Menu Region

Kraków: to początek końca szpitala św. Rafała?

Kraków: to początek końca szpitala św. Rafała?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Anna Górska

18Komentarzy Prześlij Drukuj
Kraków: to początek końca szpitala św. Rafała?

Szpital im. św. Rafała ma świetnych fachowców i nowoczesny sprzęt. Nie uniknął jednak kłopotów (© wojciech matusik)

Pierwszy w Krakowie i Małopolsce wielospecjalistyczny prywatny szpital jest w poważnych tarapatach. Lecznica im. św. Rafała desperacko szuka oszczędności i zwalnia pracowników. Wypowiedzenie otrzymało już kilkanaście osób: wiceprezes i dyrektor placówki, ordynatorzy oddziałów chirurgii i ortopedii, lekarze, pielęgniarki, sekretarki medyczne i rzecznik praw pacjenta. A szykują się kolejne.

Czytaj też: Kraków chce rozbudować sieć miejskich wypożyczalni rowerów


Powodem ma być niski - zdaniem władz szpitala - kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i zabiegi ponadlimitowe na kwotę 2,7 mln zł, za które NFZ wciąż nie zapłacił.

Gdy trzy lata temu szpital wchodził na rynek usług medycznych, miał bardzo ambitne plany. Inwestował w najdroższy sprzęt i kusił wysokimi zarobkami znanych lekarzy (m.in. kardiochirurga Mirosława Garlickiego, prof. Edwarda Malca). W ciągu jednego dnia podkupił wszystkich specjalistów leczących zeza w publicznym szpitalu w Witkowicach.


Ówczesna wiceprezes szpitala Elżbieta Ptak podkreślała, że stawia głównie na komercyjnego pacjenta z grubym portfelem, a współpraca z NFZ wchodzi w grę pod warunkiem, że NFZ zaakceptuje warunki szpitala.

Od dwóch lat Szpital im. św. Rafała bardzo chętnie korzysta jednak z pieniędzy NFZ. I za obecne kłopoty finansowe właśnie Fundusz Zdrowia obarcza odpowiedzialnością.

Dyrekcja szpitala nie zdradza, ile wynoszą zyski z komercyjnych świadczeń. Tegoroczny kontrakt z NFZ zaś wynosi 19 mln zł, o 1 mln zł więcej niż w 2011 r. Szpital otrzymał także publiczne pieniądze na funkcjonowanie oddziału intensywnej terapii. Ale to - zdaniem władz lecznicy - wciąż za mało, by zapewnić płynność finansową.

- Realia ekonomiczne 2012 r. uniemożliwiły zwiększenie kontraktu przez NFZ do wysokości oczekiwanej przez Scanmed i niezbędnej do zbilansowania kosztów i przychodów z działalności szpitala - tłumaczy Justyna Bandoła ze spółki Scanmed, która jest właścicielem szpitala. - W związku z tym przeprowadzona zostanie restrukturyzacja dostosowująca działalność placówki do możliwości ekonomicznych wyznaczonych głównie wartością kontraktów NFZ - dodaje.

Barbara Bulanowska, dyrektor małopolskiego NFZ, ze zdumieniem przyjmuje argumenty władz szpitala i podkreśla, że NFZ nie odpowiada za problemy w zarządzaniu szpitalami. - Lecznica im. św. Rafała sama zabiegała o funkcjonowanie w systemie publicznym, ale nie może oczekiwać wyjątkowego traktowania - zaznacza Jolanta Pulchna, rzecznik NFZ. - Mamy za zadanie kupować świadczenia medyczne dla pacjentów, a nie pokrywać wysokich kosztów działalności placówki - podkreśla rzeczniczka NFZ.

Marcin Kautsch z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ zaznacza, że rok 2011 był trudny dla publicznych i prywatnych szpitali. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że ich zadłużenie jest większe niż w poprzednich latach. Według dr. Kautscha obecne problemy szpitala mogą doprowadzić do jego zamknięcia. - To całkiem realne. Leczenie szpitalne jest drogie i mało rentowne, więcej zysków przynosi opieka ambulatoryjna. Nie można wykluczyć, że Szpital im. św. Rafała zniknie lub pozbędzie się części oddziałów i skupi tylko na usługach ambulatoryjnych.

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych [SPRAWDŹ!]

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

17

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

TO NIE PRADOBDOBNE

+45 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

BOGUSLAWA (gość)  •

BARDZO MNIE ZBULWERSOWAŁA DZISIEJSZA WIADOMOŚĆ W RADIO CO ZA BZDURY ,JAK MOŻNA ROBIĆ TRUDNOŚCI W FUNKCJONOWANIA TAKIEGO SZPITALA
NAJLEPSZEGO W CAŁEJ POLSCE ,NAJLEPSZYCH SPECJALISTÓW BYŁAM PACJENTKOM TEGO SZPITALA WIEC MOGĘ COŚ POWIEDZIEDŻ COŚ NA TE TEMAT
NIE MOŻNA NISZCZYĆ TO SO JEST NAJLEPSZE ALE WIDAĆ NIE MOŻE BYĆ NIC DOBREGO W DZISIEJSZEJ POLSCE TRZEBA ZNISZCZYĆ TO CO DLA LUDZI JEST
NAJLEPSZE BY CZULI SIĘ GODNIE BEZ ŁAPÓWEK U LEKARZA I BYLI LECZENI JAK PRZYSTAŁO .W GODNYCH WARUNKACH. BEZ KILKU MIESIĘCZNCZNYCH OCZEKIWAŃ NA WIZYTĘ U SPECJALISTY PEWNIE TRZEBA ICH SPRAWDZIĆ BO DZIAŁAJĄ ZA DOBRZE I ZAGRAŻAJĄ INNYM ,TRZEBA ICH ZLIKWIDOWAĆ BO ZA DUŻO LUDZI BY BYŁO ZADOWOLONYCH I PO OPERACJI ZDROWYCH TO SĄ KPINY;ZA DOBRZE FUNKCJONUJĄ JEŻELI TAKIE PLACÓWKI BĘDĄ LIKWIDOWAĆ TO TYLKO UMIERAĆ Z BÓLU .TEN SZPITAL MUSI FUNKCJONOWAĆ .JESTEM BARDZO WDZJĘCZNA CAŁEMU PERSONOLOWI ODDZIAŁU ORTOPEDYCZNEMU I CAŁEMU BLOKOWI OPERACYJNEMU TO WSPANIALI LUDZIE WSZYSCY POWINNI BRADŻ PRZYKŁAD Z TAKIEJ OBSŁUGI W SZPITALU I LEKARZY
WSTYD MI BARDZO ZA LUDZI KTÓRZY PODEJMUJĄ JAKIEKOLWIEK DECYZJE W TAKICH SPRAWACH JAK BARDZO DOBRE SZPITALE ZAMIAST JE PROMOWAĆ TO TRZEBA UDUPIĆ LEPIEJ DOFINANSOWAĆ SCHRONISKO DLA PSÓW BARDZO LUBIE PSY MAM ICH TRZY ALE LUDZE SSSSSSSSĄ LUDZMI
POZDRAWIAM WSZYSTKICH OCZEKUJĄCYCH NA OPERACJE W SZPITALU W ŚW RAFAŁA BY DOSZŁY DO SKUTKU

odpowiedzi (0)

skomentuj

NA SŁOWA PANA ZWOLENNIKA KOMERCJI?

+21 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sejjjf (gość)  •

JA KILKA SŁÓW ODNOSNIE KOMENTARZ OBSZERNEGO PANA ZWOLENNIKA KOMERCJI.... BRAK MI SŁÓW, ZE MA PAN ODWAGE TAK NA ŁAMACH INTERNETU OPWIADAĆ TAKIE BZDURY I TO JESZCZE O WŁASNYM ZDROWIU, KTORE JEST WARTOŚCIĄ INTYMNĄ... PO PRZECZYTANIU TEGO ZACZYNAM MYSLEC, ZE NIE MA JUZ PORZADNYCH LUDZI NA TYM SWIECIE WSTYD...

odpowiedzi (0)

skomentuj

szpital św, Rafała

+84 / -81

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pacjentka (gość)  •

To racja. Również bylam tam hospitalizowana i będę wychwalać lekarzy i caly personel Szpitala. Nigdy takiej kultury i szacunku nie spotkałam w żadnej placówce. A z pewnych źródeł wiem, że kontrakt z NFZ jest tylko tutaj przykrywka. Tu chodzi o cos innego. Ktoś chce doprowadzic do upadłości bo chodzi o kasę i zaczyna zwalniać personel i wprowadza zmiany, które w krótkim czasie doprowadzą do upadłości.

odpowiedzi (0)

skomentuj

wielka szkoda

+28 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wdzieczna pacjentka (gość)  •

szkoda, ze tak sie dzieje. Bylam pacjentka tego Szpitala i musze powiedziec , ze takich warunkow , tak kompetentych osób i życzliwych nigdzie nie spotkalam. Niestety musza sie " nachapac" ci "na górze"....z niekorzyscia niestety dla pacjentow. A najbardziej przykro,ze tyle ludzi stracilo prace...świetnych lekarzy, pielegniarek i sekretarek medycznych , dla ktorych pacjent byl na pierwszym miejscu i to dalo sie odczuc na kazdym kroku. Innym szpitalom jeszcze duuuuuużo brakuje do Szpitala św. Rafała. Nie wiem o co chodzi ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o duza kase.

odpowiedzi (0)

skomentuj

na zywca

+18 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

trutty (gość)  •

Naszym przodkom robilo sie operacje bez znieczulenia lub uzywali tylko eter. Takie czasy ida z powrotem bo cala Polska Tuska zmierza w strone XIX wieku i sie cofa. Beda nas operowac na stolach kuchennych kiedy bedziemy przymocowani do niego pasami ze skory. Ludzie umieraja na lewo i prawo czekajac w kolejce do lekarza bo nie maja na lapowki dla lapownikow. Nie maja tez pieniedzy na lekarstwa a jedzenia szukaja w smietnikach oraz pala smieciami w piecach. Mlodziez wyjechala do Anglii bo w Polsce nie ma zadnych perspektyw na zycie. Starsi ludzie sa zdesperowani glodowymi emeryturami i nedza ktora wychyla sie z kazdego okna. Korupcj ai zlodziejstwo na kazdym kroku i w kazdej dziedzinie. Dobrze maja tylko zlodzieje i kombinatorzy, rozni prezesi i czlakowie rad. Tusk doprowadzil Polske nad dno przepasci i nie chce sie w niej juz zyc.

odpowiedzi (0)

skomentuj

machloje

+32 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gormal (gość)  •

To wszystko to jakaś ściema! Przykrywka w postaci NFZ a tak na prawde chodzi o grube pieniądze pana prezesa B.

odpowiedzi (0)

skomentuj

katabas

+68 / -84

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WACEK (gość)  •

ciekawe czy zwolnili katabasa i odprawia szamanskie gusla za darmo

odpowiedzi (0)

skomentuj

katabas

+124 / -101

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WACEK (gość)  •

ciekawe czy zwolnili katabasa i odprawia szamanskie gusla za darmo

skomentuj

oj, Wacek...

+24 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

XXL (gość)  •

Mnie to jest ciebie żal, bo ty nigdy nie będziesz szczęśliwy. Kipisz nienawiścią, a każdy artykuł sprowadzasz do obrażania księży. Jesteś nie wierzący, to twoja sprawa i ja to szanuję, ale dlaczego nie potrafisz zaakceptować, że ktoś myśli inaczej niż ty?

odpowiedzi (0)

skomentuj

katabas

+44 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WACEK (gość)  •

ciekawe czy zwolnili katabasa i odprawia szamanskie gusla za darmo

odpowiedzi (0)

skomentuj

a po co prywatny szpital?

+101 / -112

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

koko (gość)  •

po co forsiastym prywatny szpital, skoro mogą komu trzeba dać co nieco i i tak leczyć się potem w państwowym???
Smutne, ale w państwowych "standardy NFZ" pozostawiają wiele do życzenia.

skomentuj

BEZ ŁAPÓWKI

+50 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

BOGUSIA (gość)  •

HALO PROSZĘ CIĘ CO TY CZŁOWIEKU OPISUJESZ ŻADEN LEKARZ W GABINECIE NIE USTALA DATY ZABIEGU W SZPITALU ŚW.RAFAŁA PEWNIE SIĘ NACPAŁEŚ
I NIGDY NIE MIAŁEŚ ŻADNEGO ZABIEGU

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »