Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełna lista leków refundowanych [PDF]

Agata Pustułka
archiwum
Pacjenci są zdezorientowani i nie wiedzą, czego mogą spodziewać się u lekarza i w aptece po 1 stycznia 2012 roku. Za ile kupią swoje leki? Czy aptekarz w ogóle zrealizuje receptę? Szukaliśmy dla Was odpowiedzi.

Zobacz pełną listę leków refundowanych 2012

1. Czy leki refundowane będą kosztować w każdej aptece tyle samo?
Tak. Za każdy lek refundowany,a więc taki, który znalazł się na liście refundacyjnej , w każdej aptece w Polsce, zapłacimy tyle samo pieniędzy.

2. Czy na leki nierefundowane mogą być wprowadzone rabaty oraz promocje?
Tak, ale są zależne od woli producenta takiego leku i apteki. Apteka nie będzie mogła jednak reklamować tych promocji, bo nowe przepisy wprowadzają całkowity zakaz reklamy w aptekach. Pacjenci muszą więc pytać farmaceutów o konkretne specyfiki przy okienku.
3. Do kiedy można wykorzystać punkty za karty rabatowe, czy tzw. z prezentami?
Na pewno do końca roku. Szczegółowe rozwiązania określają jednak poszczególne hurtownie prowadzące karty. Z tego co wiem można je będzie zrealizować w styczniu, a w niektórych przypadkach do końca marca.

4. Czy będą leki za grosz i za złotówkę?
Od 1 stycznia 2012 roku nie będzie w aptekach żadnych promocji, ani rabatów na leki refundowane. Nie kupimy leków za grosz, czy złotówkę, czyli np. kupno insuliny za złotówkę nie będzie możliwe. Pacjenci, którzy je kupowali rzeczywiście stracą, ale zyska budżet NFZ, a dzięki temu także pacjenci, bo więcej będzie pieniędzy np. na refundację nowych leków. Nie będziemy gromadzić punktów w ramach tzw. programów lojalnościowych.

5. Czy lekarze będą przybijać pieczątki z napisem "refundacja od decyzji NFZ"? Czy aptekarze będą realizować takie recepty?
Tak. Albo będą przybijać pieczątkę, albo ręcznie dopisywać takie zdanie.

Aptekarz zrealizuje taką receptę, ale wtedy leki trzeba będzie kupić bez zniżki. Jeśli na recepcie, obok pieczątki lub dopisku zostanie zaznaczone, że pacjent jest ubezpieczony to wówczas leki zostaną sprzedane ze zniżką. Jeśli lekarz nie wpisał poziomu odpłatności za dany lek, co zgodnie z nowym prawem jest obowiązkiem lekarza, to aptekarz musi uzupełnić tę rubrykę. Wtedy wpisuje najwyższy poziom odpłatności za ten lek przewidziany na liście refundacyjnej. Nowa ustawa wymaga, by wypisać receptę osobie uprawnionej tj. ubezpieczonej. Sprawdzenie tego jest obowiązkiem lekarza.

Dokumentem ubezpieczenia zdrowotnego jest legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja emeryta i rencisty, odcinek RMUA od pracodawcy, pasek renty i emerytury. Od 1 stycznia będzie można też złożyć w przychodni stosowne oświadczenie. To nie powinien być jednak dokument zastępczy. Ma on funkcjonować wyłącznie wtedy, kiedy pacjent zapomni dowodu ubezpieczenia.

6. Co powinien sprawdzić pacjent u lekarza, żeby nie wrócić do niego z receptą?
Recepta powinna być idealna tj. czytelna, wyraźna i mieć wszystkie pola wypełnione. Wyraźna musi być pieczątka lekarza. Pacjent powinien sam umieć odczytać receptę . Wtedy problemów nie będzie miał aptekarz.

Po lewej stronie recepty będzie wpisywana nazwa leku, natomiast po prawej stronie znajdzie się informacja o poziomie refundacji. Te okienka wypełnia lekarz, który przy każdy wypisanym leku powinien dopisać, czy jest to lek za 100, 50, czy 30 procent odpłatności. Literą "B" zostaną zaznaczone leki bezpłatne, zaś "R" te wydawane za odpłatnością ryczałtową. Tak jak dotąd na blankiecie znajdą się m.in. adres pacjenta, jego numer PESEL, identyfikator oddziału NFZ.

7. Czy tańsze odpowiedniki są równie dobre jak leki oryginalne?
Wszystkie odpowiedniki danego leku działają tak samo, ba mogą być nawet lepsze od leku oryginalnego, bo często są produkowane według nowych technologii. Pacjenci nie powinni obawiać się przejścia na tańsze odpowiedniki.

8. Będzie drożej, czy taniej?
Generalnie będzie taniej, ale poszczególne grupy pacjentów np. cukrzycy mogą narzekać na wzrost odpłatności. Rolą lekarza jest zaproponowanie pacjentowi tańszych leków. Powinien się orientować jakie są ceny i przedyskutować sprawę z pacjentem.

9. Czy recepta wystawiona do końca grudnia 2011 roku gwarantuje, że możemy na nią wykupić lek w nowym roku po starej cenie?
Jeśli lekarz wypisze nam receptę w starym roku, a będziemy musieli ją wykupić po 1 stycznia 2012 roku to musimy to zrobić w tzw. terminie ważności recepty tj. w ciągu 7 dni jeśli chodzi o antybiotyk,a 30 dni jeśli chodzi o inne leki. Oczywiście lek kupujemy już według nowego cennika. W styczniu na rynku będą funkcjonować trzy typy recept: stare, wypisane w grudniu, te na starych blankietach wypisane już w styczniu oraz na nowych blankietach wypisane w styczniu .

10. Czy każda apteka będzie sprzedawać leki refundowane? Ile jest takich aptek w Krakowie i Małopolsce? Jak sprawdzić, czy apteka ma umowę z NFZ?
Apteka musi mieć umowę z NFZ, żeby sprzedawać leki na receptę. Przewidujemy, że takich aptek będzie w Małopolsce 1254, z czego 814 w samym Krakowie. Tyle aptek do tej pory sprzedawało leki refundowane. Placówki mogą zawierać z NFZ umowę do 31 grudnia. Sytuacja zmienia się więc z godziny na godzinę. W styczniu opublikujemy pełną listę aptek, z którymi mamy umowy, na stronie internetowej: www.nfz-krakow.pl. Informacje można też zdobyć dzwoniąc pod numer: 12 298 83 86 lub 12 19 488.

Naszymi ekspertami byli: Jolanta Pulchna, rzecznik małopolskiego oddziału NFZ, dr Piotr Bruszkiewicz i dr Stanisław Piechula ze Śląskiej Izby Aptekarskiej oraz dr Maciej Niwiński z OZZL.

Sylwester w Krakowie: sprawdź, gdzie możesz go spędzić i porównaj ceny!

Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska