18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi sakralne: Wszystko co potrzebne do kościoła (WIDEO)

Ewa Czerwińska
Stoisko z liturgicznymi szatami jak zwykle przykuwa uwagę. Przepych żakardów, hafty, koronki...
Stoisko z liturgicznymi szatami jak zwykle przykuwa uwagę. Przepych żakardów, hafty, koronki... Jacek Babicz
Już od progu hali wystawowej witały zwiedzających figury świętych, w oddali dźwięczała sygnaturka, pachniały aromatyczne oleje. Goście przeważnie w sutannach. To znak, że III Lubelskie Targi Sakralne LUB-SACRO się rozpoczęły.

Niby nie ma mód w kroju ornatów, niby wszystkie do siebie podobne, a jednak ! - O, widzi pani: ten szeroki i długi to ornat posoborowy, a przed soborem trydenckim obowiązywały ornaty krótkie, tzw. skrzypcowe - wyjaśniał pokazując różnice Maciej Trocewicz, właściciel Studio Prata z Białej Podlaskiej. Od bialskopodlaskich krawców dowiedzieliśmy się także, że papież Benedykt XVI sięga do tradycji przedsoborowych i nosi ornaty, których wzór daje szesnastowieczna rzeźba Filipa Neri. Ornaty złote, zielone, różowe - używane w ostatnie niedziele Adwentu i Wielkiego Postu, mienią się haftami. Żakardy, z których są uszyte, przyjechały z Hiszpanii, Włoch, Francji. - Niestety, u nas nie ma takich tkanin - zaznaczył Marek Lempaszek.

Rzeszowiacy przywieźli do Lublina oleje liturgiczne. Pachnie sosnowy, ale każdy proboszcz może zamówić zapach, jaki chce: morski, cytrynowy, bezzapachowy. A są świece, które nie kopcą? - Jeśli knot jest bawełniany, a świeca została zrobiona z wosku pszczelego lub wysokiej jakości parafiny - nie kopcą! - zapewniła Ewa Dubik, właścicielka firmy z Krakowa. Imponującej wielkości paschały ozdabiają gustowne ornamenty i napisy - widać rękę plastyka. Przez królestwo witraży, miniszopek, świec wodnych doszliśmy do stoiska z winami mszalnymi. A tu panowie Zenon (ojciec) i Bartłomiej (syn) Sareccy, reprezentanci rodzinnej firmy z Bielska-Białej, lansują wino prince Stefan. Najwyższy gatunek, z pierwszego tłoczenia, bez chemii, pochodzi z winnic Austrii. Białe i czerwone, półwytrawne i półsłodkie. Dlaczego właśnie to nadaje się do używania w liturgii? - Bo jest czyste, mechanicznie i technologicznie - wyjaśniali specjaliści. - Czy wino nadaje się na ołtarze, badają na-ukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Na tegorocznych targach można zobaczyć też identyczny fotel jak ten, który stał na placu Piłsudskiego w Warszawie podczas beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, można uderzyć w dzwon za pozwoleniem Bogdy Felczyńskiej, przedstawicielki szóstego pokolenia ludwisarzy z Taciszowa na Śląsku (firma po-wstała w 1808 roku). Z prawdziwego spiżu dobywa się przejmujący głos. - To zasługa proporcji w stopie cyny z miedzią, który powstaje według receptury naszej manufaktury - tłumaczyła właścicielka. W pobliżu skarbiec naczyń liturgicznych, wśród nich relikwiarz - dzieło sztuki sakralnej; powstało z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. W sąsiedztwie dostojnego sakralnego zło- ta - barwy Afryki. Stoisko z wyrobami, które przyjechały z Czar- go Lądu. Ks. Tomasz Zieliński, osiem lat na misji w Tanzanii, reprezentuje Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, założone w XIX w. we Francji dla wspierania ewangelizacji krajów afrykańskich. Pieniądze ze sprzedaży m.in. różańców, oryginalnych ornatów z bawełny, malowanych w afrykań- skie wzory i w niczym nieprzypominających hiszpańskich żakardów, zasilą misyjne fundusze.

W środę stoiska można zwiedzać w godz. 9-17, w czwartek w godz. od 9 do 15. Wstęp bezpłatny. Targi odbywają się w hali Targów Lublin przy ul. Dworcowej 11.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski