Kraków: 2 mln zł zniżki na ziemię dla Kościoła

Kraków: 2 mln zł zniżki na ziemię dla Kościoła

Marta Paluch

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Kraków: 2 mln zł zniżki na ziemię dla Kościoła
Kraków: 2 mln zł zniżki na ziemię dla Kościoła

Kościół MB Fatimskiej stoi na działce kupionej z 85-proc. zniżką ©Michał Klag

Gmina Kraków od sześciu lat zawzięcie walczy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym o odszkodowanie za ziemie oddane Kościołowi przez Komisję Majątkową. Okazuje się jednak, że jednocześnie potrafi oddać zakonom i parafiom swoje grunty z własnej woli i to niemal za darmo. W ostatnich 13 latach Kraków sprzedał dziewięć działek na cele sakralne z bonifikatą sięgającą 99 proc. wartości. Kwota samej obniżki to ponad 2 mln złotych.
Tylko raz urzędnicy odmówili zniżki - w 2011 r. cystersom z Mogiły. Formalnie - z braku spełnienia wymogów. Tajemnicą poliszynela jest jednak to, że wpływ na decyzję władz miasta miała kontrowersyjna decyzja Komisji Majątkowej, która w 2006 r. przyznała cystersom gminne działki warte 24 mln zł. To m. in. ta sprawa jest teraz w sądzie.

- W przypadku bonifikat gmina sama decyduje, komu oddaje swoją własność i robi to we własnym interesie - tłumaczy prof. Andrzej Oklejak, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. prawnych. - Tak było np. w przypadku ziemi pod Centrum Jana Pawła II, bo miasto liczy na dochody związane z pielgrzymami.


Gmina pod Centrum JP II sprzedała 0,65 hektara za 18,7 tys. złotych. Działka była warta milion.
Duży upust dostała też parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Płaszowie. Za niecałe pół ha przy ul. Lipskiej zapłaciła 77 tys. zł. ( wartość tej ziemi szacowano na ponad pół mln zł). Dzisiaj robotnicy wykańczają tam kościół Matki Boskiej Fatimskiej.

- Zostanie pobłogosławiony 13 maja - mówi proboszcz parafii, ks. Sławomir Knopik. Wierni nareszcie będą mieli się gdzie modlić. Rozrastająca się parafia (dziś 10-11 tys. osób) miała kłopot z pomieszczeniem się w dotychczasowym kościółku. - Na gruntach sprzedanych przez gminę planujemy jeszcze budowę domu parafialnego - dodaje ks. Knopik.

Na geście gminy skorzystało też Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej. W 2010 r. za 0,0048 ha przy ul. Sądowej zamiast 82,4 tys zł zapłaciły 8,2 tys. zł. Potrzebowały terenu, by zrobić wjazd na zaplecze budynku, w którym prowadzą przedszkole i wydają posiłki dla ubogich.

Z bonifikat skorzystały również m.in. parafia Najświętszej Rodziny (patrz ramka), parafia MB Częstochowskiej i parafia Podwyższenia Krzyża Świętego.

Szefowa Wydziału Skarbu Urzędu Miasta podkreśla, że bonifikat na cele sakralne gmina udzielała chętnie. - Kościół potrzebuje tych terenów na postawienie budynków sakralnych lub na działalność charytatywną. Obiekty będą służyły mieszkańcom - wyjaśnia Marta Witkowicz. Dodaje, że urzędnicy zawsze proponowali zniżkę 90 proc. - Zdarzało się jednak, że radni ją podwyższali.

Tylko raz gmina odmówiła. - Ojcowie cystersi potrzebowali działki w Mogile, 500 mkw. na drogę dojazdową. Ale to nie służy celom kultu - tłumaczy Witkowicz. Zakonnicy zapłacili cenę rynkową - 96 tys. zł.

Dziś ziemie sprzedane z bonifikatą mogą mieć wyższą wartość. Maciej Grabowski, specjalista rynku nieruchomości ocenia, że sprzedany parafii MB Częstochowskiej w 2006 r. teren na os. Szklane Domy może być wart 30-50 proc. więcej. - Jeśli przeznaczenie takiego gruntu ma być sakralne, cena nie rośnie tak bardzo, jak to ma miejsce w przypadku cen mieszkań - podkreśla.

Sakralne upusty

2001 - parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Płaszowie kupiła 0,45 ha przy ul. Lipskiej warte 513 tys. zł. Upust wyniósł 85-proc.

2002 - parafia Najświętszej Rodziny - 0,29 ha przy ul. Aleksandry, warte 145,6 tys.zł, kupiła z 90 proc. rabatem. W 2005 r. z 90 proc. zniżki dokupiła 0,03 ha, również przy ul. Aleksandry

2005 - Dom Zakonu Przenajświętszej Trójcy oo. Trynitarzy nabył 0,026 ha przy ul. Batki warte 37,8 tys. zł, z 75 proc. zniżką

2005 - parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowej Hucie kupiła 0,02 ha przy ul. Ludźmierskiej warte 31,1 tys. zł. Dostała 90 proc. upustu

2006 - parafia MB Częstochowskiej - 0,2 ha na os. Szklane Domy warte 236,8 tys. zł, 98 proc. upustu

2009 - parafia Podwyższenia Krzyża Św. - 0,1 ha przy ul. Wrony warte 206 tys. zł, 99 proc. upustu

2010 - Zgrom. Sióstr Służebniczek NMP - 0,0048 ha przy ul. Sądowej warte 82,4 tys. zł, 90 proc. upustu

2010 - Centrum JP II - 0,66 ha przy ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia warte 934,9 tys. zł, rabat 98 proc.

Trwa plebiscyt "Superpies, Superkot!". Zgłoś swojego zwierzaka i zgarnij dla niego nagrody!

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pazerność w imię Boga....

samorządówka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 32 / 20

Dziwię sie samorządowcom w Krakowie, że tak łatwo pozbywają się możliwosci zasilenia budżetu miasta skoro problemów w Krakowie jest bez liku. I nie ma to znaczenia czy z PiS czy z PO - wszyscy żyją...rozwiń całość

Dziwię sie samorządowcom w Krakowie, że tak łatwo pozbywają się możliwosci zasilenia budżetu miasta skoro problemów w Krakowie jest bez liku. I nie ma to znaczenia czy z PiS czy z PO - wszyscy żyją w uniżeniu do kleru. Wstyd i czas na zmiany w tym wazeliniarskim towarzystwie. Może czas postawić na Ruch Palikota lub coś świeżego i wyraźnego politycznie?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czarna zaraza

jkj (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 36 / 25

gorsza niż czerwona.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

OK

Kinga (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 57 / 43

dobro wspólne niech i będzie za 1 zł także dla wiernych, ale pytam i oczekuję odpowiedzi:
- czy taki upust dostałaby niepubliczna szkoła, przedszkole, żłobek, zakład opieki zdrowotnej, stacja...rozwiń całość

dobro wspólne niech i będzie za 1 zł także dla wiernych, ale pytam i oczekuję odpowiedzi:
- czy taki upust dostałaby niepubliczna szkoła, przedszkole, żłobek, zakład opieki zdrowotnej, stacja pogotowia ratunkowego, n. zakład opieki dla niepełnosprawnych, n. zakład opieki dla ludzi starszych?
(niepubliczny, czyli społeczny)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

cele

piotrek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 34 / 28

Jak widać gmina sprzedała działki na których powstały: kościoły, plebanie, przedszkole, i stołówka dla ubogich.

Zupełnie inaczej do upustu za mieszkania socjalne które gmina sprzedaje z upustem...rozwiń całość

Jak widać gmina sprzedała działki na których powstały: kościoły, plebanie, przedszkole, i stołówka dla ubogich.

Zupełnie inaczej do upustu za mieszkania socjalne które gmina sprzedaje z upustem dewastującym owe mieszkania.

zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo