Menu Region

Gigantyczne kary za samowole budowlane

Gigantyczne kary za samowole budowlane

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

T. Mateusiak, P. Korbut

11Komentarzy Prześlij Drukuj
Gigantyczne kary za samowole budowlane

Na Podhalu nie brak przykładów samowoli budowlanej. Oto pensjonat na Pardałówce (© Tomasz Mateusiak)

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej przygotowuje zmianę prawa, która ma ukrócić samowole budowlane. Szykują się drakońskie kary finansowe np. za budowę domu bez pozwolenia.

Małopolska skuta lodem. Są pierwsze ofiary mrozów
Do tej pory było tak, że każdy kto wystawił samowolę, mógł ją zalegalizować po wpłaceniu z góry ustalonej sumy. W przypadku domu jednorodzinnego było to 50 tys. zł, a dla obiektu handlowego o pow. do 2,5 tys.
mkw. to kwota 300 tys. zł.

Gdy proponowane zmiany wejdą w życie, właściciel, aby zalegalizować samowolę, będzie musiał wpłacić nie jedną, ustaloną stawkę, tylko kwotę wyliczoną od wartości wybudowanego budynku lub jego części. Opłata będzie naliczana na podstawie średniej wartości 1 m powierzchni budowlanej, jaką dla danego województwa wyliczył Główny Urząd Statystyczny.

Przykładowo pod koniec ub.r. dla całej Małopolski ta średnia cena metra powierzchni wynosiła 5,5 tys. zł. Dlatego, by zalegalizować dom mający 100 mkw. trzeba będzie zapłacić 550 tys. zł. W przypadku obiektu handlowego o pow. 300 mkw. to kwota 1,6 mln zł. Okazuje się jednak, że nowe prawo może nie zadziałać w przypadku górali, znanych z luźnego podejścia do budowania "na czarno".

- Wątpię, by nowe przepisy odstraszyły od budowania bez pozwoleń - przyznaje Włodzimierz Widera, zastępca powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Zakopanem. Na Podhalu budowa bądź rozbudowa "bez papierów" jest niemal normą.

- Moim zdaniem nowa ustawa będzie bardziej liberalna, bo ochroni osoby, które w domu nielegalnie dobudowały np. pokoik, ganek. Dotychczas musiały zapłacić za to opłatę legalizacyjną, jak za cały dom. Teraz, gdy kara zostanie wyliczona od wartości dobudowy, suma do zapłaty będzie o wiele niższa. Przez to liczba małych samowoli może nawet wzrosnąć - mówi Widera.

Jego zdaniem zmiana przepisów nie wpłynie też na decyzje osób, które zamierzają wybudować na Podhalu nielegalny pensjonat. Górale także mówią, że zmiana prawa nie zlikwiduje budowlanego chaosu.

- Z samowolami rozprawić się mogą tylko lokalne plany zagospodarowania przestrzennego - uważa Marian Skupień prowadzący pensjonat w Zębie.

I zauważa, że jeśli dom nie jest zgodny z planem, to nikt budowli nie zatwierdzi, a nawet każe ją rozebrać. Problem w tym, że w wielu podhalańskich gminach takie plany zagospodarowania dopiero powstają.


Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!


Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
11

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

przywrócic prawo pierwszej nocy !

+46 / -43

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

fajfus (gość)  •

chcesz bzykać nowoposlubioną ?? pisz podanie do burmistrza, wojewody i prezydenta miasta !! oni najpierw panienke przelecą, zobacza czy się nadaje, potem tobie zmierzą fajfusa, jak wszystko badzie ok. zapłacisz stosowne opłaty, dasz w łapę komu trzeba i wio do wyra !!

odpowiedzi (0)

skomentuj

ubezwłasnowolnienie obywateli

+57 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obywatel (gość)  •

Państwo chce na każdym kroku kontrolowac obywateli i zaglądać im do sypialni i klopa.Dość tego Ubecko -stalinowskiego terroru,To prawo budowlane jak ACTA-co kogo obchodzi że na prywatnej ziemi postawię dom mniejszy lub większy o parę centymetrów.Skoro rząd nie daje mi na budowę złotówki to niech się odpier...li.W Polsce i w krajach zachodu jest teraz większa kontrola niż za Stalina.Skasowali UB iSB a powołali CBS,CBA,ABW itd-oby ten kołchoz z Brukseli się rozleciał!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prawda jest taka,

+202 / -129

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mazur (gość)  •

że bogaty i tak wszystko wybuduje! Wliczy te drakońskie kary w koszt inwestycji i już.

odpowiedzi (0)

skomentuj

polecam do oglądnięcia

+152 / -66

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

szybki edek (gość)  •

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZZ0-5C8hNAw

odpowiedzi (0)

skomentuj

bez zezwolenia

+135 / -97

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ala (gość)  •

Jestem za dragonskimi karami za samowole budowlana ,kazdy kto ja robi ,smieje sie w nos tym co skladaja pisma i czekaja na zezwolenia , niestety najczesciej jest ona akceptowana tez przez urzednikow wyzszych i nizszych jak i prawo ,co jest niesprawiedliwe i pomagajace w podejmowaniu decyzji o budowie bez zezwolen.Na wsi jest to zupelnie normalne ze buduje sie domy gospodarcze, ktore potem okazuja sie warsztatami samochodowymi a garaze jezeli juz wybudowane legalnie to tez czesto pomieszczenia na roznego rodzaju, warsztaty prowadzone naturalnie bez zezwolen bo wreszcie ktory z sasiadow zgodzi sie na smrody samochodowe czy lakiernicze, halas i iwszelkie inne zwiazane z tym problemy..Czy komus wpadnie do glowy ze od czasu do czasu na wsiach powinny byc inwertaryzacje planow gospodarczych przeprowadzane z urzedu. Moze to by wprowadzilo troche pozadku i rowniosci obywateli. Jestem za wyburzaniem samowoli budowlanej .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tuskoland ma sie dobrze

+126 / -75

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bolo (gość)  •

Stadion Narodowy w Warszawie, nowo otwarty wczoraj, a teren ma prywatnego włąściciela który nie zezwolił na budowę, heh.

odpowiedzi (0)

skomentuj

bez zezwolenia

+129 / -123

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

esa (gość)  •

zakopane to jeden wielki burdel architektury - nikt nad tym nie panuje -budowanie straszydeł jest na porządku dziennym a nadzór budowlany to bat na maluczkich , duży ma ich w czterech literach

odpowiedzi (0)

skomentuj

Daleko nie trzeba szukac

+125 / -126

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Argh (gość)  •

"Piekny" blok stanął na ul. Majora, przed blokiem nr 5. Wcześniej był tam mały dom jednorodzinny. Teraz stoi 10-piętrowy budynek postawiony totalnie blisko i niezgodnie z prawem budowlanym blok. Prawo reguluje odległość między budynkami - w tym przypadku zostało to totalnie olane. Mieszkańcy protesty. Oczywiście, urzednik jak wziął w łapę, musiała się wobec inwestorów wywiązac z obietnicy. A własciciele domku na pocieszenie i w ramach rekompensaty dostali cale piętro w bloku... Ot, Polska własnie. Kraków właśnie

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bez zezwolenia

+241 / -165

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

2n6 (gość)  •

Tylko wyburzenie samowoli odstraszy nic innego . A co ma powiedzieć sąsiad ,któremu wybudowano pod nosem bez zezwolenia obiekt ?Urząd weźmie karę a co z sąsiadem ,któremu zasłonięto cały widok z okien ?
Nie pierd...... więc głupot bo jest oczywiste ,że jak ktoś stawia bez zezwolenia to znaczy zezwolenia by nie otrzymał czyli stawia sprzecznie z prawem a to musi powodować doprowadzenie do stanu poprzedniego czyli wyburzenie budynku . Obrońcy samowolników chyba zidiocieli twierdząc ,że to rujnowanie samowolnika ,ale czy ktoś mu kazał stawiać bez pozwolenia ?Czyli wszystko wziął na własne ryzyko . Ja ze wszech stron słyszę jak inwestorzy olewają przepisy , słyszę tylko : załatwi się . Czyli jak się da kasę komu trzeba to znajdzie wyjście z sytuacji . Tak jak z oknem od strony sąsiada . To nie okno , chociaż okno , lecz przegroda ogniowa . Takie to różne "tajemnice" mają urzędasy i za pieniądze podpowiadają jak wyj.......ć innych.

skomentuj

Samowola

+88 / -90

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ada (gość)  •

Samowola budowlana uznana przez inspektora budowlanego w Koszalinie ul. Kupiecka9b ,mieszkamy bez zameldowania od trzech lat, jest nas tu około dziesięciu rodzin. Proszę o odpowiedz, może lepiej się wyprowadzić i czy możemy być za to ukarani ???????

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mała samowola

+66 / -66

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ola (gość)  •

Byłam widziałem około piętnastu mieszkań część do wynajęcia ,a po legalizacji na sprzedaż . KAŻDY Z TEGO BĘDZIE COŚ MIAŁ !!!!!!!!! W Koszalinie można wszystko!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj