Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł ostatni uczestnik zamachu na Franza Kutscherę

(mas)
Zmarł ostatni uczestnik bezpośredniej akcji zamachu na Franza Kutscherę. Pogrzeb Michała Issajewicza ps. "Miś" odbędzie się w poniedziałek w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Potem nastąpi złożenie prochów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na uroczystościach pogrzebowych nie zabraknie żołnierzy Wojsk Specjalnych. Choć odchodzą ostatni świadkowie trudnych wojennych dni, tradycje i pamięć pozostają żywe, także dzięki współczesnym żołnierzom wojsk specjalnych.

- Jednostki wojsk specjalnych kultywują bowiem bojowe tradycje Armii Krajowej, oddziałów szturmowych Szarych Szeregów i Cichociemnych, m.in. bezpośrednio związane z osobami gen. Nila oraz śp. Michała Issajewicza - informuje Sylwester Michalski z wydziału prasowego Dowództwa Wojsk Specjalnych. - To właśnie szef Kedywu KG AK gen. August Emil Fieldorf "Nil" wydał wyrok na szefa SS i policji na okręg warszawski Franza Kutscherę. Przeprowadzenie akcji powierzono zgrupowaniu "Agat". Oddział powstał latem 1943 r. przez wydzielenie jednej kompanii z harcerskiego batalionu "Zośka". Początkowo nosił nazwę "Agat" (skrót od: antygestapo), potem "Pegaz" (przeciw-gestapo), a od czerwca 1944 r. i w czasie Powstania Warszawskiego tę najbardziej znaną: "Parasol", już jako samodzielny batalion. Jego dowódcą został kapitan (później major) Adam Borys, jeden z kilkuset "cichociemnych", specjalnie przeszkolonych oficerów, przerzuconych na spadochronach z Wielkiej Brytanii do okupowanej Polski. W oddziale znaleźli się chłopcy z Warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów oraz dziewczęta z kilku drużyn harcerskich. W sumie ok. 175 osób, w tym 45 dziewczyn.

Obecnie gen. Nil jest patronem jednostki Wojskowej NIL w Krakowie. Na terenie jednostki odsłonięto w ubiegłym roku jego pomnik ufundowany przez krakowskie Bractwo Kurkowe. Nazwa najnowszej jednostki wojsk specjalnych "AGAT" wywodzi się bezpośrednio z tradycji zgrupowania, które wykonało zamach na Kutscherę. Jednostka została utworzona 18 marca 2011r. Sformowana została na bazie rozformowanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach, 1 lipca 2011 roku weszła w podporządkowanie Dowództwa Wojsk Specjalnych. Przeznaczona jest do realizacji zadań zapewniających wsparcie bojowe operacji specjalnych, a także wykonywania akcji bezpośrednich na tyłach i w ugrupowaniu przeciwnika na wskazane cele. W swojej strukturze ma zespoły szturmowe, pododdziały wsparcia przeciwpancernego, przeciwlotniczego, artyleryjskiego, naprowadzania lotnictwa i ognia artylerii.

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska