Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diecezja sosnowiecka tworzy swoje archiwum w Będzinie

Anna Zielonka, TOS
Diecezja kielecka ma archiwum od 1936 roku. Przed miesiącem zorganizowano tam Dni Otwarte Archiwum
Diecezja kielecka ma archiwum od 1936 roku. Przed miesiącem zorganizowano tam Dni Otwarte Archiwum Polska Press Grupa
Od 1 września diecezja sosnowiecka będzie mieć w końcu swoje archiwum. Trafią tam m.in. duplikaty aktów chrztu i inne dokumenty ze 162 parafii.

Do tej pory diecezja sosnowiecka nie miała wspólnego miejsca, w którym znajdowałyby się dokumenty ze wszystkich 162 parafii. Od września to się zmieni, bowiem przy parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Syberce w Będzinie powstaje właśnie Archiwum Diecezjalne.

- To kilka pomieszczeń, w których znajdą się dokumenty kościelne z wielu lat, nawet z XVIII i XIX wieku - wyjaśnia ks. Tomasz Zmarzły, odpowiedzialny za stworzenie nowej instytucji. - To prawda, że nasza diecezja istnieje zaledwie 25 lat, ale w kancelariach parafialnych na całym naszym terenie są dokumenty również z innych okresów, gdy poszczególne parafie należały do sąsiednich diecezji: kieleckiej, krakowskiej i częstochowskiej. Takich zbiorów archiwalnych jest bardzo dużo, a do tej pory nie istniało jedno miejsce, w którym można było je gromadzić i bezpiecznie przechowywać. Mowa tu na przykład o duplikatach ksiąg metrykalnych, a więc m.in. ochrzczonych, zaślubionych czy zmarłych. Obecnie kopie znajdują się w parafiach, a powinny - właśnie dla bezpieczeństwa, na przykład w przypadku pożaru - zostać przeniesione do archiwum - wyjaśnia dalej kapłan.

Sąsiednie diecezje mają archiwa od dawna. Archidiecezja katowicka posiada swoje od lat 20. ub. wieku, a diecezja kielecka od 1936 roku (dekret erekcyjny powołujący nową instytucję). Oba mają zbiory udostępnione także w sposób cyfrowy. Archiwum diecezji sosnowieckiej też docelowo znajdzie się w sieci. Ale zanim to nastąpi, minie trochę czasu.

- Najpierw musimy zebrać dokumenty w jednym miejscu, a ten proces potrwa kilka miesięcy. Następnie dokumenty trzeba będzie usystematyzować - kontynuuje ks. Zmarzły. - Jako pierwsze do archiwum trafią wspomniane duplikaty ksiąg, a w drugiej kolejności pozostałe historyczne zbiory, w tym pochodzące z minionych wieków - dodaje.

Na początek każda parafia dostanie trzy metry bieżące miejsca. Parafie już przygotowują się do przenosin dokumentów.

- Mamy 12 takich ksiąg - zaznacza np. ks. Józef Lenda, proboszcz Sanktuarium MBNP w Jaworznie. Obok archiwum ma też powstać magazyn muzeum diecezjalnego.

Młoda diecezja

Diecezja sosnowiecka to jedna z najmłodszych diecezji w Polsce. Razem z kilkoma innymi utworzył ją w 1992 papież Jan Paweł II na mocy bulli Totus Tuus Poloniae Populus.

Przed 1992 rokiem tereny dzisiejszej diecezji sosnowieckiej należały do trzech innych diecezji: częstochowskiej (97 parafii głównie z terenu Zagłębia Dąbrowskiego), kieleckiej (44 parafie z rejonu Olkusza, Wolbromia, Pilicy i Sułoszowej) i krakowskiej (11 parafii z Jaworzna).

Przed 1925 r., gdy utworzona przez papieża Piusa XI została diecezja częstochowska, Zagłębie Dąbrowskie należało do diecezji kieleckiej. Wówczas pod jurysdykcję Częstochowy przeszły cztery "kieleckie" dekanaty: będziński, sączowski, zawierciański i żarecki.

Nie tylko Będzin?

Materiałów dotyczących historii parafii, należących dziś do diecezji sosnowieckiej, trzeba było do tej pory szukać więc w archiwach w Kielcach, Krakowie czy Częstochowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!