Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: po trzech latach rusza remont Rynku Głównego

Monika Pawłowska
Licealistki z "Konara" najchętniej już usunęłyby szpecącą miasto i nieczynną fontannę
Licealistki z "Konara" najchętniej już usunęłyby szpecącą miasto i nieczynną fontannę monika pawłowska
Dni brzydkiego oświęcimskiego Rynku Głównego są już policzone. Po ponad dwóch latach dyskusji, jak ma wyglądać serce Starego Miasta, szukania pieniędzy na jego modernizację, prace powinny ruszyć w lipcu tego roku. Inwestycja, która będzie kosztować ponad 6,6 milionów złotych, ma być gotowa w przyszłym roku.

Czytaj też: Biblioteka z Oświęcimia wśród najpiękniejszych w Europie

Na Rynek Główny po liftingu czekają nie tylko rdzenni oświęcimianie, ale również młodzież, która z całego powiatu dojeżdża tu do szkół.

- Grunt, że nie ma tej brzydkiej "Tęczy", ale mogliby po trzech latach coś wreszcie zacząć robić - mówi Magdalena Mamoń, licealistka od salezjanów. - Przydałaby się jakaś fontanna i więcej ławeczek wolnych od pijaczków.

Jej zdanie podziela koleżanka ze szkoły, z którą często spędza czas na Rynku w oczekiwaniu na autobus.
- Powinna tu stanąć scena, na której mogłyby się częściej odbywać jakieś koncerty, nie tylko Life Festival - wyznaje Gabriela Scąber.

Również licealistki z "Konara" widziałyby fontannę z prawdziwego zdarzenia, bo ta, która stoi tu od lat, nie tylko ochłody nie daje, ale również uroku temu miejscu.
- I koniecznie jakieś romantyczne oświetlenie, żebym mogła jeździć tu na randki - mówi licealistka Gabrysia Piwowarczyk z Chełmka.

Oczekiwania dziewczyn spełni projekt autorstwa Susuł&Strama Architekci. Wielokrotnie krytykowany, przeszedł korektę, by zadowolić gusta stowarzyszenia "Starówka", Rady Osiedla Stare Miasto i zespołu konsultacyjnego powołanego przy prezydencie miasta.

- Zamiast kamiennych ławek będą drewniane - mówi Marcin Susuł, współautor projektu. - Pozostaną pseudohistoryczne latarnie, a znikną te betonowe, będzie oświetlenie zamontowane w ławkach, posadzkach i przed kamienicami.

Przed budynkiem Sądu Rejonowego powstanie plenerowa scena. Znikną również miejskie szalety.
- Umowę na wykonanie projektu szaletów podpisaliśmy 21 marca - informuje Krzysztof Strama, współwłaściciel firmy architektonicznej. - Mamy 120 dni by zaprojektować przybytek wraz z zagospodarowaniem terenu, który stanie przy ulicy Klasztornej.

Zgodnie z zaleceniami wojewódzkiego konserwatora zabytków, w nawierzchni płyty oznaczony będzie obrys najstarszego ratusza, a pod szklaną płytą - jego fragmenty. Stanie też rekonstrukcja studni funkcjonującej do lat 40. ubiegłego wieku. Wszystkie drzewa zostaną wycięte, bo podobno są chore, a w ich miejsce pojawią się nowe.

Warunkiem ewentualnego udostępnienia podziemnej części dawnego ratusza i korytarzy, będzie drugie pozwolenie na budowę.

- Wiele problemów mamy nadal nie rozwiązanych - mówi Bogusław Sobala, z grupy konsultacyjnej przy prezydencie. - Czarno to widzę, by w drugiej połowie roku ruszyć z robotą.

Jak przekonują w magistracie, prace ruszą po Life Festivalu i Euro 2012, czyli w lipcu.

- Miasto pozyskało z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego ponad 3,9 miliona złotych, z budżetu dołożymy ponad 2,7 miliona - mówi Janusz Chwierut, pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia. - W ciągu dwóch lat inwestycja będzie gotowa, choć trzeba się liczyć z utrudnieniami.

Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska