Jak dotrzeć do Zakopanego? Nowe tablice podpowiedzą

Jak dotrzeć do Zakopanego? Nowe tablice podpowiedzą

Łukasz Bobek

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Tablica w Bukowinie podaje czas przejazdu do Zakopanego

Tablica w Bukowinie podaje czas przejazdu do Zakopanego ©Łukasz Bobek

Na Podhalu ruszył inteligentny system sterowania ruchem. Ponad 130 elektronicznych urządzeń ma pomóc rozładować korki na zakopiance i ułatwić turystom podróż w góry. Specjalne tablice świetlne, ustawione przy głównych szosach Podhala, podpowiedzą kierowcom, jaką trasę wybrać, by uniknąć korków.
Tablica w Bukowinie podaje czas przejazdu do Zakopanego

Tablica w Bukowinie podaje czas przejazdu do Zakopanego ©Łukasz Bobek

Czytaj także: Jak "najtwardszy góral na Podhalu" z synem drwili z sąduElektroniczny system zainstalowano w powiatach tatrzańskim i nowotarskim. - Objęliśmy nim drogi krajowe, wojewódzkie i dwie powiatowe - mówi Patryk Zakrzewski z Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Czas przejazdu na tablicy


Za 5 mln zł, które wyłożył Urząd Marszałkowski, przy głównym trasach Podhala stanęło 16 tablic świetlnych o wymiarach 1 x 2 metry, 60 urządzeń mierzących natężenie ruchu, 44 kamery i 10 stacji meteo. - Dla kierowców najważniejsze są tablice, na których pojawiają się komunikaty o czasie przejazdu daną trasą - podkreśla Zakrzewski.

W praktyce wygląda to tak, że turysta wyjeżdżający np. z Zakopanego do Krakowa na ul. Chramcówki widzi na tablicy świetlnej duży napis "Kraków", a obok schemat wskazujący dwa możliwe kierunki jazdy - bądź drogą krajową nr 47, czyli zakopianką, bądź drogą wojewódzką nr 958 przez Witów, Chochołów i Czarny Dunajec. Przy każdej trasie znajduje się informacja, ile minut zajmie przejazd do Krakowa.

W ostatnich dniach na tej tablicy można było zaobserwować, jak zmienia się czas przejazdu do Krakowa zakopianką: raz wynosił 84 minuty, innym razem 144. Zmiana tych danych wynika z tego, że rozstawione na Podhalu urządzenia w czasie rzeczywistym rejestrują prędkość, z jaką poruszają się samochody, i natężenie ruchu. Na trasie rozstawiono kilka punktów pomiarowych. - Na przykład na odcinku od Zakopanego do Rabki jest osiem takich punktów. Wszystkie zebrane przez urządzenia informacje trafiają do centrali ZDW w Krakowie. Następnie system analizuje dane z każdego odcinka trasy i oblicza średni czas przejazdu, a wynik wyświetlany jest na 16 tablicach rozstawionych wzdłuż głównych dróg Podhala - mówi pracownik ZDW.

W sytuacji gdy gdzieś na zakopiance tworzy się korek, na tablicach od razu zwiększa się czas przejazdu z Zakopanego do Krakowa główną drogą.

Informacja w internecie

System Inteligentnego Sterowania Ruchem na Podhalu obejmuje powiaty nowotarski i tatrzański - działa od Chabówki aż do Zakopanego; monitorowane są też trasy w kierunku Chyżnego i Czarnego Dunajca, Krościenka i Szczawnicy, Białki i Bukowiny Tatrzańskiej.

- Od Chabówki w stronę Krakowa, czyli tam gdzie nie ma już urządzeń nowego systemu, wspomagamy się urządzeniami monitorującymi należącymi do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - wyjaśnia Zakrzewski. Dane zebrane przez system GDDKiA również przesyłane są do ZDW i analizowane razem z tymi zebranymi na Podhalu.

Ponadto wszystkie informacje zebrane przez urządzenia rejestrujące trafiają na bieżąco na stronę internetową www.wtatry.eu. Analizując zamieszczone tam mapy, turysta jeszcze przed wyjazdem może sobie wstępnie zaplanować trasę.

Reporterzy "Gazety Krakowskiej" sprawdzili w czwartek, czy tablice świetlne mówią prawdę. Przed południem przejechaliśmy z Bukowiny Tatrzańskiej do Zakopanego. Na starcie tablica w górnej Bukowinie poinformowała, że jadąc przez Poronin i Stasikówkę, do miasta pod Giewontem dojedziemy w 11 minut. Gdybyśmy się zdecydowali na trasę przez Wierch Poroniec, czas przejazdu wydłużyłby się do 21 minut. Wybraliśmy trasę przez Poronin. Rzeczywiście, jadąc zgodnie z przepisami, dotarliśmy do Zakopanego po 11 minutach.

Odkorkować zakopiankę

- Sądzę, że nowy system pomoże i nam, i turystom w poruszaniu się po Podhalu. Przede wszystkim rozproszy ruch tak, by kierowcy jechali nie tylko zakopianką, ale także przez Czarny Dunajec czy Bukowinę Tatrzańską - uważa Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański.

W przyszłości na 16 tablicach świetlnych, oprócz czasu przejazdu, pojawią się dodatkowe informacje. Prawdopodobnie będą to dane dotyczące warunków atmosferycznych i tych panujących na drodze. W przyszłości ZDW będzie chciał też postawić tablice przy drogach prowadzących w Pieniny, w stronę Szczawnicy (na razie dane o natężeniu ruchu w tym rejonie można sprawdzić tylko w internecie).

W dalszej perspektywie system ma także informować turystów o liczbie wolnych miejsc na zatłoczonym w sezonie parkingu w Palenicy Białczańskiej, czyli w miejscu gdzie zaczyna się szlak do Morskiego Oka.

W tych punktach znajdziesz tablice:

Chabówka (1) - przy zakopiance od strony Krakowa, przed zjazdem do Raby Wyżnej

Nowy Targ (4) - przy zakopiance, przed zjazdem do centrum miasta od strony Krakowa przy drodze z Czarnego Dunajca, u wylotu w stronę Zakopanego i Krakowa przy zakopiance od strony Zakopanego, przy zjeździe do miasta przy rondzie wyjazdowym w stronę Krościenka i Bukowiny Tatrzańskiej

Bukowina Tatrzańska (2) - przy rondzie w górnej Bukowinie, przy drogach od strony Poronina i centrum Bukowiny

Czarny Dunajec (2) - przy skrzyżowaniu z rozjazdem w stronę Jabłonki i Zakopanego - od strony Jabłonki i Zakopanego

Jabłonka (2) - przy skrzyżowaniu, w stronę Chyżnego i Czarnego Dunajca

Poronin (1) - na zakopiance przy skrzyżowaniu, w stronę Krakowa

Zakopane (4) - ul. Chramcówki, wstronę Krakowa ul. Nowotarska, przy rondzie dr. Chramca, w stronę Krakowa ul. Nowotarska, przy rondzie Solidarności, w stronę Kościeliska al. 3 Maja, w stronę Krakowa

Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jedno wielkie dziadostwo, pieniądze wyrzucone w błoto.

Trampek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 73 / 68

Dzisiaj rano jechałem z Nowego Targu o 8.20, ok. 7.20 w Białym Dunajcu utworzył się gigantyczny korek spowodowany wypadkiem. W Nowym Targu 1h po wypadku sprawdziłem, wiedząc, że jest wypadek ile...rozwiń całość

Dzisiaj rano jechałem z Nowego Targu o 8.20, ok. 7.20 w Białym Dunajcu utworzył się gigantyczny korek spowodowany wypadkiem. W Nowym Targu 1h po wypadku sprawdziłem, wiedząc, że jest wypadek ile czasu zajmie mi dojechanie do Zakopanego. Tablica wskazywała 15 minut. Myśląc że korek został rozładowany pojechałem Zakopianką prosto do Zakopanego i co i utknąłem w korku na 1h. Paranoja. Jak to jest możliwe, że ten super drogi i świetny system 1h po wypadku dalej wskazuje w Nowym Targu, że do Zakopanego jedzie się przez 15 min. Jakby dobrze pokazywał to pojechałbym przez Czarny Dunajec, a tak fajne świecące tablice do niczego się nie nadają. Ciekawe czy ktoś daje na to gwarancję i czy jak to nie będzie działało jak zostało założona czy ktoś odda pieniądze, albo poniesie konsekwencje.
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
odpowiedz

Patryk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 50 / 27

Szanowny Panie Trampku.
Pragnę Pana poinformować że jesteśmy świadomi sytuacji i wiemy że w sytuacji o której Pan napisał system zadziałał inaczej a niżeli oczekiwali by tego kierowcy.
Informuje...rozwiń całość

Szanowny Panie Trampku.
Pragnę Pana poinformować że jesteśmy świadomi sytuacji i wiemy że w sytuacji o której Pan napisał system zadziałał inaczej a niżeli oczekiwali by tego kierowcy.
Informuje ze opisana sytuacja będzie pierwszym studium przypadku ktore zostanie zamieszczone na naszej stronie wtatry.eu w ktorym wyjasnimy powody dla ktoroch system pomimo wstrzymania ruchu nie ponformowal o tym kierowcow.
W telegraficznym skrócie wyjasnie ze, po pierwsze Policja wykonala tzw bajpas po ktorym puszczono ruch, po drugie w chwili obecnej z uwagi na ograniczenia nie systemu lecz formalne nie moglismy przekazac na tablicach przed m. Bialy Dunajec informacji o wypadku i przekierowac ruch w Nowy Targu i wczesniej w Chabowce na DK7, DW958, DW 957 choc system jest do tego przygotowany i taka funkcjonalnosc posiada.
Na chwile obecna tyle co moge powiedziec, zapraszam na nasza strone wtatry.eu za kilka dni przekazemy informacje w formie studium.
pozdrawiamzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zenek

zz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 56 / 44

Dobra strona Tablic w sezonie pokażą korki sa wszedzie .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gdzie to zakopane

krytyczny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 35 / 26

Od tablicy w Bukowinie do ronda na ul,Chramcówki jest 13km. Na tej trasie oprócz odcinka Bukowina-Stasikówka jest cały czas teren zabudowany ( ograniczenie do 50/h) Pytam jakim cudem można zgodnie...rozwiń całość

Od tablicy w Bukowinie do ronda na ul,Chramcówki jest 13km. Na tej trasie oprócz odcinka Bukowina-Stasikówka jest cały czas teren zabudowany ( ograniczenie do 50/h) Pytam jakim cudem można zgodnie z przepisami przejechać to w 11minut???
No chyba że za Zakopane uznamy tablicę graniczną na Misiagach ( czyli przed korkiem na Kasprowicza).
Myślę że ktoś znów niewąsko zarobił na czymś co tak jak opracowanie systemu promienistego nie będzie niczemu służyłozwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zbedny wydatek....

JK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 48 / 47

Zamiast wydawac pieniadze Unijne na pierdoly.... zmodernizujcie drogi... Zakopianka, niby autostrada, a po drodze co chwila fotoradar ograniczenie predkosci....
Po co robic drogi 2 pasmowe, z...rozwiń całość

Zamiast wydawac pieniadze Unijne na pierdoly.... zmodernizujcie drogi... Zakopianka, niby autostrada, a po drodze co chwila fotoradar ograniczenie predkosci....
Po co robic drogi 2 pasmowe, z takimi ograniczeniami ?? aby furmanki wymijac ??

Zamiast rozladowac ruch dobra droga, to instaluje sie takie pierdoly ktore wskaza ze mozna ta "zakopianke" ominac !!, wiec po co zakopianka ??
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ad.tt

anna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 78 / 83

Fajna dekoracja ktora jest bezużyteczna -korki w sezonie sa na wszystkich drogach dojazdowych do zakopanego.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo