Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeka Liwa wyschła na niemal 9-kilometrowym odcinku. Winna nie tylko susza?

Rafał Cybulski
Ewa Romanow
Liwa - największa rzeka w powiecie kwidzyńskim wyschła na 9-kilometrowym odcinku. Czy winna jest tylko susza?

Licząca ponad 111 km długości rzeka wypływa z Jeziora Piotrkowskiego na Pojezierzu Iławskim, następnie krętym korytem przepływa przez Jezioro Januszewskie, zaś w okolicach wsi Fabianki zmienia kierunek na zachodni, wpływając do jezioro Gaudy.
I to właśnie na odcinku pomiędzy jeziorem Gaudy, a Jeziorem Dzierzgońskim, największym zbiornikiem wodnym powiatu, źródło problemu odnalazł burmistrz Prabut Marek Szulc, który bardzo zaangażował się w walkę o Liwę.

- Choć wcześniej myśleliśmy, że na stan Liwy wpływ może mieć wyrwa w korycie w okolicach Bronowa, to okazało się, że "naszej wody" trzeba szukać w jeziorze Gaudy - tłumaczy burmistrz Prabut. Mimo znacznego w ostatnich latach spadku opadów na tym terenie stan wody jeziora Gaudy jest stabilny. Przy wyjściu Liwy z jeziora jest jednak spiętrzenie o różnicy poziomów 40-50 centymetrów.

- Wedle naszych wyliczeń, gdyby ta woda dotarła do Jeziora Dzierzgońskiego, jego poziom podniósłby się o 10 cm, a dzięki temu woda wypływałaby dalej do Liwy - uważa Szulc. - Co gorsza, spiętrzenie działa nielegalnie, gdyż pozwolenie na nie wygasło w kwietniu tego roku!

Marek Szulc wskazuje winnego - Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie, a dokładniej jego ostródzki oddział: - Poinformowałem już kierownika tej placówki, że złożymy do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie - mówi.

- A my jesteśmy w kontakcie z Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku, która spróbuje coś wskórać poprzez olsztyński RDOŚ, ale dodatkowym problemem jest to, że i Gaudy, i Liwa są rezerwatami przyrody - mówi Andrzej Wróblewicz, pełnomocnik kwidzyńskiego starosty ds. ochrony środowiska. I dodaje: - Cała sytuacja to pierwszy zwiastun tego, co może nas czekać w przyszłości - wojny o wodę.

Więcej czytaj w poniedziałkowym (3.08.2015r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki