Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: kto pomoże dzieciom z wadami postawy?

Emilia Drożdż
Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w Szkole Podstawowej nr 3 w Nowym Sączu
Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w Szkole Podstawowej nr 3 w Nowym Sączu Izabela Frączek
Redukcja "godzin dyrektorskich" i zmiany w programie nauczania w szkołach podstawowych, które wprowadziło Ministerstwo Edukacji, ograniczyło liczbę zajęć z gimnastyki korekcyjnej. Organizuje je już tylko kilka sądeckich podstawówek w ramach tzw. godzin karcianych, które w ciągu tygodnia musi zrealizować nauczyciel każdego przedmiotu.

Czytaj też: Stary Sącz wyrzuca tiry z centrum miasta

Jeszcze kilka lat temu w większości szkół podstawowych w Nowym Sączu spora grupa uczniów klas 1-3 uprawiała gimnastykę korekcyjną. Dzieci z poważniejszymi wadami postawy kierowano do Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej przy miejskich Plantach. Zajęcia prowadzili nauczyciele wychowania fizycznego z uprawnieniami instruktora gimnastyki korekcyjnej bądź zatrudniani na cały etat specjaliści spoza placówki. Odbywały się w ramach tzw. godzin do dyspozycji dyrektora.

W Szkole Podstawowej nr 7 z gimnastyki korekcyjnej korzystało 200 z ok. 700 uczniów. Teraz żaden. - Zatrudnialiśmy wtedy instruktora na cały etat, bo pozwalała nam na to pula dodatkowych godzin - mówi wicedyrektor Renata Komurkiewicz. - Obecnie z okrojonych godzin dyrektorskich musimy realizować zajęcia z języka angielskiego lub informatyki.

W niektórych szkołach nauczyciele, którzy mogliby prowadzić gimnastykę korekcyjną, w czasie dwóch dodatkowych godzin wolą zajęcia dla większej grupy dzieci. Tłumaczą to tym, że nie każde dziecko ma wadę postawy. Jak wykazały jednak badania przesiewowe MOGK sprzed dwóch lat, aż 60 procent z 5813 dzieci z przedszkoli i nauczania początkowego ma wady postawy.
Włodzimierz Strzelec, dyrektor SP nr 18, ubolewa, że kilka lat temu dla każdej klasy mógł przeznaczyć jedną godzinę gimnastyki korekcyjnej, a dziś może korzystać z niej tylko kilkanaścioro dzieci. Grupy ćwiczeniowe mogą liczyć najwyżej 12 osób. Wyjątek stanowi SP nr 3, gdzie nauczycielka wuefu prowadzi takie zajęcia nieodpłatnie dla kilku grup.

Rodzice zgłaszają dyrektorom, że chcą powrotu gimnastyki korekcyjnej do szkół. Z pomocy MGOK korzysta ok. 700 uczniów i nie ma już wolnych miejsc. Zapotrzebowanie dostrzega Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, która otworzyła specjalizację z gimnastyki korekcyjnej. Tomasz Zacłowa, rzecznik uczelni, przekonuje, że choć takie zajęcia znikają ze szkół, to instruktorzy znajdą pracę w ośrodkach rehabilitacji ruchowej.

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy Sącz: kto pomoże dzieciom z wadami postawy? - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska