XIV Międzynarodowy Turniej Piłkarski Juniorów im. Ernesta Pohla Górnik Zabrze triumfatorem

Andrzej Azyan
Turniej Piłkarski Juniorów im. Ernesta Pohla wygrał Górnik Zabrze
Turniej Piłkarski Juniorów im. Ernesta Pohla wygrał Górnik Zabrze gornikzabrze.pl
Emocje sięgały zenitu. Każdy mecz Turnieju Piłkarskiego Juniorów im. Ernesta Pohla był zacięty. W większości spotkań do ostatniej minuty (grano 2x20) trwała twarda walka. Wprawdzie nie padło wiele bramek, ale trzeba pamiętać o czasie gry. Zespoły, które wzięły udział w turnieju, zaprezentowały się z dobrej strony. Turniej wygrała drużyna Górnika Zabrze. Ten triumf wymagał od niej niej wielkiego wysiłku, bo każdy z sześciu zespołów miał ochotę na końcowy sukces.

- Dawno już nie widziałem tak wyrównanego poziomu tego turnieju. Nie było zespołu, który odstawałby od innych. Wiele było ciekawych akcji dobrej gry – powiedział legendarny piłkarz Górnika, Stanisław Oślizło, który przez laty grał z Ernestem Polem w tej drużynie.

Na stadionie MOSiR Sparta w Zabrzu-Mikulczycach najpierw rywalizowano w grupach. W gr. A Górnik pokonał Lokomotiva Trnava (Słowacja) 1:0 i zremisował z Carl Zeiss Jena (Niemcy) 1:1. Zespół z Niemiec wygrał z Lokomotivą 2:0). Pierwsze miejsce zajął zespół Carl Zeiss, za nim uplasował się Górnik, a trzecią lokatę zajęła Lokomotiva.

W grupie B wielką niespodziankę sprawiła Pogoń Lwów (Ukraina). Najpierw pokonała Reprezentację Białorusi U-18 1:0, a potem zremisowała z Gwarkiem Zabrze 0:0. Wcześniej Gwarek przegrał z Białorusinami 0:2 i zajął trzecie miejsce w tabeli. Na pierwszym uplasowała się Pogoń, a na drugim Białorusini.

Półfinały trzymały w napięciu kibiców od pierwszej do ostatniej minuty, a nawet dłużej. Drużyna Carl Zeiss Jena zremisowała z Białorusią U-18 1:1 do finału zadecydowały rzuty karne (wykonywano ich po 3). Lepszymi w tej swoistej loterii okazali się młodzi Niemcy, którzy wygrali 6:5. Górnik trafił na zdecydowany opór Pogoni. Lwowianie przez 40 minut skutecznie bronili dostępu do swojej bramki, nastawiając się na kontry. Jedna z nich mogła zakończyć się sukcesem. Na kilkanaście sekund przed końcem meczu sędzia podyktował rzut karny dla Górnika . Z 11 metrów celnie strzelił Bartosz Pikul, zapewniając swojej drużynie awans do finału.

W meczu o trzecie miejsce Pogoń zremisowała z Białorusią U-18 0:0. W rzutach karny lepszymi okazali się Białorusini, wygrywając 2:1.

W finale Górnik pokonał Carl Zeis Jena 1:0. Sukces ten zapewnił sobie już w 1. minucie , kiedy to celnym strzałem popisał się Filip Żagiel.

Końcowa kolejność turnieju była następująca: 1. Górnik Zabrze, 2. Carl Zeiss Jena, 3. Reprezentacja Białorusi U-18, 4. Pogoń Lwów, 5. Spartak Trnava, 6. Gwarek Zabrze.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Bartosz Pikul (Górnik), najlepszym strzelcem Bartosz Hojka (Górnik), najlepszym bramkarzem Oleh Chebotar (Pogoń).

Nagrody wręczali znakomici przed laty piłkarze Górnika: Stanisław Oślizło, Henryk Latocha, Jan Kowalski, Jan Banaś.
Turniej został bardzo sprawnie przeprowadzony.