Wadowice. Koncert muzyki filmowej na stulecie kina [WIDEO,...

Wadowice. Koncert muzyki filmowej na stulecie kina [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału

Robert Szkutnik

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Przez dwie godziny na placu Jana Pawła II w Wadowicach rozbrzmiewały znane, filmowe melodie.Muzykę poprzedził pokaz  fragmentów filmu Quo vadis z 1912
1/22
przejdź do galerii

Przez dwie godziny na placu Jana Pawła II w Wadowicach rozbrzmiewały znane, filmowe melodie.Muzykę poprzedził pokaz fragmentów filmu Quo vadis z 1912 r. oraz reportaż o historii wadowickiego kina. ©Robert Szkutnik

Tłum mieszkańców i turystów wysłuchał w sobotę (8.08) wieczorem na Placu Jana Pawła II w Wadowicach koncertu z okazji stulecia kina. Wystąpiła Polska Orkiestra Muzyki Filmowej, która zagrała przeboje światowego i polskiego kina. Usłyszeliśmy m.in. melodie z Ogniem i Mieczem, Titanica czy Ojca Chrzestnego.
WIDEO: Koncert muzyki filmowej na stulecie kina w Wadowicach

Autor: Robert Szkutnik, Gazeta Krakowska

Około dwóch tysięcy osób wysłuchało w sobotni wieczór na wadowickim rynku koncertu Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej. Okazją do zaprezentowania umiejętności muzycznych było stulecie kina w Wadowicach.

- Kino mieściło się w budynku przy ul. Lwowskiej 16. Założył je kupiec Teofil Wysogląd. Miało swoją premierę 14 lipca 1915 r. kiedy wyświetlono włoski film Enrico Guazzoniego Quo vadis. Wysogląd wybrał więc doskonały film na początek działalności wadowickiego kina, choć jego oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero 18 stycznia 1916 r. - mówi Piotr Wyrobiec, dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury, które zorganizowało rocznicowe obchody.

Dodajmy, że po drugiej wojnie światowej kino zmieniło nazwę na Gdynia, a w latach pięćdziesiątych nazwano je Szarotką i pod taką nazwą dotrwało do likwidacji w budynku przy Lwowskiej. Obecnie kino Centrum mieści się w budynku Wadowickiego Centrum Kultury przy ulicy Teatralnej. Jest kinem cyfrowym.

Ponad sześćdziesięcioosobowa orkiestra wykonała najbardziej znane utwory muzyki filmowej, z takich dzieł światowego kina, jak: Ojciec Chrzestny, Titanic, Gwiezdne Wojny, Gladiator, Piraci z Karaibów czy Forest Gump. Organizatorem tej wyjątkowej imprezy było Wadowickie Centrum Kultury.

Koncert był jednym z elementów obchodów w tym roku 100-lecia wadowickiego kina. Występ orkiestry symfonicznej poprzedził koncert zespołu Attacca z Wadowickiego Centrum Kultury. Wokalistki przy akompaniamencie instruktorki - Bogusławy Kowalczyk, wprowadziły publiczność w filmową atmosferę, której punktem kulminacyjnym był koncert orkiestry.

Polska Orkiestra Muzyki Filmowej jest pierwszą i jedyną orkiestrą symfoniczną w Polsce, specjalizującą się w tego typu muzyce. Powstała w 2011 roku z inicjatywy jej obecnego dyrektora i dyrygenta Przemysława Pasternaka.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo