Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: ekolodzy chcą przepędzić z Błoń strefę kibiców

Piotr Rąpalski
Przeciwnicy strefy kibica na Błoniach jednoczą siły na portalu Facebook. Na razie nie ma ich wielu, bo 134. Uważają, że impreza doszczętnie zniszczy łąkę. Przeciwko sobie mogą mieć jednak nie tylko urzędników, ale kilkadziesiąt tysięcy fanów piłki z Polski i zza granicy. Dla nich Błonia to miejsce idealne nie tylko dla spacerów z psem i wypasu owiec.

Czytaj także:

Strefa kibica na Euro 2012 ma składać się z potężnego telebimu 100 na 100 metrów, placu dla oglądających wyświetlane na ekranie mecze kibiców, szeregu knajp z piwem i zakąskami oraz miniboisk i placów zabaw. To wszystko ma znaleźć się na Błoniach na wysokości wejścia do Paku Jordana.

- Nie podoba nam się to, że podjęto tę decyzję bez konsultacji z mieszkańcami. Klamka zapadła, a my dowiadujemy się po fakcie - oburza się Mikołaj Kornecki z Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. - To będzie wielki pub. Obawiamy się, że przez miesiąc takiego użytkowania Błonia zostaną zrujnowane - kwituje.

Strefa najpierw miała być na 15 tys. widzów, ale rozszerzoną ją do 30 tys. Firma, która ją organizuje szacuje - być może przesadnie - że nawet 100 tys. kibiców może przyjechać Krakowa w czerwcu. Ściągnąć ich mają drużyny Włoch, Holandii i Anglii, które będą u nas trenować.

- Strefa na Błoniach będzie. To pewne - stanowczo stwierdza Filip Szatanik, zastępca dyrektora wydziału informacji UMK. - Błonia od lat wykorzystywane są dla imprez masowych, m.in mszy papieskich, na które przychodziło 2,5 mln wiernych, czy zlotu harcerskiego, jaki odbył się rok temu - dodaje. Wcześniej były też zawody jeździeckie i inscenizacja odsieczy wiedeńskiej. - Zapewniam, że po Euro Błonia zostaną zrekultywowane - dodaje Szatanik.

Protestujący i ekolodzy sugerują, aby strefa kibica powstała na terenie starego stadionu lekkoatletycznego przy al. 3-go maja.- Gdyby tam wpuścić operatora strefy i zmusić do uporządkowania terenu, mielibyśmy później miejsce pod inne imprezy - mówi Kornecki.

Z kolei znany z zahamowania ukończenia "szkieletora" ekolog Mariusz Waszkiewicz uważa, że mecze kibice mogliby oglądać na stadionach Cracovii i Wisły - Imprez na Błoniach jest już zbyt dużo. Miejscami zamiast trawy widać klepisko - mówi Waszkiewicz. Przypomina, że Błonia wpisane są do rejestru zabytków, a urząd nie wystąpił jeszcze do konserwatora o zgodę na strefę. Urzędnicy zapewniają jednak, że to zrobią.

- Błonia wpisano do rejestru, aby chronić je przed trwałą zabudową kubaturową, ale nie wyklucza to imprez plenerowych - tłumaczy Jerzy Zbiegień, miejski konserwator zabytków. I przypomina jak w latach 30. na łące organizowano defilady wojskowe z użyciem ciężkiego sprzętu.

Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska