Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka z Oświęcimia wśród najpiękniejszych w Europie

Bogusław Kwiecień
Nowoczesny budynek jest funkcjonalny i spełnia standardy
Nowoczesny budynek jest funkcjonalny i spełnia standardy Bogusław Kwiecień
Galeria Książki w Oświęcimiu została wpisana na europejską listę najlepszych nowych bibliotek na Starym Kontynencie. Aktualnie znajdują się na niej 73 placówki z 16 krajów europejskich. Oświęcimską bibliotekę odwiedza nawet do 1500 osób dziennie.

Listę wzorcowych projektów opublikował World Architecture News, serwis poświęcony najnowszym międzynarodowym rozwiązaniom architektonicznym, wyróżniającym się innowacyjnością i nowoczesnością. Biblioteka oświęcimska jest jedyną na niej placówką z Polski. Projekt oświęcimskiej firmy architektonicznej Susuł&Strama Architekci został także umieszczony na stronie www.archinea.pl, prezentującej najciekawsze projekty ze świata architektury i designu autorstwa polskich projektantów.

W bibliotece cieszą się z wyróżnienia. Potwierdza ono, że bryła architektoniczna książnicy przyciąga wzrok, a jej wnętrze jest niezwykle funkcjonalne i nowoczesne.

- Codziennie odwiedza nas średnio tysiąc sto, tysiąc pięćset osób - mówi Mariola Talewicz, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łukasza Górnickiego. Pierwsi czytelnicy zjawiają się niemal równo z otwarciem drzwi wejściowych o wpół do dziewiątej rano i do zamknięcia o godz. 20 placówka nieustannie tętni życiem.

Nowa siedziba oświęcimskiej książnicy została oddana do użytku na początku lipca 2011 roku i już wtedy mówiło się, że spełnia standardy XXI wieku.

- Jest nie tylko biblioteką - pięknym budynkiem, ale miejscem spotkań ludzi, placówką rodzinną - podkreśla dyrektor Talewicz.

Odwiedzający nową siedzibę mogą w wygodny sposób wypożyczyć książki.

- Codziennie korzysta z naszych usług od 400 do 500 czytelników. Liczba wypożyczonych książek jest oczywiście kilka razy większa - informują pracownicy placówki.

Placówka jest jednak nie tylko wypożyczalnią. Można tutaj również skorzystać bezpłatnie z dostępu do internetu i z bogatej oferty kulturalnej, która adresowana jest do wszystkich, począwszy od przedszkolaków a na osobach w sędziwym wieku kończąc.
W czytelni czasopism można zrobić prasówkę - biblioteka dysponuje szeroką gamą tytułów. Gdy dorośli zajęci są lekturą, ich dzieci w tym czasie ewentualnie pociechy mają zapewnioną opiekę i możliwość miłego spędzenie czasu w bawialni.

Atutem placówki jest jej lokalizacja i skupienie w jednym miejscu wszystkich zbiorów i usług, które przed jej otwarciem były rozproszone po filiach na terenie całego miasta. Jest to obiekt, dający możliwości organizowania z rozmachem różnego rodzaju przedsięwzięć lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych i jest kulturalną wizytówką Oświęcimia.

Niewykluczone, że za umieszczeniem biblioteki na europejskiej liście wzorcowych placówek pójdą następne wyróżnienia. Okazuje się, że placówka brana jest pod uwagę jeszcze w trzech innych konkursach.

Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska