nauczycielke, że mu daje 1. Nasuwa się pytanie, dlaczego nie uczył sie cały rok. Dlaczego miał być traktowany jak wyższy od innych i dostać pozytywna ocenę, przecież inni na nia pracowali cały rok. Taka mamy młodzież, myslą że im sie wszystko należy. Nie nic bardziej mylnego. Szkoła to pestaka w porównaniu do dalszego życia. Chcesz skończyć szkolę to się uczysz a nie zwalasz winę na nauczycieli.
Powodem napewno nie była szkoła. Przecież na pierwszy semestr miał 1 a w drugim się nie poprawił. Od poczatku wiedział, że nie zaliczy tego roku.
Zazwyczaj najwięcej odpowiedzi skrywane jest w domach., ale najlepiej winę zwalić na nauczyciela.

skomentuj

anonymous ty bezmózgu

+10 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jsgdjysf (gość)  •

SKAD TY MOZESZ WIEDZIEC UCZYL SIE STARAL SIE !!! PIEERWSZY SEMESTR CHCIAL POPRAWIAC ALE MU NIE POZWOLONO. JAK BYL UCZNIEM NA DWA TO JAK MOGL NAPISAC EGZAMIN CO UCZEN CZWORKOWY MIAL BY PROBLEMY

odpowiedzi (0)

skomentuj

do anonymous

+5 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

CE (gość)  •

Nie wiesz jak było, to się nie wypowiadaj głupio.

odpowiedzi (0)

skomentuj

...

+12 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uczennica01 (gość)  •

akurat ta osoba się bardzo dobrze wypowiada.

odpowiedzi (0)

skomentuj
« 1 2 4 6 ... 10 »
Reklama
Reklama