Nauka może być seksowna. I robić inteligentne koszulki

Nauka może być seksowna. I robić inteligentne koszulki

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Nauka może być seksowna. I robić inteligentne koszulki
Nauka może być seksowna. I robić inteligentne koszulki

Eliasz Kańtoch, doktorant z AGH, pracuje nad inteligentną odzieżą ©Michał Sikora

Współczesny Einstein mógłby być przystojnym, pełnym energii naukowcem z Akademii Górniczo-Hutniczej. I mógłby pracować nad inteligentną odzieżą, jak Eliasz Kańtoch - pisze Maria Mazurek
Nie za przystojny gbur w okularach, mówiący językiem niezrozumiałym dla większości ludzi - no cóż, muszę się przyznać, że tak właśnie wyobrażałam sobie tego genialnego naukowca pracującego nad odzieżą, która w przyszłości może uchronić nas przed zawałem serca. Bo taki mamy stereotyp naukowca, nieprawdaż?

Nauka dla ludzi
O tym wyobrażeniu zapomniałam w pierwszej sekundzie, w której poznałam Eliasza Kańtocha.
Młody, dynamiczny, elokwentny, zabawny. No i cóż, całkiem niebrzydki. Ma 26 lat, na głowie poważny projekt (za poważne pieniądze), a w CV wpisany staż na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda, uważanym za drugą najlepszą - zaraz po Harvardzie - uczelnię na świecie.

- W Stanach nauczyłem się, że nauka ma służyć przede wszystkim społeczeństwu - opowiada z entuzjazmem młody naukowiec. Jak twierdzi, pobyt na Stanford otworzył go na ludzi, na pomysły, pokazał inny świat. I uświadomił, że fatalnym modelem jest "nauka sobie, a przemysł i ludzie sobie".

- W Stanach przemysł jest bardzo blisko nauki. Bo kto, jeśli nie naukowcy, mogą pracować nad innowacyjnymi technologiami? A kto, jeśli nie bogate firmy, są w stanie wyłożyć na nie konkretne pieniądze? - pyta naukowiec.

Sprytne koszulki
Te ideały Kańtoch zaczął wcielać w życie natychmiast po powrocie do Polski. Przy wsparciu Akademii Górniczo-Hutniczej (w której jest asystentem) i Narodowego Centrum Nauki (które finansuje jego badania) zajął się pracą nad tzw. "inteligentną odzieżą". - W dużym uproszczeniu chodzi o koszulki, które będą miały wmontowane malutkie czujniki - opowiada naukowiec.

Te czujniki będą mierzyły nam puls, ciśnienie, inne parametry. Na tej podstawie system rozpozna zbliżającą się zapaść. I w porę będzie mógł nas przed nią ostrzec.

Dwuletni projekt badawczy jest na razie w początkowej fazie. Jeśli jednak okaże się, że pomysł młodego naukowca z Krakowa nadaje się do wcielenia w życie, będzie to przełom dla osób zmagających się z problemami z krążeniem. - Na razie dysponujemy aparaturą do mierzenia tych parametrów, ale waży ona co najmniej kilkanaście kilo i raczej na spacer jej nie zabierzemy - wyjaśnia. Gdyby tę samą rolę spełniały zwykłe koszulki, praktycznie nie różniące się od "normalnych" ciuchów, ludziom po zawałach żyłoby się znacznie prościej. I mogliby z tego życia czerpać więcej.

Patrząc na entuzjazm młodego naukowca, ciężko wątpić, że projekt nie wypali. Mężczyzna tym projektem praktycznie żyje. Widać, że uwielbia swoją pracę. I niech tacy będą naukowcy przyszłości.

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych [SPRAWDŹ!]

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

"Nauka seksowna"???

Martyna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 75 / 56

Chyba chodziło o to,
że młody Eliasz jest seksowny.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Einstein na AGH

Walesa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 71 / 44

Einstein, bez studiow, na AGH??? Niemozliwe.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

love

ania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 97 / 69

widzę, że pani redaktor została zauroczona młodym naukowcem :D

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo