Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa na nowe uzdrowisko w Gorcach

Wojciech Chmura
Baseny solankowe z kuracjuszami to nadzieja na rozwój Poręby Wielkiej. Na razie jest tam tylko prowizoryczna niecka
Baseny solankowe z kuracjuszami to nadzieja na rozwój Poręby Wielkiej. Na razie jest tam tylko prowizoryczna niecka Archiwum Gorczańskich Wód Geotermalnych
Wioska Poręba Wielka w gminie Niedźwiedź może stać się unikalnym uzdrowiskiem z basenami wypełnionymi gorącą solanką. Tak wynika z badań odwiertu, w którym po kilkudziesięciu latach przerwy ruszyły prace wiertnicze.

- Pobliska Rabka-Zdrój wykorzystuje w leczeniu taką wodę, ale zimną - przypomina Janusz Potaczek, wójt gminy Niedźwiedź, gdzie znajdują się bogate złoża gorącej, słonej wody.

Sprawdzono już stan techniczny rury wpuszczonej w ziemię na głębokość 1850 m. Obawiano się bowiem, że mogły nastąpić przesunięcia górotworu, które uszkodziły przekrój otworu.

- Na szczęście nic takiego nie nastąpiło. Temperatura wody i ciśnienie pozostały na poziomie zbliżonym do notowań sprzed czterdziestu lat - dodaje Potaczek.

Temperatura solanki na wylocie wynosi 42 plus stopnie, ciśnienie - 52 atmosfery a wydajność - około 16 m sześciennych na godzinę. Do pompowania badawczego wykonano basen wyłożony folią.

- Próbowałem posmakować tej wody kilkakrotnie - przyznaje wójt Potaczek. - Jest dużo bardziej słona niż ta w Bałtyku!

Badania prowadzi spółka Gorczańskie Wody Termalne, powołana przez okoliczne samorządy lokalne. Jej prezes Marek Mąkowski przypomina, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dofinansował projekt 1,1 mln zł. Resztę z ponad 2 mln pokryli udziałowcy - powiat limanowski, gmina Niedźwiedź, miasto i gminy Mszana Dolna. Po uzyskaniu koncesji na eksploatację zdecydują, jak użytkować solankę.

- Nasza woda ma stężenie soli około 29 miligramów na litr - mówi prezes Mąkowski. - To dużo, choć zdarzają się i większe.

Dlatego już teraz myśli o jej wykorzystaniu w lecznictwie uzdrowiskowym i rekreacyjnych basenach geotermalnych z rozcieńczaną wodą.

- Zużytą i oczyszczoną można wtłaczać drugim odwiertem do złoża i zapewnić mu trwałość na zawsze. Można też zbudować tężnie, jak uczyniono w Grudziądzu - dodaje Mąkowski.

Udziałowcy spółki rozważają budowę uzdrowiska w ramach tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego.

- W analizie solanki zrobionej przez jednego z naukowców w latach 70. znalazło się sformułowanie: grzechem byłoby tej wody nie wykorzystać - wspomina wójt Potaczek.

Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska