Menu Region

Targi sakralne: Wszystko co potrzebne do kościoła (WIDEO)

Targi sakralne: Wszystko co potrzebne do kościoła (WIDEO)

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kurier Lubelski

Ewa Czerwińska

20Komentarzy Prześlij Drukuj
Już od progu hali wystawowej witały zwiedzających figury świętych, w oddali dźwięczała sygnaturka, pachniały aromatyczne oleje. Goście przeważnie w sutannach. To znak, że III Lubelskie Targi Sakralne LUB-SACRO się rozpoczęły.
1/35

Stoisko z liturgicznymi szatami jak zwykle przykuwa uwagę. Przepych żakardów, hafty, koronki...

(© Jacek Babicz)

Niby nie ma mód w kroju ornatów, niby wszystkie do siebie podobne, a jednak ! - O, widzi pani: ten szeroki i długi to ornat posoborowy, a przed soborem trydenckim obowiązywały ornaty krótkie, tzw. skrzypcowe - wyjaśniał pokazując różnice Maciej Trocewicz, właściciel Studio Prata z Białej Podlaskiej. Od bialskopodlaskich krawców dowiedzieliśmy się także, że papież Benedykt XVI sięga do tradycji przedsoborowych i nosi ornaty, których wzór daje szesnastowieczna rzeźba Filipa Neri.
Ornaty złote, zielone, różowe - używane w ostatnie niedziele Adwentu i Wielkiego Postu, mienią się haftami. Żakardy, z których są uszyte, przyjechały z Hiszpanii, Włoch, Francji. - Niestety, u nas nie ma takich tkanin - zaznaczył Marek Lempaszek.Rzeszowiacy przywieźli do Lublina oleje liturgiczne. Pachnie sosnowy, ale każdy proboszcz może zamówić zapach, jaki chce: morski, cytrynowy, bezzapachowy. A są świece, które nie kopcą? - Jeśli knot jest bawełniany, a świeca została zrobiona z wosku pszczelego lub wysokiej jakości parafiny - nie kopcą! - zapewniła Ewa Dubik, właścicielka firmy z Krakowa. Imponującej wielkości paschały ozdabiają gustowne ornamenty i napisy - widać rękę plastyka. Przez królestwo witraży, miniszopek, świec wodnych doszliśmy do stoiska z winami mszalnymi. A tu panowie Zenon (ojciec) i Bartłomiej (syn) Sareccy, reprezentanci rodzinnej firmy z Bielska-Białej, lansują wino prince Stefan. Najwyższy gatunek, z pierwszego tłoczenia, bez chemii, pochodzi z winnic Austrii. Białe i czerwone, półwytrawne i półsłodkie. Dlaczego właśnie to nadaje się do używania w liturgii? - Bo jest czyste, mechanicznie i technologicznie - wyjaśniali specjaliści. - Czy wino nadaje się na ołtarze, badają na-ukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Na tegorocznych targach można zobaczyć też identyczny fotel jak ten, który stał na placu Piłsudskiego w Warszawie podczas beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, można uderzyć w dzwon za pozwoleniem Bogdy Felczyńskiej, przedstawicielki szóstego pokolenia ludwisarzy z Taciszowa na Śląsku (firma po-wstała w 1808 roku). Z prawdziwego spiżu dobywa się przejmujący głos. - To zasługa proporcji w stopie cyny z miedzią, który powstaje według receptury naszej manufaktury - tłumaczyła właścicielka. W pobliżu skarbiec naczyń liturgicznych, wśród nich relikwiarz - dzieło sztuki sakralnej; powstało z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. W sąsiedztwie dostojnego sakralnego zło- ta - barwy Afryki. Stoisko z wyrobami, które przyjechały z Czar- go Lądu. Ks. Tomasz Zieliński, osiem lat na misji w Tanzanii, reprezentuje Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, założone w XIX w. we Francji dla wspierania ewangelizacji krajów afrykańskich. Pieniądze ze sprzedaży m.in. różańców, oryginalnych ornatów z bawełny, malowanych w afrykań- skie wzory i w niczym nieprzypominających hiszpańskich żakardów, zasilą misyjne fundusze.

W środę stoiska można zwiedzać w godz. 9-17, w czwartek w godz. od 9 do 15. Wstęp bezpłatny. Targi odbywają się w hali Targów Lublin przy ul. Dworcowej 11.Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

20

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Duzo skrocen...

+377 / -209

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mir (gość)  •

Mieszkam we Francji od dziecka. Do lat 60 chodzilo sie tu do kosciola mniej wiecej jak w Polsce. Potem postanowili ze czeba wrocic do prostej liturgi, tanich i prostycj ornatow, ze miejsce ksiedza to z biednymi (a co z Karitasem i innymi??) a nie w konfesjonalu, ze procesje kwiaty i swiece to kicz... resultat : 4% praktykujacych, 4 swiecenia kaplanskie w tym roku w Paryzu (4 mln mieszkancow), okolo 1 proboszcz na 30 parafii. Jak chcecie to samo w Polsce, drodzy katolice, to tylko tak dalej myslcie i uczcie dzieciom antyklerykalizm... Kyrie Eleison!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jestem osobą wieżąca, ale jak na to patrzę

+429 / -247

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czarny_tulipan (gość)  •

robi mi się niedobrze. Kicz religijny.

skomentuj

wieżąca

+416 / -286

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

BUL (gość)  •

wiara -wierząca

odpowiedzi (0)

skomentuj

tylko

+428 / -263

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jkj (gość)  •

ksiądz załatwi niebo za pieniądze,innej drogi nie ma,a jak będzie jeszcze kapało złoto z niego to już całkiem super.a reszt to się nie liczy,czy o to chodzi!!!!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Przepycvh a Pan Jezus boso chodził

+428 / -257

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

n (gość)  •

Też jestem wierząca ale księża zamiast w siebie , powinni inwestować w biednych i pomagać ubogim rodzinom .Takie są na całym świecie nie tylko w Polsce. Mariano co innego czysto , cało i schludnie , a co innego bez umiaru i skromności.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Che,che

+436 / -235

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mariano (gość)  •

Do wszystkich którzy chodzą do kościoła i nie tylko, zobaczcie ile kosztuje to czy co innego, ktoś powie że księdzu niepotrzebny ornat kielich do odprawienia mszy św, że niepotrzebne są te rzeczy do zbliżania człowieka do Boga, ale czy a swoich rodzinnych uroczystościach (kolęda, pogrzeb,I komunia waszych pociech) chcielibyście widziec księdza w podartej sutannie, brudnej komży i chadzającego na piechotę? Czy gdy wam się trafi pójśc do kościoła na pasterkę na rezurekcję, to na pewno chcielibyście wiedziec kościół czysty uroczyście przygotowany, kwiaty świece, w zimie żeby było ciepło, wiecie ile to kosztuje? A skąd ksiądz ma na to brac, my świeccy obserwatorzy ,,kleru" mamy tylko oczekiwania i wymagania, a czego wymagamy od siebie? A wreszcie jeżeli zazdrościmy kapłanom bogactwa trzeba było iśc na studia wyrzec się pewnych radości życia i realizowac się jako uczeń Boży,w końcu wyznajemy że ,,wierzymy w Boga Ojca Wszechmogącego"na jak wierzymy? Wzrastająca liczba rozwodów i życia ,,na kartę rowerową" ale w stosunku do kościoła mamy WYMAGANIA. Zacznijmy od siebie. Pozdrawiam Was.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nieeeee

+494 / -318

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

asia (gość)  •

Targowisko prózności i tyle!Jak to się ma do kwestii wiary w Jezusa,który nie dbał o taki dobrobyt? O przepychu juz nie wspomnę:)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Targi koszerne

+488 / -297

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Prince_Stefan (gość)  •

Do koronkowej haleczki polecam szydelkowane stringi i pejcz

skomentuj

krawcowa

+447 / -301

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

K+M+B (gość)  •

...oraz torebkę która się dymi....
A było tak.Koło koscioła przechodził p.Edzio i z ciekawości wstąpił.W tym czasie ksiądz wymachiwał kadzielnicą i puszczał upojne dymy. P.Edzio zawołał na głos (oczywiście pedalskim) "Lala,torebka ci się pali".....

odpowiedzi (0)

skomentuj

A były krzyże bojowe??

+492 / -298

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

znudzony (gość)  •

A były krzyże bojowe?? Albo opancerzone moherowe berety??? Generalnie, było coś bojowego dla wyznawców Jarola???

odpowiedzi (0)

skomentuj

Boże... News dnia!!!

+487 / -300

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dtghryeu (gość)  •

Targi sakralne! Ludzie trzaskajcie drzwiami i oknami bo targi sakralne są w Lublinie. Dlaczego przed innymi imprezami nie ma takiej propagandy, tylko człowiek się dowiaduje po fakcie, że coś ciekawego się w mieście działo? Targi sakralne!!! TAAAARGI SAAAAKRAAALNE!!! Pędźcie co sił w nogach!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dzięki ze taki Targi Lubelsakie istnieją jedni koty drudzy gołębie a dlaczego nie szaty kościelne

+478 / -291

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wielkopolanin (gość)  •

Dzięki targom Lublin jest trochę lepiej rozpoznawalny ludzie z całej polski zarobią maluto ale wystawcy gdzieś muszą spac coś zjeść plus transport czy samochodowy czy indywidualny itd głowa do gory

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »