Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

71 lat temu w KL Auschwitz II miała miejsce masowa zagłada Romów

Katarzyna Tadych
Stowarzyszenie Romów w Polsce
1 i 2 sierpnia w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu odbędą się uroczyste obchody 71. rocznicy holokaustu Romów.

Noc z 2 na 3 sierpnia 1944 roku to najtragiczniejszy moment w historii Romów i Sinti. Niemcy przystąpili wówczas do likwidacji znajdującego się na terenie KL Auschwitz II "Zigeunerlager" - obozu romskiego. Po apelu wieczornym około trzech tysięcy pozostałych w obozie Romów i Sinti, w tym kobiety z dziećmi i osoby starsze, wywieziono samochodami ciężarowymi do komór gazowych, gdzie zostali zamordowani.
W sumie zginęło około 21 tysięcy Romów i Sinti. Ten sam los spotkał ich w innych obozach i ośrodkach zagłady na terenie nazistowskich Niemiec.
Tegoroczne uroczystości odbędą się z udziałem ocalałych świadków zagłady, którzy opowiedzą swoje świadectwa.
Goście wygłoszą przemówienia. Wśród nich będzie m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Niemiec Rolf Nikel, ambasador Izraela Anna Azari, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce, oświęcimianin Roman Kwiatkowski.
Drugi sierpnia jest jednocześnie Międzynarodowym Dniem Pamięci o Zagładzie Romów. W tym dniu nastąpi przemarsz spod komory nr 5 pod pomnik zagłady Romów, gdzie w milczeniu będą składane wieńce upamiętniające ofiary holokaustu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska