Podhale: konkurs góralskich "kosołek" [ZDJĘCIA]

Podhale: konkurs góralskich "kosołek" [ZDJĘCIA]

Tomasz Mateusiak

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Podhale: konkurs góralskich "kosołek" [ZDJĘCIA]
1/21
przejdź do galerii

©Tomasz Mateusiak

W wielką sobotę mali górale spotkali się w Białym Dunajcu. To tu co roku odbywa się konkurs, który ma wyłonić osobę posiadającą najpiękniejszy góralski koszyczek wielkanocny. Poniżej prezentujemy wam zdjęcia z tegorocznej edycji tej imprezy!
Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!


Kolorowe jajka, masło, chrzan, oscypki, sól oraz kiełbaska i chlebek - to wszystko znalazło się w koszyczkach wielkanocnych jakie mali górale przynieśli w Wielką Sobotę przed kościół w Białym Dunajcu.
To właśnie tam po poświęceniu pokarmów odbył się przeznaczony dla dzieci doroczny konkurs na najpiękniejszy góralski koszyk czyli "wielkanocną kosołeckę". Trzeba przyznać, że mali zawodnicy podeszli do niego z wielką powagą.

- Tradycja ma się dobrze - śmieje się organizator imprezy, Bartłomiej Kudasik z Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu. - Dzieciaki przyniosły w koszyczkach wszystko to co musi być w tradycyjnej "kosołce". Nowoczesność też jednak musiała się do konkursu wkraść. W wielu koszyczkach były bowiem... czekoladowe zajączki, baranki i jajeczka. Widać, że dla wielu dzieci święta bez tych łakoci nie mogą się odbyć.

W sobotę każda przyniesiona święconka była piękna. Nic więc dziwnego, że jury miało spory problem z wyborem najpiękniejszych koszyczków. Do rywalizacji stanęło bowiem prawie 50 dzieci w wieku od 2 do 14 lat. Każde z nich komisja ocenia nie tylko koszyczki i potrawy wielkanocne, ale też prezencje zawodników.

- Dzieci bardzo chętnie biorą udział w konkursie. Moi synowie już po raz drugi w nim startują. Lubią ubierać się w stroje góralskie i nieść do kościoła koszyczek. To dla nich powód do dumy przed kolegami - mówi matka bliźniaków, którzy zwieli udział w białodunajeckim konkursie.

Kosołecki oceniało jury złożone z gaździn, którym przewodniczyła znana regionalistka, doktor Stanisława Trebunia Staszel. Organizatorem konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu.

- Konkurs jest organizowany m.in. po to, aby cały czas podtrzymywać w dzieciach góralskie tradycje - mówi pani doktor. - Widząc, że z roku na rok mamy więcej dzieci, które biorą udział w konkursie "kosołek" jestem spokojna o przyszłość kultury góralskiej. Nasze tradycje wielkanocne na pewno nie zaginą - zapewnia.


Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pytanie

góral (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 84 / 82

Kosołecka czy kołka wreszcie?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo