18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka może być seksowna. I robić inteligentne koszulki

Redakcja
Eliasz Kańtoch, doktorant z AGH, pracuje nad inteligentną odzieżą
Eliasz Kańtoch, doktorant z AGH, pracuje nad inteligentną odzieżą Michał Sikora
Współczesny Einstein mógłby być przystojnym, pełnym energii naukowcem z Akademii Górniczo-Hutniczej. I mógłby pracować nad inteligentną odzieżą, jak Eliasz Kańtoch - pisze Maria Mazurek

Nie za przystojny gbur w okularach, mówiący językiem niezrozumiałym dla większości ludzi - no cóż, muszę się przyznać, że tak właśnie wyobrażałam sobie tego genialnego naukowca pracującego nad odzieżą, która w przyszłości może uchronić nas przed zawałem serca. Bo taki mamy stereotyp naukowca, nieprawdaż?

Nauka dla ludzi
O tym wyobrażeniu zapomniałam w pierwszej sekundzie, w której poznałam Eliasza Kańtocha. Młody, dynamiczny, elokwentny, zabawny. No i cóż, całkiem niebrzydki. Ma 26 lat, na głowie poważny projekt (za poważne pieniądze), a w CV wpisany staż na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda, uważanym za drugą najlepszą - zaraz po Harvardzie - uczelnię na świecie.

- W Stanach nauczyłem się, że nauka ma służyć przede wszystkim społeczeństwu - opowiada z entuzjazmem młody naukowiec. Jak twierdzi, pobyt na Stanford otworzył go na ludzi, na pomysły, pokazał inny świat. I uświadomił, że fatalnym modelem jest "nauka sobie, a przemysł i ludzie sobie".

- W Stanach przemysł jest bardzo blisko nauki. Bo kto, jeśli nie naukowcy, mogą pracować nad innowacyjnymi technologiami? A kto, jeśli nie bogate firmy, są w stanie wyłożyć na nie konkretne pieniądze? - pyta naukowiec.

Sprytne koszulki
Te ideały Kańtoch zaczął wcielać w życie natychmiast po powrocie do Polski. Przy wsparciu Akademii Górniczo-Hutniczej (w której jest asystentem) i Narodowego Centrum Nauki (które finansuje jego badania) zajął się pracą nad tzw. "inteligentną odzieżą". - W dużym uproszczeniu chodzi o koszulki, które będą miały wmontowane malutkie czujniki - opowiada naukowiec.

Te czujniki będą mierzyły nam puls, ciśnienie, inne parametry. Na tej podstawie system rozpozna zbliżającą się zapaść. I w porę będzie mógł nas przed nią ostrzec.

Dwuletni projekt badawczy jest na razie w początkowej fazie. Jeśli jednak okaże się, że pomysł młodego naukowca z Krakowa nadaje się do wcielenia w życie, będzie to przełom dla osób zmagających się z problemami z krążeniem. - Na razie dysponujemy aparaturą do mierzenia tych parametrów, ale waży ona co najmniej kilkanaście kilo i raczej na spacer jej nie zabierzemy - wyjaśnia. Gdyby tę samą rolę spełniały zwykłe koszulki, praktycznie nie różniące się od "normalnych" ciuchów, ludziom po zawałach żyłoby się znacznie prościej. I mogliby z tego życia czerpać więcej.

Patrząc na entuzjazm młodego naukowca, ciężko wątpić, że projekt nie wypali. Mężczyzna tym projektem praktycznie żyje. Widać, że uwielbia swoją pracę. I niech tacy będą naukowcy przyszłości.

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nauka może być seksowna. I robić inteligentne koszulki - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska