Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wisława Szymborska spocznie na cmentarzu Rakowickim

Piotr Rąpalski
Noblistka zostanie pochowana 9 lutego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. - Zgodnie z życzeniem Wisławy Szymborskiej pogrzeb będzie miał charakter świecki - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Czytaj też: Nie żyje Wisława Szymborska. Bez niej Polska nie będzie taka sama

Pogrzeb zmarłej noblistki odbędzie się na cmentarzu Rakowickim za tydzień w czwartek, w samo południe. Przybędzie na pewno prezydent Bronisław Komorowski i prawdopodobnie premier Donald Tusk. Obecność szefa rządu zależna jest od tego, czy uda mu się odwołać istotne spotkania.

Władze miasta spodziewają się też tłumów chcących pożegnać pisarkę. Już teraz opracowywana jest koncepcja zmiany organizacji ruchu w okolicach cmentarza. Możliwe, że przy bramie cmentarza pojawi się duży telebim, na którym będzie można śledzić przebieg ceremonii. Po pogrzebie w Sukiennicach odbędzie się spotkanie VIP-ów poświęcone pamięci Wisławy Szymborskiej, a wieczorem w muzeum sztuki MOCAK zgromadzą się jej najbliżsi przyjaciele i współpracownicy.

Michał Rusinek, sekretarz noblistki, a zarazem wykonawca jej testamentu, zapowiedział, że powołana zostanie fundacja dla opieki nad dziełami poetki i wydania jest ostatniego tomiku wierszy, pod tytułem "Wystarczy".

Krakowianie cały czas przybywają do Magistratu, by złożyć wpis w księdze kondolencyjnej. Fotel przy biurku w holu kamiennym Pałacu Wielopolskich ani na chwilę nie jest psuty. Do leżącej na blacie księgi ku pamięci zmarłej noblistki ciągle ktoś się wpisuje. Niektórzy płaczą.

"Do zobaczenie cudna pani. Mam nadzieję na spotkanie kiedy już sama stąd odejdę" - brzmi jeden z pierwszych wpisów. Swoją notkę pozostawiają też samorządowcy. Prezydent Jacek Majchrowski i radni miejscy. - Powoli odchodzą wielcy. Odeszła wielka krakowianka, nie tylko honorowy obywatel naszego miasta, ale osoba, która dawała mu dobrego ducha - złożył hołd noblistce przewodniczący rady miasta Bogusław Kośmider.

Przychodzą też poeci, w tym Józef Janczewski, autor zbiorów wierszy i prozy poetyckiej. - Nieraz spotkałem się z panią Szymborską. Mam ten honor, że nasze książki bywają na tej samej półce w bibliotece - mówi poeta. - Nic jednak nie kwitnie bez końca, jedno kwitnie po drugim, ale to co jest zapisane, będzie ozdobą strzech. Tworzyła wiersze na wysokich obcasach - kwituje.

Na budynkach Urzędu Miasta Krakowa zawisły żałobne kiry. Chorągiewkami w barwach narodowych oraz miejskimi z czarnymi wstążkami dekorowane są też pojazdy komunikacji miejskiej.

Zobacz także: Wisława Szymborska zostawiła testament

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska