Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska: sprawdź, gdzie się bezpłatnie zbadasz [LISTA]

Joanna Barczykowska
archiwum Polskapresse
W ramach programów profilaktycznych można skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku wybranych chorób. Warto wiedzieć, jakie programy prowadzone są w naszym regionie.

Warto zadbać o swoje zdrowie, zanim ono samo się o to upomni. W tym celu można skorzystać z wielu programów profilaktycznych, dzięki którym wykonamy bezpłatne badania w kierunku wybranych chorób, finansowane przez NFZ lub przez ministerstwo zdrowia. Niektóre z programów realizowane są w całym kraju, część - tylko w niektórych województwach.
Z jaki programów można skorzystać w Małopolsce?

Bezpłatne badania cytologiczne [LISTA]

Bezpłatne badania układu krążenia [LISTA]

Bezpłatne badania tarczycy [LISTA]

Zbadaj swoje piersi

Jednym z flagowych programów jest profilaktyka raka piersi. Rak piersi jest dziś najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek, a ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Spośród wielu czynników rakotwórczych coraz częściej w ryzyku zachorowania na raka piersi wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. W Polsce około 10 proc. przypadków raka piersi występuje u kobiet, u których stwierdza się mutacje w obrębie genów, najczęściej jest to gen BRCA 1.

Dla kogo? Program prowadzony w woj. małopolskim jest kierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Zgłaszając się na badania, powinnyśmy zabrać ze sobą poprzednie zdjęcia mammograficzne.

Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50 - 69 lat, które miały wykonywane badania mammograficzne co rok lub co dwa lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności o 25 - 30 proc., a więc warto badać się systematycznie i nie pozwolić na rozrost zmian. Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia, jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.

Gdzie można skorzystać z badań? Profilaktyczne badanie mammograficzne można wykonać w kilkudziesięciu poradniach (adresy na stronie internetowej www.nfz-krakow.pl ) lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków naszego regionu. W przypadku nieprawidłowego wyniku badania pacjentki są kierowane do dalszej diagnostyki.

Zwalcz raka szyjki macicy

Kolejnym programem, o którym powinny pamiętać wszystkie mieszkanki naszego regionu jest profilaktyka raka szyjki macicy. Jego celem jest zmniejszenie umieralności kobiet na raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest dziś szóstym, co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce - stanowi ponad 10 proc. nowotworów u kobiet. Rocznie ok. 1700 z nich umiera z tego powodu. Dzięki badaniu cytologicznemu można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym stadium choroby - uleczalnym.

Dla kogo? Jest to program skierowany do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego przesiewowe-go badania cytologicznego.

Kobiety, u których rozpoznano raka szyjki macicy lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego, kierowane są poza programem do leczenia specjalistycznego w szpitalu lub na dalszą diagnostykę do placówek posiadających umowę z NFZ.
Gdzie można skorzystać z badań? Z bezpłatnej cytologii w ramach programu można skorzystać w każdej poradni ginekologicznej mającej podpisaną umowę z NFZ na porady położniczo-ginekologiczne. Do ginekologa nie trzeba mieć skierowania.

Narodowy Fundusz Zdrowia co roku wysyła też kilka tysięcy imiennych zaproszeń na badania do poradni w pobliżu miejsca zamieszkania, ale posiadanie takiego zaproszenia nie jest konieczne.

Jeśli wynik jest prawidłowy, lekarz ginekolog zaleca ponowne badanie profilaktyczne po upływie trzech lat lub - w uzasadnionych przypadkach - po upływie 12 miesięcy. W przypadku stwierdzenia zmian, lekarz ginekolog kieruje pacjentki do dalszej diagnostyki, gdzie wykonywane jest badanie kolposkopowe. Jeżeli nie ma żadnych niepokojących sygnałów, pacjentka powinna się zgłosić na kolejne badanie po trzech latach.

Aby mieć sokoli wzrok

Problemem wielu mieszkańców naszego regionu są również choroby narządu wzroku. Wśród wielu programów warto więc zwrócić uwagę na profilaktykę jaskry.

Badania te skierowane są do osób w wieku powyżej 35 roku życia, które nie były diagnozowane w kierunku jaskry w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub u których wcześniej nie zdiagnozowano jaskry. Badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania jaskry można wykonać we wszystkich poradniach okulistycznych, które podpisały umowę z NFZ.

Po wykonaniu badania lekarz podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania. W przypadku prawidłowego wyniku badania - zaleca ponowne zgłoszenie się na badanie po 24 miesiącach. Gdy wynik badania jest nieprawidłowy, lekarz zobowiązany jest skierować pacjenta na dalszą diagnostykę lub leczenie poza programem.

Serce jak dzwon na lata

W przypadku podejrzenia chorób układu krążenia tych również można skorzystać z profilaktycznych badań. Program jest skierowany do osób w wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat w danym roku kalendarzowym, u których dotychczas nie została rozpoznana choroba. Adresatami programu są osoby obciążone czynnikami ryzyka: nadciśnienie tętnicze krwi, podwyższone stężenie cholesterolu, nadwaga, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość.

Gdzie można skorzystać z badań? U lekarza pierwszego kontaktu (wszystkie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej ). Lekarz na podstawie wywiadu, pomiarów ciśnienia tętniczego krwi oraz wykonanych badań biochemicznych, podejmuje decyzję czy skierować pacjenta na leczenie specjalistyczne.

Oprac. na podstawie informacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska