Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Geniusz medycyny operował w tarnowskim szpitalu

Andrzej Skórka
Prof. Moore (z prawej) i J. Kacalski przed kolejną operacją
Prof. Moore (z prawej) i J. Kacalski przed kolejną operacją Andrzej Skórka
Amerykański profesor Robert D. Moore zoperował w piątek trzy pacjentki Specjalistycznego Szpitala im. Szczeklika w Tarnowie. Zabiegi miały charakter pokazowy, a dzięki temu tarnowscy lekarze będą już wkrótce stosować rewolucyjne metody leczenia kobiecych dolegliwości.

Amerykański profesor Robert D. Moore zoperował w piątek trzy pacjentki Specjalistycznego Szpitala im. Szczeklika w Tarnowie. Zabiegi miały charakter pokazowy, a dzięki temu tarnowscy lekarze będą już wkrótce stosować rewolucyjne metody leczenia kobiecych dolegliwości.

Przebieg piątkowych operacji transmitowany był do szpitalnej sali konferencyjnej. Tam oglądali go lekarze z małopolskich i podkarpackich szpitali. W przerwach Moore odpowiadał na ich pytania.

Operacje wykonywane były w obrębie narządu rodnego. Zastosowanie specjalnych siatkowych implantów pozwala m.in. szybciej niż dotąd leczyć nietrzymanie moczu, schorzenia dotykającego spory odsetek kobiet. - Efekty są piorunujące - mówi Juliusz Kacalski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu im. Szczeklika. To właśnie dzięki jego staraniom placówka jest jedną z nielicznych w kraju, w której będzie można stosować nowatorską metodę.

Moore dzieli się swoją wiedzą z lekarzami na całym świecie. W Polsce gości drugi raz. Tym razem w praktyce pokazuje zastosowanie najnowszych metod operacyjnych. - To technologia, nad którą w Stanach Zjednoczonych pracowaliśmy cztery, pięć lat temu - mówi. - Udało się do minimum ograniczyć zakres inwazji w organizm, metoda jest całkowicie bezpieczna, a czas wykonania zabiegów udało nam się skrócić do pięciu minut.

Lekarze zapewniali, że pacjentki operowane tego dnia przez zespół pod kierownictwem Moore'a już w sobotę powinny wrócić do domu i cieszyć się z pełni zdrowia. - Przed laty po operacjach pacjentki przez sześć tygodni nie powinny były chodzić. Dziś ich problemy zdrowotne znikają od razu - podkreśla Juliusz Kacalski.

Szpital prędko zamierza wprowadzić do swojej oferty nowoczesne zabiegi. Gdy tylko zużyje zapas implantów starego typu, rozstrzygnie przetarg na te najnowsze. - Nie po to organizujemy takie szkolenia, by z najnowszych technik nie korzystać - zapewnia Danuta Nosek, zastępca dyrektora szpitala.

Robert D. Moore kieruje Ośrodkiem Laparoskopii Uroginekologicznej w Atlancie. Od 2009 r. jest laureatem tytułów Best Doctors in America Award, w ub.r. uzyskał również tytuł Top Doctor.

Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska